Jump to content

Service SEAT


miriamtoyo
 Share

Postare recomandată

Marius de care vorbiti voi e acelasi baiat care nu a vrut sa ia nici o atentie de la mine desi am fost f insistent. Este super priceput. El este si unul din mecanicii care se ocupa exclusiv de ibiza din CNR (campionatul national de raliuri).

Am vazut cum a demontat si remontat cu modificari majore ibiza din CNR. Omu stie fiecare surub din masina asta.:nono:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    8

  • Matrixu

    8

  • Havoc

    5

  • leone82

    5

am aflat si noi ca se ocupa de masini care participa la curse, vazusem niste cauciucuri pe acolo desul de smechere si l-am intrebay ce-i cu ele si mi-a explicat faza cu ibiza de care vorbeai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ca a venit vorba de Metrotehnica ...

Ca sa mai echilibram situatia ar trebui sa scriu de rau dar ... n-am cum, pana acum nota 10+!

iaca povestea mea :

Eu am busit masina saptamana trecuta. Am fost la politie, la asigurare si apoi, fara nici o programare fara nimic, m-am dus cu masina la ei.

E drept am asteptat ceva acolo, dar service-ul nu era gol, asa ca trebuiau sa-si termine treburile incepute, lucru perfect normal.

Apoi totul s-a rezolvat rapid, au luat legatura cu cei de la asigurare au facut constatari, devize etc. Am lasat masina acolo, au fost probleme ceva mai mari, pentru ca odata cu spoilerul fata s-a distrus si calculatorul (o mica placa integrata) ce coordoneaza elicea de la radiator.

Am ramas surprins (intr-un mod placut) sa aflu ca desi era vineri a venit omu de la asigurari, au mai pus o bucata din masca la schimbat, ceva lamele la far si ... comada de piese era deja pusa la porsche romania chiar de atunci.

Chestia asta m-a facut sa mai trec peste suparare (mai ales ca n-a fost vina mea si n-am mai avut ce sa evit) ...

Masinuta, desi are 10.000km si pentru mine e ca scoasa din cutie, nu a vazut interiorul vreunui service asa ca mai multe detalii va voi putea da cand o recuperez si dupa prima revizie.

Pana atunci astept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: imi pare rau de ce ai patit, sunt si eu patit si stiu ca e nasol, mai ales ca am stat 2 sap fara masinab (la mine a lovit-o sora mea si a fost ea devina :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sambata am programare la Alto...o sa vedem cum este acolo,pana acum mergeam la AVIA unde am fost multumit!

Modificat de Havoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flp, chiar ma gandeam ce e cu tine... mai vedeam si eu ceva galben..

te astept la intalnirile saptamanale dupa ce termini cu "spitalizarea" masinii.

Eu am prima programare la Metrotehnica luni dimineata si sunt tare curios asa ca voi reveni cu impresii :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Alto sambata dimineata la ora 9.00,concluzii:

Au fost "nemti",cum am ajuns au luat imediat masina si au bagat-o in service...nici macar nu au deschis comanda...(am reclamat un mic joc la scaunul soferului)!!

Inauntru s-au apucat..si au dat scaunul jos(pe mine deja ma durea capul)..dupa ce s-au uitat mai multi mecanici la el..m-au poftit si pe mine in service sa le explic ce zgomot se aude si de unde..pt ca ei nu au gasit nimic in neregula..dupa care m-au ivitat sa mai ma uit la un leon la fel ca al meu(nou-nout) sa vad daca se comporta la fel..numai ca la acel Leon juca scaunul de ma durea capul..a mea nu avea nimic pe langa asta!

dupa aceea am revenit in service..s-au mai uitat putin la ea....si s-au apucat sa monteze scaunul..l-au strans mai bine..l-au uns putin si gata...acum nu mai are se pare acel mic joc!

Au lucrat repede,curat si cu atentie...plus ca am stat si eu langa masina!

La sfarsit la intrebarea mea..daca mai trebuie rezolvat ceva...mi-au zis ca asta este tot si mi-au urat o zi buna! ;)

Multumesc tuturor celor care s-au ocupat de masina..si sper ca vor pastra acelasi trend si pe viitor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La Alto n-a fost nimeni pana acum ?

Am fost saptamana trecuta sa fac revizia de 50,000 km. totul in regula : am stat langa masina tot timpul, au fost punctuali, s-ua oferit sa facem toate verificarile. singura buba a fost urmatoarea : exista o fff mica "scurgere" pe simeringul de la cutia xde viteze. fara sa face verificarea la nivelul din cutie dl mecanic a propus sa-l schimbam. l-am rugat sa facem verificarea si in fucntie de nivelul gasit hotaram ce sa facem.

nivelul era OK asa ca "am scapat" de o schimbare de simering !!!!

in rest totul OK. cred ca o sa fac urmatoarea verificare tot la ei.

PS in urma unui telefon la metrotehnica in care am cerut un pret estimativ pt ce vream ( revizie anuala cu schimb filtre, ulei ) mi s-a comunicat un pret de cc1 7 mio.

am platit 4.3 mio la alto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...
pinkzone911

sunt foarte multumit de metrotehnica, pana acum (am facut revizia de 1 an la ei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gigi.ionescu

Ce pot sa va spun eu, este faptul ca am facut revizia de 10 mii la Alto Syncro, in Panduri. Am facut o programare in prealabil prin mail, si am cerut si un deviz estimativ. Am ramas surprins cand am constatat ca oferta lor era cea mai ieftina de pe piata 4.5 mil. Asa ca am decis sa fac revizia acolo. Nu pot decat sa aduc laudele cuvenite acestui service. Am fost super multumit, personalul super dragut si amabil, mecanicii cu adevarat profesionisti. M-au programat la ora 8.30 si m-au rugat, pe cat pot sa nu intarzi. La ora 8.30 masina a intrat la revizie si in 2 ore a fost gata, mai precis la 10.15. Pentru o janta usor indoita pe drumurile patriei, au decis sa verifice si directia pe stand. Ma asteptam ca aceasta operatie sa ma coste in plus fata de ceea ce primisem pe mail. La sfarsit cand a trebuit sa fac plata, am constatat, cu placere, ca verificarea directiei a fost gratuita. Am decis sa devin clientul lor permanent. Nu am ce sa le reprosez. Nici macar micile atentii nu am avut cui sa le dau, pt ca nici n-au vrut sa auda de asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gigi.ionescu

Regret, dar in raspunsul meu de mai sus s-a strecurat, fara vreo intentie anume, o mica-mare eroare. Este vorba de Alto Syncro Seat din Pantelimon, sos.Biruintei si nu Panduri cum gresit a fost trecut. Inca o data mii de scuze! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am fost fara nici o programare prealabile la service AVIA cred ca se cheama din Militari, str Dreptatii, pentru un martor aprins la bord si care nu stiam ce vrea de la mine. Am stat cam 25 minute pana au luat masina si au dus-o la test.S-a descoperit ca nu avea mare lucru, becurile de semnalizare frana spate erau arse. Cu tot cu testul cu laptopul, schimbat becuri, achitat factura a durat vreo 30 minute. Asadar in cca 1h15min am plecat cu masina de acolo.Serviceul cam mic, nu prea lasa impresia de profesionisti, nici ca estetica a locatiei nici ca discutie pe care am purtat-o cu cei de pe acolo, dar mie mi-au rezolvat treaba repede si fara sa apuc sa ma enervez (si ma enervez repede..LOOL).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Despre Alto-seat, service-ul din Pantelimon nu are nimeni vreun comentariu, eu am programare acolo dar parca imi pare rau ca nu am mers la Metrotehnica...

astept ceva comentarii, poate iau o decizie, acum sunt cam nehotarat

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai postul 36 despre acel service povesteste. Vezi adaugirea din postul 37.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A mai fost cineva pe la Alto? Ceva pareri noi?

Trebuie sa fac urmatoarea revizie si nu am fost prea multumit de Metrotehnica. Si va spun si de ce: pe partea de mecanica (am avut prima revizie de 15.000 km - credeam eu), au fost ok, doar ca au "uitat" de exemplu sa imi puna sticla de ulei ramasa din cei 5 litri cumparati pe factura; ce nu mi-a placut a fost faptul ca reviziile la ei se fac din 10 in 10.000 km, desi in cartea de service si la PBN se fac la 15.000, ca seful de service mai ca ma si batea, pe langa tipatul si trasul de ureche, ca de ce nu am venit la 10.000, cat trebuia. In plus, suma a fost cam piparata, pe la 7 milioane o revizie standard, scotandu-mi ochii ca mi-au fixat in mod gratuit o placa de la spoilerul spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema si la mine la revizia de la Metrotehnica... m-am dus la 11200 si nu au tipat la mine, dar nici nu mi-au lasat restul de ulei din sticla de 4L folosita (desi aparea pe factura... dar e bine de stiut, sa o cer data viitoare). In rest au fost super de treaba, mi-au schimbat cauciucul de pe o janta cu cel de pe rezerva (aveam o galma pe el din cauza datului in gropi - am reusit sa descentrez janta si sa o si indoi), mi-au setat sa mi se inchida usile la 20kmph si in rest au facut chestiile normale, nimic deosebit.

Revizia cu totul m-a costat 730 de ron, si includea in pret si schimbul cauciucurilor si restul chestiilor facute, precum si fiecare item de cost separat (filtre, ulei, manopera, etc). Ce a fost bine e ca m-au bagat pe rampa imediat cum am ajuns, pe la 9 si ceva dimineata (desi intarziasem, trebuia sa ajung in ziua precedenta dupa masa) si mi-au terminat totul in cam 2 ore si un pic (la 12 deja eram in drum spre munte).

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va suparati, dar totusi 730 ron nu vi se pare cam mult?

nu e diesel, e benzina, si nu e nici nu stiu ce marca premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba mi se pare chiar f mult! Uleiul a fost undeva pe la 3.5 milioane lei vechi.

Si nici macar nu am schimbat filtrul de aer (am unul Green pe care il curat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate posteaza cineva care a fost la Alto cu Ibiza,sa ne spuna cat a fost revizia de 15 000km.Poate daca este mai ieftin mergem toti la Alto sa facem reviziile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la Leon I 15,000 Km:schimbat ulei, filtru polen,filtru de ulei(parca), manopera, 465 Ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg revizia de 30.000 sa fie mai scumpa, ca atunci se schimba si placutele de frana, se verifica si alte lucruri, dar la aia de 15.000 in afara de schimbat ulei, filtru ulei, filtru polen si filtru aer, nu stiu daca se face altceva. cat poate sa fie manopera la 2 ore? 60 de euro? restul pana la 200 unde sunt, ca ce am scris eu mai sus nu costa atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci e posibil sa scapam mai ieftin la Alto,tinand cont ca Havoc are Leon,la Ibiza ar trebui sa fie maxim cat la leon,nu? :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am masina in service la Alto Syncro Pantelimon( sau mai exact la Avia Motors ).

Cele mai mizerabile servicii!!!!!!!!!Durere in spitz pe angajatii aia cat cuprinde, delasare, etc. -- o bataie de joc pe banii si pe nervii clientului.

Pentru o reparatie la directie si o tinichigerie amarata dureaza cu totul cam 6 - 7 saptamani...Fara sa fie in stare vreunul sa iti dea un termen cat de cat exact, nu ca n-ar putea , dar... nu au interes desi dai de inteles ca ai putea fi mai atent cu ei daca e nevoie...

Niste rasi, in viata mea nu mai calc pe acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Luni la ora 9.00 sunt programat la Metrotehnica la revizia de 10K (11K am acum :lol: )

Ceva... sugestiii... recomandari?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!