Jump to content

Ateliere de sablat si cromat


tipatescu
 Share

Postare recomandată

Ma duc maine sau poate chiar azi la Piatza Galatzi sa intreb ce si cum. In principiu putem pune totul in Gogo si sa le duc pe toate.

Tipatescule, sa vii te rog cu poansoanele ca sa batem intre-un loc ascuns pe jante cate o cifra pt fiecare om care aduce, ca sa nu se incurce si sa apara neintzelegeri.

poansoane cu cifre de 8 inguste ? :( (parca asa erau)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 264
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MishuL

    32

  • tipatescu

    13

  • tonic

    11

  • AUTOMOBILIA

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

... doar pastram originalitatea, nu ?! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parola trebuie sa contina cel putin 6 caractere, dintre care o majuscula, un caracter special etc. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parola trebuie sa contina cel putin 6 caractere, dintre care o majuscula, un caracter special etc. :(

si sa inceapa, dupa caz, cu 115, 116, 117 , etc :( sau AD, AS. Dupa nevoie :(

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( :( (rog moderatorii sa stearga urmele pina miine)... Avem si d'alea ! AD, AB, CU, GA GA+ :( ..'da daca ar fi serial number-ul de pe sasiu ?

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Bai nu mai poate omu' sa puna mana pe un poanson, ca se si interpreteaza :D

Pa de ce credetzi ca n-a cumparat Mishu poansoanele alea? Pt ca a trecut vremea lor. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)

Bai nu mai poate omu' sa puna mana pe un poanson, ca se si interpreteaza :D

Gurile rele , Misule, gurile rele ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Mishu, te rog sa-mi spui si mie cu cateva zile inainte de inceperea operatiunii cu sablarea sa am timp sa-mi pun masina pe butuci :D , sa scot rotile.... :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iaca niste ateliere de cromat gasite pe http://www.motorlife.ro/ :

Bucuresti

Cromare:

- zona Piata Obor, din Str. Ziduri Mosi iese o straduta mica pe langa gardul targului. Persoana de contact: Bratu. Nr de telefon: 2422635

- C. D’AMI & Co INTERNATIONAL CONSTRUCT S.R.L.

B-dul Iuliu Maniu nr. 246, Sector 6 Bucuresti

Tel. 4934282 ; 4934283

- Mai este un atelier de cromaj pe langa liceul Gerorge Enescu

- Baie de crom, strungarie, sudura, face orice dupa schita. Persoana de contact: Serban: 0722.321.300

Si asta :( :

Alba Iulia

Adresa: Str. Octavian Goga nr 15a, tel fix 0258 812271 Persoana de contact: Cosmin Muresan (Kerosen) 0744 582148. Activitate: reparatii vopsitorie moto, custom painting, airbrush painting-casti moto, reparatii carene sparte (chiar si cu parti lipsa). Modificari moto de la a la z, tuning moto, personalizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

in constanta stie cineva un atelier de cromare si sablare .???

inainte toate astea se faceau in santierul navaldar acum nu se mai poate decand cu patronii nu mai misca nimeni nimic.?

as vrea sa cromeez o bara pt masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut, am o problema: am o bara fata care a fost atinsa binisor, a fost indreptata destul de bine dar se vede ca fost lovita. Daca m-as apuca s-o cromez s-ar vedea in continuare ca dracu. Aveti vreo solutie? Eu ma gandeam sa o ajustez cu chit, sa o fac dreapta si frumoasa si apoi sa o dau cu spray cromat. E tiganie dar asta e... Nu gasesc pe nicaieri bara (fiat 850 coupe sport)

Multumesc.

PS Poate sa ma indrume cineva spre un mecanic ca lumea pt transporter 2.0 bz. boxer air cooled, am nevoie de niste sfaturi si de o parere avizata...

Multumesc din nou...

Modificat de coupe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ceva stiu sigur:

nu o da cu spray cromat ca se ia cu mana, acum am dat pe capacesi se duce poate numa daca peste dai cu lac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca bara respectiva a ramas cu "urme" se poate "incarca" si slefui in zonele respective pina ajunge la forma initiala, totul e sa gasesti si pe cineva dispus sa faca treaba asta :blink: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt foarte sigur dar cred ca se cositoreste, slefuieste si apoi se cromeaza . Am vazut pe undeva treaba asta dar sincer nu-mi mai aduc aminte unde :) . La faza cu cromatul sunt mai multe operatii preliminare ca sa iasa treaba buna si pe care meseriasii le sar din pricina costurilor, gen cuprarea prealabila ....... cred ca s-a mai discutat pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

daca nu aveti multe repere si nu va ingramaditi toti odata, va ajut eu cu vopsitul electrostatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu aveti multe repere si nu va ingramaditi toti odata, va ajut eu cu vopsitul electrostatic.

Poti da detalii:

-de curatat piesa cine o curata?

-pret estimativ. sa spunem pentru o janta

-durata

-disponibilitate culori

-etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curatat de preferat sa o curatati voi.

nu trebuie neaparat sa fie la tabla. paote sa ramana si vopsea veche dar sa nu fie grad mare ca se vede.

o janta 10 ron.

de culori mai pretentioase se face rost in catva zile. argintiu, alb, negru, rosu, galben,albastru, gri, verde cam oricand. procesul de vopsire si uscare dureaza in jur de o ora, dar depinde in mare de timpul disponibil al meu sau al tatalui meu.

oricum cu vorbit in prealabil, se paote ajunge la un consens :lol:.

eu mi-am vopsit la masina puntea fata, jantele, tevi de apa si diferite table pe la motor. cred ca merge si pentru toba. oricum vopseaua are aspect de smalt. daca nu e degresat bine obiectul se desprinde usor.

locatia e pe undeva prin vitan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Pai sa ma apuc de indreptat, roluit, curatat (sablat)? :) Am 4 jante de vopsit cu argintiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu aveti multe repere si nu va ingramaditi toti odata, va ajut eu cu vopsitul electrostatic.

Poti vopsi si in doua culori o janta?

Daca da, sunt clientul tau :) , mai ales ca suntem vecini.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de curatat de preferat sa o curatati voi.

nu trebuie neaparat sa fie la tabla. paote sa ramana si vopsea veche dar sa nu fie grad mare ca se vede.

o janta 10 ron.

de culori mai pretentioase se face rost in catva zile. argintiu, alb, negru, rosu, galben,albastru, gri, verde cam oricand. procesul de vopsire si uscare dureaza in jur de o ora, dar depinde in mare de timpul disponibil al meu sau al tatalui meu.

oricum cu vorbit in prealabil, se paote ajunge la un consens :lol:.

eu mi-am vopsit la masina puntea fata, jantele, tevi de apa si diferite table pe la motor. cred ca merge si pentru toba. oricum vopseaua are aspect de smalt. daca nu e degresat bine obiectul se desprinde usor.

locatia e pe undeva prin vitan.

as avea si eu 4 sau 5 jante de vopsit in negru lucios. 2 le-am curatat la tabla pe fata exterioara (doar, pe interior doar unde erau ruginite) iar 2 doar le-am dat un pic cu smirghelul ca sunt ok, neruginite.

Inca nu sunt hotarat daca sa le vopsesc electrostatic sau nu...nu se va ciobi mai repede vopseaua "electrostatica" decat normala?

Cum sa fac sa nu rugineasca cele 2 curatate la tabla, pana sa le aduc la vopsit (in functie de momentul in care aveti tu sau tatal tau timp)...sa le vopsesc cu grund?

merci

am dat si pm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ar fi bine sa splituim si sa cream un topic nou intitulat "vopsire in camp electrostatic"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu cred ca e rost de inca un topic. parerea mea.

se poate si in doua culori dar e mai greutz. inca nu am incercat dar si eu vreau sa incerc un interior negru cu margine argintie. trebuie sa gasesc o solutie pt a separa suprafetele. nu stiu ce se intampla cu scociul de hartie la 160 de grade, dar am sa aflu in curand.:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleoooo :D , eu zic sa nu incerci cu scotch de hartie. Am vazut ca daca nu-l dezlipesti la timp (max cateva zile ) nu-l mai scoti apoi nici cu militia. Ma gandesc ca la temperaturi mari se lipeste de-l gaseste gaia. Eventual incearca pe o fiara "nefolositoare" ceva .......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!