Jump to content

Golf 5 SH


blu
 Share

Golf 5 SH  

370 voturi

  1. 1. Merita ?

    • categoric da
      181
    • da, daca e diferenta mare la pret fata de una noua din Ro
      128
    • nu prea
      38
    • categoric nu, mi se pare o prostie
      24


Postare recomandată

  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dacian vl

    12

  • deenman

    11

  • lucianwwl

    10

  • bgd_b92

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Ovidiu Cocis - pretul e fara TVA sau cu ? Spui ca ai trimis datele firmei pentru rezervare. In cazul in care e fara TVA, pentru o persoana fizica ar ajunge la vreo 12852. Chiar si asta e un pret bun :icon_thumright: Daca poti sa detaliezi ce anume ti-au dat cei de la VW Tg Mures cand ai verificat seria masinii si istoricul de service ? As aprecia daca pui o scanare a documentelor pe care le poate da reprezentanta VW de la noi. Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Catalin. Pretul afisat pe site 12950 EURO, cu MwSt. ausweisbar (inclusiv TVA).

Cumparand masina pe firma el mi-a facut factura pe valoara NETTO, adica fara TVA, 10880 EURO.

Daca o cumpara o persoana fizica, trebuie sa achite suma integral.

Referitor la a doua chestie, toate reprezentantele oficiale VW cred ca sunt obligate prin contract sa raporteze

la sediu mama toate operatiunile de service.

Cata vreme masina e in garantie 100% se raporteaza, dupa , doar daca acestea s-au facut la un service autorizat VW.

Nu am primit documente fiindca discutia a fost purata la telefon, cunoscand pe cineva acolo (evitand cei 150RON, daca bine stiu, taxa pentru asa ceva).

Ce au putut sa imi spuna a fost : cate inspectii service au fost facute , numarul de km la care s-au facut, si ce s-a schimbat/reparat la ea.

Pe mine personal m-a interesat nr de km de la ultima inspectie, pentru ca mi se pareau cam putini km masinii si imi era teama sa nu fie dati inapoi.

Mi s-a confirmat ca masina a fost ultima data la service in 2007.aprilie, la 62.000 km. Km afisati pe site la vanzare au fost 72.000 deci era plauzibil ca masina a mai facut 10.000 in 6 luni.

Cand am ajuns acolo (in Germania) si pe cartea service a masinii scria acelasi lucru inspectie longlife la 30.000 km, si inspectie normala la 62.000 km.

Sper ca am fost destul de explicit, si mai importat, de folos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, de ceva vreme incoace legislatia permite si asa ceva, nu mai e nevoie de plata prin transfer bancar.

Deci, implictit, se sta mai putin acolo, nu mai trebuie astaptata confirmarea sosirii banilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi`am luat G5 Sh din germania... pt ca nu mi`am permis o masina noua din reprezentanta. Masina arata impecabil, fostul proprietar are 64 ani, nu a fost masina de firma, scoala etc. Ultima masina, am tinut-o un an si a fost tot un SH dar din romania de care am fost multumit... ideea este ca prefer sa imi iau o masina sh de maxim 2ani pe care sa o tin un timp dupa care sa o vand si la care sa nu pierd foarte mult decat sa imi iau o masina noua la care in 1-2 ani imi scade foarte mult pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu mi-am cumparat masina tot din Germania de la o reprezentanta, masina nu a avut decat un proprietar inainte. Am cautat-o pe www.mobile.de, am gasit-o, am sunat sa mi-o pastreze si in 3 zile am plecat dupa ea. Nu regret nimic. An de fabricatie 2007 si am garantie inca 1 an din 2, lucru confirmat la noi in Romania.

Masina are destule optionale si merge impecabil.

Recunosc ca poate mi-ar fi placut alta culoare, dar e okay si asta care este. :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi poveste si la mine. Am luat-o de pe mobile.de, am sunat la om sa mi-o tina 3 zile. Am vazut-o, arata exact ca pe sticla, carte tehnica revizii. Nu merge stergatorul pe spate, dar in rest nu am ce sa-i reprosez masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezervat-o autoscout24.de, masina impecabila, la 27.000 km mirosea a nou!

am si eu garantie pana in 2008. garantia e valabila si in romania doar daca s-au facut reviziile la timp (la nemti la 30.000 km. la noi la 15.000 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut... am si eu o intrebare.. mi`am luat un golof 5 sh de curand.. cum pot afla si eu ce model este? sl cl.. etc... ma puteti ajuta si pe mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca vin decoderu de la oilshop

nu mai stiu linkul... poate ne ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mariuse fa niste poze cu exteriorul si interiorul posteaza le si in principiu ne putem da seama cam ce fel de echipare ai !

Dar dupa cate vad in poza personala sigur nu este prima varianta de echipare ( trendline ) este un CL sau SL.

Ce jante ai pe ea ?? de dimensiune au ??

Modificat de xqzme
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mai e nevoie.. am aflat .. am gasit undeva pe carte este trend... :-s jante ink nu am... cele standard din otel R15 .. multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Masinile din Germania sunt mult mai bine lucrate decat cele pt Europa de Est.

Sa nu mai vb de calitatea service-ului din Vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fals!

Service-urile reprezentant, sunt bune, dar nu toti germanii merg la reprezentante!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nici macar in Germania, calitatea service-urilor nu este extraordinara intodeauna. Nu e ca la noi, adica "jale", dar nici la ei "nu se plimba cainii cu covrigi in coada" intotdeauna.

Legat de poll-ul acestui topic, ultima categorie "categoric nu, mi se pare o prostie" cred ca nu trebuia inclusa in poll. Cum adica sa fie prostie, faptul ca eu sau altcineva vrea sa cumpere Golf 5, un anumit model de motor/echipare si sa o cumpar noua nu imi permit, iar in Romania nu gasesc ceva sh convenabil calitate-pret. Ce fac in cazul asta? Simplu: Ma duc sa iau "din afara" una sh.

As fi curios sa aflu ce argumente au avut cei 21 care au votat ca "li se pare o prostie" sa cumpere un golf 5 sh din Germania.( adus de altcineva sau se duca personal sa il caute si sa il ia).

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat si eu! Vara trecuta am fost in Munchen pentru a-mi cumpara masina.

A meritat efortul. De ce? In nici un caz pentru preturile mai mici.

Am dat 14 000 eur pe un G5 1.9tdi, 5trepte, 25 000 Km, fabricat iunie 2007, se si vedea ca nu are semne de uzura si nu sunt singurul care afirma asta, garantie in Romania, 5 usi, senz ploaie,lumina, clima, tempomat, heliomate, jante,comenzi p volan, piele (-scaune), BC+.

Masina nu a fost rezervata pe internet, acolo am fost in parcurile auto si am ales-o. Vreau sa va dau cateva informatii:

1. Zilnic vedeam romani (samsari) care cautau masini si cumparau masinile cu peste 130 000km, si spuneau chiar acolo ca ar merge aranjate, km inapoi, etc.

2. In parcurile nemtesti o masina cu 56 000 Km, 2.0tdi, 6 trepte dotari decente: ploaie, lumina, clima, an 2006 costa 15 000 eur. Astea erau preturile de atunci, in conditiile in care in autovit o asemenea masina (cu 85 000 km reali sau nu) o gaseai la 11 000 eur, poate si mai jos.

3. Niciodata samsarii nu vor aduce masini scumpe de acolo pt ca nu mai iese nimic. Eu am avut un mic soc ajuns acolo si afland preturile. Erau cu mult mai mari fata de ce se vinde la noi.

Intamplator am intrebat un "dealer-samsar" care venise sa cumpere masini de acolo, ce parere are de o masina. omu' mi-a zis: frate nu vezi ce bine arata? ii dai un polish, aranjezi Km si merge! :icon_thumright:

Nu vreau sa generalizez dar eu nu am incredere in cei care aduc masini. Daca te duci sa iei masina pentru a o pastra, personal e cel mai bine.

Inca un aspect foarte important despre care sigur ati mai auzit: un cunoscator al Lb Germane. Si actele, cu putin ajutor si ceva noroc sunt gata in 2-3 ore.

GPS OBLIGATORIU!

Despre bani, sa nu va asteptati sa coste mai putin per total! eu am plecat cu alte 2 persoane cu o masina si ne-am intors cu inca 2 si drumul a costat undeva pe al 1300 eur (total).

Cam atat ar fi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e normal ca preturile sa fie mai mici la noi decat in Germania . Pentru ca "oamenii care aduc masini din Germania", majoritatea dintre ei, au oameni de legatura in Germania, care le gasesc masini ieftine, dar nu in marile parcuri.

Eu cand mi-am luat lasina din semnatura, am ales sa o iau din Romania inmatriculata, adusa de cateva luni in Romania, pentru ca nu mai aveam bani sa platesc Statului idiot 1000 euro taxa de prima inmatriculare.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca cu 15000 de euro se poate lua o masina decenta NOUA din RO ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum si cu 13.000 iti poti cumpara o masina super buna din Ro. Golf VI.nu are poate prea multe optionale dar e totusi un golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vremea cand l-am luat eu, varianta mea de golf costa cam 18 000 eur. Si pentru doar cei 25 000 km pe care-i avea a meritat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum si cu 13.000 iti poti cumpara o masina super buna din Ro. Golf VI.nu are poate prea multe optionale dar e totusi un golf.

Scuze pentru OT, insa 13000 poate ca avans.

Revenind la subiect, bineinteles ca este o afacere buna. Chiar daca iesi per total la aceeasi bani pe care i-ai da pe o masina de aici, macar esti impacat cu ideea ca masina aia are km de autostrada, nu de Pitesti-Campul Lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita mai mult un SH din Germania decat de la noi ......... si spun asta luand in calcul drumurile pe care sunt rulate masinile acolo , oameni mai priceputi la service , etc ......

Asa ca votul meu este DA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Grecu totul este subiectiv. Sunt destul de multe masini second in Romania mai bune decat cele aduse din afara. Eu consider ca intretinerea unei masini este mai importanta decat drumurile pe care le "face" masina respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am intors de curand din Germania cu masina din semnatura, de la o reprezentanta VW.

Ca sa fiu la obiect, am plecat cu gandul ca merita sa cumperi de acolo si m-am intors absolut convins!

Ce sa mai zic...e de prisos... sa comentez cum lucreaza oamenii aia acolo, service, intretinere, pe ce drumuri merge masinuta....e cat diferenta dintre Germania si Romania.

oricand...sh din Germania(de preferat dealer) decat nou din ro, sa nu mai zic sh(asta e superloterie)! nu imi place ce spun dar fraza asta e direct legata de nivelul de dezvoltare al ro din prezent.

ps:am trecut si prin "multumirea" unui automobil nou cu garantie, stiu cum e, dar, nu am bani(25-30k) sa iau o masina calumea noua din ro, restul(mai ieftinache) sunt branduri cu echipari aproximative de logan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!