Jump to content

Golf 5 SH


blu
 Share

Golf 5 SH  

370 voturi

  1. 1. Merita ?

    • categoric da
      181
    • da, daca e diferenta mare la pret fata de una noua din Ro
      128
    • nu prea
      38
    • categoric nu, mi se pare o prostie
      24


Postare recomandată

:D M-am gandit si la asta, evident, ca toata lumea, dar ... sa vedem ce-o fi atunci ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dacian vl

    12

  • deenman

    11

  • lucianwwl

    10

  • bgd_b92

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sincer cred ca moda masinilor SH o sa dispara si la noi cu timpul asa cum a disparut si moda telefoanelor mobile aparuta acum cativa ani.Si logic ca e mai bine sa-ti iei masina noua.Visul cu masina buna tinuta in garaj sau o masina chiar din Nemtzia e oricum departe de o masina buna noua.CLAR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auzi da te-ai gandit ca sunt unii care nu isi permit sa isi cumpere o masina noua? de cend e o moda cu masini sh? tu cu ce te ocupi, ma gandesc ca, castigi destul de bine sa vorbesti asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile SH nu sunt o moda...

Alternativa SH e o realitate...si asta oriunde in lume nu doar in Romania.

Ca la un moment dat au crescut vanzarile de masini noi...asta nu exclude vanzarile de SH si nici viceversa.

Insa pe piata SH exista modele de masini care sunt adevarate ponturi, dar exista si oferte care sa nu fie rentabile de achizitionat.

Golf5 (pe piata Germaniei) era un exemplu din grupa a doua...insa in timp, va intra in categoria masinilor comune, convenabile pt achizitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca una din multele tare bagari in seama pe care nu mai pot sa nu le observ. Zi la obiect, merita sau nu golf 5 SH. Despre asta se vorbeste aici nu despre ocupatia cuiva....

Categoric nu merita, mai pui ceva si iei una noua si cu garantie care e mai buna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca una din multele tare bagari in seama pe care nu mai pot sa nu le observ. Zi la obiect, merita sau nu golf 5 SH. Despre asta se vorbeste aici nu despre ocupatia cuiva....

Nu stiu la cine te referi si la ce ocupatie...

Aici se discuta ceva si mi-am spus un punct de vedere...

Oricum nu ti se adresa tie, deci nu ai de ce sa fii nemultumit...stimate membru.

Later edit.

Nu era vb de mine, deci sunt linistit si oricum nu intepam pe nimeni. De fapt nici nu poti sa raspunzi cu o intepatura la adierea unei palme...;)

Cel mai bine e sa citezi persoana careia te adresezi, si astfel nu se creeaza confuzii...

Postul tau urma dupa al meu deci am crezut ca mi te adresezi direct.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un topic aici care a fost sters acum, un alt post de bagare in seama a lui b77eru.... Scuze de offtopic.... Si nu are rost sa intepi iar lumea d-le Diesel ..... era vb de b77eru ;)

De fapt erau mai multe dar au disparut. Cineva zicea ca nu mai e la moda masina sh, si b77eru intreba cu ce se ocupa de-si permite o masina noua ca sunt unii care nu-si permit una.... Departe gandul de mine de a te contra pe tine nenea Diesel....

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat "nu prea". Ma gandesc ca neamtul nu schimba el degeaba masina aia iar pe de alta parte sunt destul de multi bani pentru un sh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

remarc si aici o anumita "incrancenare" in afirmatiile enuntate. (ca si pe topicul cu Golful 1.4 80cp). Testat de mine: in mai am fost in Germaina cu un prieten dupa un Passat. Daca tot am ajuns acolo si nu ma costa drumul nimic am cautat si pt mine un Golf V TDI <20.000Km 1 an vechime. Am gasit numeroase masini care imi placeau cu preturi intre 14.000-16.500 cu tot cu TVA. Asta inseamna masina adusa acasa, cu tot cu taxe intre 13.500 si 15.000. Am luat golf 5 nou in leasing cu aprox 16.000 CIP. Acum cred ca va dati seama daca merita sau nu.

Pt mine nu merita sa iau din DE dar pt unii poate merita.... Pt ca recuprerz TVA-ul masina ma costa CIP+Acciza si o iau absolut noua. Daca cauti o masina mai ieftina se gasesc impecabile GolfV de 1.5 ani la cca 150.000km la cca 9.000E (alea din targ care se dau cu 14.500 la 65.000km) deci in functie de ce vrei merita sau nu. eu cautam masina aproape noua pt mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a ca zice cineva ca e o moda a masinilor sh nu-i problema dar ca eu reprosez asta, inseamna ca ma bag in seama. esti tare. sa stii ca aici sunt tot felul de oameni unii cu masini mai bune si unele cu masini mai putin bune. cumparate de noi, second hand...third hand cum vrei tu. ia intreaba-l pe ala cu o masina de 3000-5000 euro ce parere are daca exista o moda a masinilor sh. poate se poarta toamna asta. e pret a-porter sau hot couture?

si acuma pe subiect. parerea mea e ca merita un golf5 sh. de fapt orice vw sh merita banii. si eu am avut unul si a fost super ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu b77eru . Tinand cont ca poti cumapra si Sh de alte nationalitati sau chiar noi ( vezi logan ) VW isi scoate si merita tot banul.( atentie la samsari ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am votat pt SH daca iese mai ieftin decat in Ro. De pilda am cautat azi pe mobile.de cea mai ieftina posibila 1,9TDI 105CP din 04/2004 (6airbag,ESP,computer de bord,climatronic,4x geamuri el). Iata rezultatul si comparatia:

- Golf V Trendline: Pret DDP 17437€ + 261€ 2 airbag-uri + 149€ comp bord + 143€ climatronic + 600€ ESP = 18590€

- Golf V Confortline: Pret DDP 18407€ + 261€ airbag + 143€ climatronic + 600€ ESP = 19411€

- Pret SH Golf V din Aprilie 2004 DAR cu 177,000km era la 11900€ la dealer neamt la care mai adaugi aprox 2000-2500€ sa o ai inmatriculata in Ro = 13900-14400€. Scria si VAT Reclaimable dar nu stiu daca asta era pretul deja fara tva sau urmeaza sa scada din 11900 VAT-ul.

Am uitat sa precizez ca nu am adaugat inca ceva banutzi pt optiune geamuri el spate ceea ce SH-ul avea (oricum asta era un mic amanunt). Acest Golf probabil va fi curand la noi in piata cu vreo 110,000km, asta asa ca fapt divers :) .

In ideie eu de aceea as opta pt o masina SH pentru ca dupa 2 ani cam ma plictisesc si doresc s-o schimb si totusi pierzi cam 5000€ pe cand la una second pierzi mult mai putin, daca o nimeresti buna. Cu putin noroc dupa 1 an poti s-a vinzi la pretul la care ai cumparat-o. Cum am zis si eu pe alt topic si altii e ca o loterie la cele second indiferent de unde le ai dar la cele din Ro loteria, zic eu si altii, este "mai mare".

Daca stai mult si pe mobile.de si "vanezi" ai sanse sa gasesti una mai ieftina decat cele expuse de obicei. Si acum din propria experienta va zic ca daca te duci cu unul care aduce masini si mai cunoaste dealeri poti sa obtii de la ei reduceri substantiale de ordinul sutelor de euro (asa am patit eu) si luasem o masina de 2 ani si 5 luni si pot sa zic ca merge bine. Nu zic, am schimbat multe consumabile si am mai avut si ceva probleme dar nu mari si sunt multumit. Asa ca nemtii nu le vand doar ca au probleme dupa 2 ani, ci pur si simplu le schimba. Oricum un diesel in general face cam 50.000km pe an minim, dar asta nu inseamna ca exista si un procent mic de masini cu km putini. In legatura cu masinile facute praf am inteles ca nu prea le renteaza sa le repare, caci costa f mult si au niste asigurari bine puse la punct. Poate la unele chestii ma insel, dar de aceea exista altii mai mult cunoscatori ca ma corecteze :) .

Alegerea iti sau va apartine !!

PS: am gasit acuma si unul din oct 2004 cu 72,000km tot la 11,900€ tot nelovit si tot la dealer cu site si cu adresa completa asa cum zicea cineva mai sus - e de ieri anuntul,daca sunati sigur e vandut deja.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shimano, eu am fost chiar acolo, in DE si am batut jumate de tara de la Hamburg pana la Munchen si am intrat la toti dealerii VW ca-i aveam scosi de pe net si aveam si Navigatei si sa sti ca nemtii tin enorm la masinile bune cu km putini. Cine a fost acolo poate sa confirme ca la 12.000 cu TVA gasesti numai Golf 4 pana in 20.000km. Golf 5 de 1 an si pana in 20.000km nu gasesti nici picat cu ceara sub 15.000 !!!! verificati pe mobile.de !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.In urma cu 2 luni mi am cumparat din germania un golf 5 sportline DSG 6500 km an fabricatie octombrie 2005 si m a costa cu tot cu scris aproape 19000 euro.Diferenta de pret cu una noua de la noi este de 2000 euro.Sunt foarte multumit de masina si parerea mea este ca merita sa te duci afara si sa ti aduci masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BlackAngel, daca te-a costat cu 2000 Euro mai putin e destul de ok in cazul in care ai luat masina pe persoana fizica. Daca o luai noua pe firma decuperai 19% TVA si atunci nu mai merita. Asa ca difera situatiile de la caz la caz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aviasol E clar ca o masina cu vreo 20,000km e tare scumpa, abia are rodajul facut. Dar eu de ex as fi luat golfu' acela din 10/04 cu 72,000km. O masina sub 100mii km m-i se pare OK. Vorba aceea :) "abia isi da drumu' motorul". Stiu si eu din experienta ca tin la pret - eu zic ca e ceva normal la 20000km sa lasa doar vreo 2-3000 euro din pret, daca nu e lovita si nu are probleme.

:offtopic: Am fost la reprezentanta Opel si era acolo un Astra nou cu 1600 euro reducere. De ce ? Pt ca masina avea aprox 5000km dar ei ti-o vindeau de noua, cu garantie.

Modificat de shimano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

A trecut un an si ceva de la ultimul reply aici, si as fi curios care e situatia la sfarsitul lui 2007 cu privire la intrebarea initiala: Golf 5 SH, merita un sh din germania ?

Eu doresc sa cumpar asa ceva, de aia ma intereseaza. Care aveti experiente de genul asta in 2007 , va rog sa raspundeti cu detalii si argumente ... sper sa imi fie de ajutor sa ma hotarasc :angry:

Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag si eu in vorba: Golful e o masina foarte scumpa in varianta second, e greu de zis cum e mai bine, daca diferenta e de cca 2000 de euro parca mai bine o iei de noua(eu fiind un mare amator de second-uri, deoarece schimb des masinile si asa pierderea financiara e mai mica). Sunt alte tipuri de masini care au un pret mai mic ca si second si care merita sa fie cumparate dupa 1,2 sau chiar 3 ani, dar la Golf e un caz special, isi mentine foarte bine pretul in timp. merita second numai in cazul in care e super-accesorizat si nelovit sau neatins(in cazul asta cu ceva km, vreo suta de mii ca sa fie si pretul mai acceptabil)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat Golf 5 din Germania in septembrie. Am dat 18.400E la autohaus (pret ce a inclus numere si asigurare) si am luat o masina fabricata in 11.2006, prima inmatriculare 12.2006, proprietar anterior Volkswagen AG Wolfsburg, 5500 km la bord. Garantie pana in decembrie 2008. RAR-ul mi-a dat carte cu an fabricatie 2007 (asa dau ei pentru ultimele 3 luni ale anului anterior). Masina merge impecabil; am testat caroserie si vopsea - neatinsa.

Pretul ei pe configurator in RO este aprox. 22.500E. Firmele de asigurari mi-o evaluau pe la 23.500E (dupa nu stiu ce catalog :blink: ). Taxa de prima inmatriculare a fost identica cu cea pe care as fi platit-o daca masina era noua.

@ CatalinS:Trage tu concluziile. :lol:

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acidutzule la tine cred ca se poate numi si noroc sau ocazie pentru ca asa ceva rar gasesti. Oricum in conditiile si pretul la care ai luat-o, daca ar fi asa tot timpul, nici nu s-ar merita sa mai cumperi masina noua (doar daca vrei ceva optiuni ce nu le poti alege la sh) - parerea mea. Nu as da 4000euro in plus pentru 5500km in minus :lol:. Eu tin sa te felicit pentru alegea facuta ! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult, dar sa stii ca norocul a fost unul singur... ca am ajuns in Germania exact cand a facut dealerul reducere. Ideea e ca masinile de genul asta nu prea se cauta, motiv pentru care stau mult la vanzare. Dupa o perioada, autohaus-urile reduc preturile pt. ca asa au politica in general si pentru ca n-au incotro. O masina tinuta pe stock care se invecheste inseamna bani pierduti pentru ei. Si masinile de genul asta stau destul de mult pentru ca oamenii se impart in doua mari categorii: cei care le prefera noi-noute si cei care prefera second... iar cei care prefera second cauta ocazii, chilipiruri. Nu sunt multi ca mine, care ar da asa mult pe o masina second... ei zic "mai fac un efort, da' stiu ca o iau noua :lol: ". Cred ca are legatura si cu frica romanului de a fi tepuit.

Masina mea a stat pe net 3 luni la 19.900. Exact cu o zi inainte sa o iau spre DE, a cazut pe net la 18.900 si au mai lasat la negociere 500. Si va mai dau doua exemple de masini asemanatoare cu a mea, care stau pe net de vreo 3 luni si pe care le-am si vizitat.

exemplul 1 Asta a plecat tot de la 19.900. Cand am ajuns in DE era tot atat, dar nu am intrebat cat lasa pt. ca m-au cam enervat. Sunt in sudul Germaniei si m-au trimis singur sa vad masina incuiata, undeva la o parcare pe care o aveau la 500m de reprezentanta.

Exemplul 2 Asta e super. A plecat de la 19.990. Cand am fost eu, nu a lasat-o decat la 19.700. Acum e 19.451. Astia tin la pret pt. ca e 2007. Dar poate in viitor :D

Si tineti cont ca eu am cautat numai albastre :blink: Norocul ar fi sa gasesti o ocazie de la un particular si mai ieftina. Dar pentru asta iti trebuie un om acolo, si oricum riscurile cresc. Iar de la privati nu prea gasesti la numarul asta de km. In general cele cu pana in 15.000 km sunt foste masini de reprezentanta/firma, apoi e un gol pana pe la 40.000, de unde incepi sa gasesti (rar) masini de la privati un pic mai vechi.

Bafta.

L.E. sry, nu merg link-urile de pe mobile.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

proprietar anterior Volkswagen AG Wolfsburg

Masina de drive-test, a luat-o in gura saraca cat incape. Fara un pic de incalzire, frectie, rodaj ceva ... Daca nu vrei sa o tii multi ani atunci a fost o afacere buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5500 de km cu rodaj la 4000rpm de la rece. Uff....poate chiar merita. Oricum din pretul de configurator din Romania scazi 5% ca aia e reducere usor de obtinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit si pareri de genul asta :). Cu motorul distrus in 5000km pt ca, in cazul in care a fost masina de prezentare, au venit toti nemtii maniaci de viteza si au facut raliuri la testdrive. Iar privatii stiu toti sa mearga cu o masina...

Pana una-alta masina merge perfect, tot astept sa imi scada nivelul la ulei (ca e la max) si in 2000km nu a vrut sa scada deloc (desi tot citesc ca papa la greu, mai ales pana in 20k, mai ales in conditiile in care ii "dau" pe-afara) si am de gand sa o tin mult si bine (sunt optimist :icon_thumright: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!