Jump to content

Golf 5 SH


blu
 Share

Golf 5 SH  

370 voturi

  1. 1. Merita ?

    • categoric da
      181
    • da, daca e diferenta mare la pret fata de una noua din Ro
      128
    • nu prea
      38
    • categoric nu, mi se pare o prostie
      24


Postare recomandată

Salut, stiu ca pe forum a mai fost aboradat subiectul sub diferite forme dar ce vreau eu este sa aflu parerea voastra din 2 perspective:

1. A fost cineva in Germania (dupa 01.10.2005) sa aduca masina? Au aparut schimbari? E mai greu? (eu vreau sa plec luna asta sa-mi aduc un Golf 5 - si am nevoie de voi si parerile voastre :lol: )

2. Ce stat imi dati? Ce varianta de motorizare? (eu ma gandeam la un 1.6 FSI)

+ credeti ca merita nebunia asta (plecat in germania, etc)

Multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 289
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dacian vl

    12

  • deenman

    11

  • lucianwwl

    10

  • bgd_b92

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

din pacate, chiar daca mi-am dorit masina noua se pare ca "cocosul familiei" :D vrea sa-mi ia un Golf 5 din Germania. Argumentele de baza care le sustine sunt :

- masinile VAG (ma refer la cele noi) sunt, citez "facute pentru estul Europei, implicit mai slabe calitativ"

- pret mai scazut cu ~1500-3000 EU la un autoturism care poate avea chiar mai multe optiuni ca una noua la noi

Pe mine unul ma deranjeaza pt ca: nu cred ca o sa gasesc exact masina care o vreau (culoare, motorizare, optiuni), s-ar putea sa nu am nici o garantie si parca e altceva cand e noua si ii faci tu rodajul......

Astept sugestii si dezbateri pe tema asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea cred ca o mashina sh din germania golf 5 CL de ex e mai ieftina ca una luata de aici. Din ce am vazut pe siteuri ele sunt chiar mai scumpe ( e corect ca au si chestii in plus ca ESP), insa pe langa costul mashii in sine mai costa si drumul si vama ( sau ce se plateste) si ai si o mashina fara garantie... Cat despre "mashinile facute pt est" cred ca glumesti. Nu exista asa ceva decat in capul unora care cred si in teoria conspiratiei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat nu prea deoarece cred ca modelul este inca prea nou ca sa ai de unde alege si la preturi foarte bune cum se gasesc de exemplu G4 pentru toate gusturile in .de .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@NetFlow si eu cred acelasi lucru in legatura cu masinile pentru "estul Europei"

in privinta masinilor sh ma mir cum poate un G5 sa coste 6000 Eu (linkul de mai sus) ?? e ceva in neregula cu masina aia sau care-i faza ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce tzepe de mashini sunt alea.. da mi se par o gluma sincer. 2L tdi SL la 6000E. :D

Nu inteleg cum poti sa crezi ca mashinile pt est sunt mai proaste? De ce crezi asta?

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca m-ai inteles gresit....

vroiam sa spun ca subscriu la ce spuneai tu, la asta ma refeream....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze. Cred ca sunt ametzit la ora asta. Eu m-am uitat la o mashina comparabila cu a mea. Si cea mai ieftina era mai scumpa decat 1 din romania. Da cred ca sunt multe tzepe pe siteu ala.

Asta e cel mai ieftin CL de 90cp fsi de acolo. Sincer mi se pare scump.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu, si mie mi se pare tare dubios :D

oricum "cocosul" are de gand sa dea comanda la o firma din tg. mures care se ocupa cu adusu masinilor sh din germania si comercializarea in ro (tot prin firma aia si-a luat si el masina). nush akuma ce sa zic dar tare am impresia ca o sa ajunga mai mult decat una noua de aici (taxe vamale + comision firma etc.)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si sa iasa mai ieftin cu 1000E nu l-as lua. In primul rand pare dubios cineva sa vanda asa repede o mashina, mai ales un diesel. Nu zic ca sunt exceptii, insa nu e normal cineva sa vanda o mashina ok cu motor super ok, 2L TDI, dupa 10-30k km la un pretz de nimic. In al 2lea rand nu as renuntza la garantia unei mashini pt 1-2000E. Eu cred ca garantia face mult mai mult de atat.

Modificat de NetFlow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si oare sub ce forma sunt tepele astea ???

ps : pe mobile.de doar primele masini sunt 6000 respectiv 9000 (clar tepe). Dupa asta preturile incep de la 14000. e un pret cat de cat normal ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am zis mai sus. Acea mashina la care am dat link pare ca are un pretz "cinstit" daca e sa ne luam dupa cat a costat noua si cu cat o vinde. Pai tzepe probabil se refera la faptul ca acele mashini nu exista, sau cel putin nu exista la pretzul ala. Cred ca se pun acolo anunutzuri pt a se "Trage" de pretzuri in jos dupa teoria "dincolo era mai ieftin"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mobile.de ca si pe alte site-uri de masini sunt "baietasii" care pun masini la preturi de nimic in asteptarea unei oferte. Cand oferta se face respectivul cere un avans (se cere depunerea intr-un cont sau mai stiu eu ce) pentru a nu vinde altcuiva masina... masina nu exista... deci te-a pagubit de ce banutzi. Informatii primite de la o cunostinta ce locuieste in DE... se ocupa cu aducerea masinilor in tara. eu cred ca nu merita sa dai cu 1000-2000 mai putin masina avand 40k km sau mai stiu eu cat si fara garantie.... Sper sa faci alegerea potrivita... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aktueller Sicherheitshinweis

am mai spus undeva pe acest site, unde vedeti asa ceva uitati anuntul.

si inca ceva : unde nu exista adresa completa, nume de autohaus si eventual link catre intreg parcul auto, lasati-o balta.

nu e musai sa fie tepe cu avansuri bancare, e destul sa-i umpli lu nenea cartela...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat categoric nu. Eu nu cred povestea ca masinile din est sunt mai slabe calitativ decat masinile din vest.

Sa stiti ca si in Germania se vand (chiar foarte multe) masini facute in fabricile din Slovenia sau alte tari.

Preturile foarte mici ascund o posibila tzeapa. In general o masina sh este intotdeauna un fel de loterie, ca nu stii ce masina cumperi. Nu prea poti sa ii faci un test sa vezi daca nu a fost bushita serios, iar cand pleci cu ea din DE si vezi ca merge stamb (figura de stil, adica unghiuri aiurea) parca ti se rupe inima. Cei drept cu putin noroc vei scoate banii pe ea in Romania dar inseamna pierdere de timp si nervi, eventual si bani pierduti.

Sa nu uitam ca o masina noua are garantie, ceea ce nu este chiar de neglijat. Plus ca la o masina noua iti alegi ce optionale si culori doresti.

Concluzia mea: masina nou de la reprezentanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, sa inteleg ca nimeni nu a facut "prostia" care sunt pe cale s-o fac eu....asta este, cine are "casul" dicteaza ! Macar ati auzit pe la altii care si-au luat SH ?? (ceva tepe, dezamagiri etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

votez si eu tot masina noua.

un g5 nou in germania e mai scump decat unul in .ro cam la aceleasi dotari iar tva si accize sunt destul de aproape de una noua la noi. pentru daca diferenta e doar de 2-3000 eur ia-ti masina noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape un an am urmarit mobile.de cu fitru dupa GV 2.0 Tdi, 4usi, MwSt. Concluzia a fost urmatoarea: Tot ce aparea sub 16.000€ era teapa( am gasit cu cutie defecta, lovite usor etc) intre 16-17.000€ destul de multe insa 90% trendline. De la 17.000 poti sa incepi sa-ti alegi insa la asta se adauga costul transportului, diferenta de taxe(de 16% RO 19+3), risc SH, lipsa garantie... am votat nu prea insa mai degraba as spune categoric nu. Cu reducerea din oct. un SH bun te costa 90% din una noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am votat varianta 2, dar nu e viabila acum ci peste mai bine de un an.

Atunci cred ca ma va interesa si pe mine asa ceva ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!