Jump to content

C3Z@R CJ
 Share

Postare recomandată

A mai fost cineva in zona asta ?

M-ar interesa o plimbare pina la Pestera, Piatra Arsa...Cazare in zona stie cineva? Exceptie Hotel Pestera, are preturi relativ mari, nu ma intereseaza Spa-ul lor :)

Prefer sa fac o tura la Pestera Ialomicioarei daca mai este, sa urc la Babele...am inteles ca telecabina de pe partea asta e mai libera...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    10

  • Cristian

    6

  • mad_kat

    6

  • C3Z@R CJ

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pana la piatra arsa drumul este mai bun decat de la targoviste la moroeni, asta in cazul in care alegi sa mergi pe dn71. De cazare nu stiu nimic. Telecabina este mai libera gasesti repede loc. Daca alegi sa o iei pe jos de la piatra arsa pana la babele faci cam 1h de mers fara pauza.

Sunt pe telefon si nu stiu din ce zona vi. Din cate mi-aduc aminte, pe la pestera e chiar mai liber decat pe la piatra arsa.

Modificat de moroenius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa vin dinspre Brasov/Sinaia...

As merge spre Piatra Arsa numai in vizita/masa eventual si dupa aia spre Bolboci / Pestera cu urcare pe platou...si ce o mai fi de vizitat in zona...cu cazare prin zona din vale...dupa care ar trebui sa vaslesc spre Bucuresti...

As fi vrut sa urc si spre Cruce/ Omu, sa cobor spre Malaiesti dar pe 2 picioare e "grele"...

 

Cu rucsacul in spate nu mai pot, m-am ramolit, as vrea sa ajung cu fiica-mea pe acolo...in citiva ani isi va lua zborul din cuib si poate si din tara :) ...as vrea sa vada si ea ceva din tara asta, macar cat am vazut si eu...pina nu e distrusa de tot...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peisajele sunt superbe. Sper sa prinzi vreme buna cu soare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

STIUUUU ...am fost in tinereti pe acolo....si la vale spre Scropoasa, si in sus spre Omu, Paraul Rece...am facut vreo citeva ture prin Bucegi cu rucsacul...

Vreau sa fac mai multe ture la inaltime... Transalpina Sebes-Ranca cu iesire prin Voineasa, Brasov/ Canionul Sapte Scari , Aventura Parc cel putin ultimele 2 trasee ratate acum 3 ani :), o tura pe la Carting (sac :) ) si dupa aia Tansbucegi si terminare la Festivalul de Muzica de la Domeniul Stirbey Summer Well  ... damblaua fetei :)

 

Avem munti superbi pacat ca ne batem joc de ei...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu nici acest drum nu este (inca) deschis circulatiei publice. Spun asta pt ca sunt unii pt care acest lucru conteaza (am vazut in topicul despre transalpina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 3 saptamani nu aveai unde sa parchezi masina in piatra arsa. A fosr full pe portiunea de drum neasfaltata. Este deschis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sambata cred ca o sa merg si eu pe acest traseu. Pana unde exact pot urca cu G4, cu 4 oameni in masina? Aia din spate is slabuti si am si arcuri noi pe spate. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Daca va mai fi vreme ok la mijlocul lui septembrie voi merge si eu pe Transbucegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi poate spune si mie cineva cum intru pe Transbucegi dinspre Bucuresti ? Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum cobori din moroeni spre sinaia, dupa cota 1000 prima la stanga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Se urca pe la Cuibul Dorului si ajung pe o sa larga, la Cabana Dichiu, unde drumul se desparte: 

- dreapta, mergi catre Piatra Arsa. De acolo pe jos max 1 h pana la Babele. Cu masina nu poti, e inchis si nici nu e asfalt

- stanga, spre barajul Boloboci. Asfaltul e intrerupt pe zone cu alunecari de teren, dintr-un anumit punct nu s-a mai asfaltat: eu m-am lasat pagubas dupa primele 2 ace de par pe pietris si noroi, nu stiu cum e pana la Bolboci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost noi cu bicicletele de la babele-bolboci pana in sinaia. cum cobori spre sinaia, pe malul lacului, dupa baraj si inca vreo 5-7km catre sinaia sunt neasfaltati. in sens invers de la intersectia aia catre lac, sunt asfaltati cam 5km, dar nu curbele in care sunt podete. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Stie cineva starea drumului acum ? iulie 2015 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat. Inteleg doar ca nu este finalizat ce stiam si pana acum.

 

Aici : http://213.177.10.50:6060/itn/drumuri.asppe site-ul oficial CNADNR nu se mentionaza nimic.

 

Mai mult aici am aflat ca in mai 2015 s-au sudat barierele de pe drum blocand accesul ca mai apoi cateva zile mai tarziu sa fie deblocat : http://www.targoviste.info/drumul-spre-munte-a-fost-deschis/

 

As da o tura zilele astea pana acolo sa vad care e treaba .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am parcurs pe data de 18.06

intradevar era un panou pe care era specificat ca drumul este inchis dar nu am intalnit nici un utilaj pe traseu

asfaltul e foarte bun, privelistea superba


.

post-67184-0-92058200-1436096787_thumb.j

post-67184-0-26261900-1436096794_thumb.j

post-67184-0-83092000-1436096801_thumb.j

post-67184-0-67400500-1436096815_thumb.j

post-67184-0-36107700-1436096827_thumb.j

post-67184-0-49434300-1436096833_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar e ca transalpina: inchis oficial, dar se merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ zenith . Cum ai ajuns la lac ? Se merge cu masina sau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este asfaltat aproape integral. mai sunt portiuni de cate 10-12 metri mai rele dar se poate trece fara probleme. mai sus de bolboci nu am mers sa vad cum e drumul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Barajul Bolboci este traversabil cu masina ? 

 

Cam cat ai parcurs de la cabana Dichiu pana la lacul Bolboci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspund eu ca tot am fost acum doua saptamani pe acolo.

Barajul nu este traversabil cu masina, doar cu piciorul, ca sa ajungi la cabana de la baraj ( pe partea cealalta a barajului), ai un drum inainte de baraj care te duci fix acolo.

 

De la Dichiu ai cam 5-7 km, din care vreo 2-3 sunt cu asfalt, restul cu macadam, dar un macadam foarte bun, eu am mers lejer cu 40 km/h pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatii ! O sa dau o tura si eu curand si revin cu impresii/poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!