Jump to content

C3Z@R CJ
 Share

Postare recomandată

Dupa Transfagarasan si Transalpina, am gasit inca o sosea montana: Transbucegi.

Probabil unii o mai stiti si sub numele de Drumul Babelor.

Detalii suficiente gasiti aici: http://transbucegi.ro/

 

Nu am intentia de a face reclama site-ului ci drumului in sine, ca traseu montan, atat!

De reclame si politica se ocupa altii in alta parte!

 

Sa aveti drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tracto

    10

  • Cristian

    6

  • mad_kat

    6

  • C3Z@R CJ

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut.dap,este cel ce se urca pe la sanatoriul moroieni,sau venind dinspre sinaia spre targoviste,se face dreapta din serpentine pe un drum nesemnalizat si anonim.

A fost asfaltat...sa vedem cum evolueaza.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saptamana trecuta am fost pe acest drum, este proaspat asfaltat si daca aveti  masina mai puternica puteti avea parte si de putina distractie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Salutare...am fost si eu pe el anul trecut...drumul este foarte bun...asfalt proaspat...peisaje frumoase...doar ca este cam pustiu...

Este asfaltat pana la Dichiu...de unde se ramifica 2 drumuri...spre Babele...teren pentru 4x4 si spre Piatra Arsa...drum forestier...merge facut si cu autoturisme...

Eu am lasat masina unde se termina asfaltul si am luat-o pe jos spre Babele :)

 

post-14266-0-81098800-1377068317_thumb.j post-14266-0-31720800-1377068315_thumb.j

post-14266-0-96148200-1377068315_thumb.j 

post-14266-0-45838500-1377068316_thumb.j 

 

Este un drum care merita trecut la palmares :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in curand ne strangem cativa sa-l facem pe biciclete. doritori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

excelent, acum bmw-urile de BG pline de difuzoare cu manele.....  si peturile pot ajunge mai usor in mijlocul naturii :D

 

multumim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spre dreapta catre Babele e deschis pana la Piatra Arsa, unde s-a re-construit un mega complex hotelier. Pana acolo se poate merge cu Tiguan cu pachet off road + mare grija.

 

De acolo spre Babele este strict interzis. L-am facut - in niste conditii speciale de LT - cu un LandCruiser old school pregatit. Se poate ajunge pana la babele si mai departe. Cu Touareg, X7, and stuff poti sa uiti, sau poti merge daca vrei sa-ti bati joc de masina. Sunt cateva zone foarte inguste cu praguri oblice pline de bolovani...

 

Sunt in Busteni niste "neni" ce cara turistii cu 4x4 old school de BG pana la Babele. Ei au un fel de "LT permanent" cu cotizare la jandarmeria montana. E o alternativa misto la statul la coada la cabina in Busteni. Era aprox 100Ron/persoana, in functie de cum negociati si cata cerere au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...am fost si eu pe el anul trecut...drumul este foarte bun...asfalt proaspat...peisaje frumoase...doar ca este cam pustiu...

Este asfaltat pana la Dichiu...de unde se ramifica 2 drumuri...spre Babele...teren pentru 4x4 si spre Piatra Arsa...drum forestier...merge facut si cu autoturisme...

Eu am lasat masina unde se termina asfaltul si am luat-o pe jos spre Babele :)

 

attachicon.gif2012-11-02 13.00.31.jpg attachicon.gif2012-11-02 15.15.40.jpg

attachicon.gif2012-11-02 12.23.53.jpg

attachicon.gif2012-11-02 12.34.18.jpg

 

Este un drum care merita trecut la palmares :)

 

Spre Babele este rezervație și eu sper că jandarmii din zonă să-și facă treaba. Deși ciobanii care distrug vegetația nu-s sancționați. În plus drumul este rupt în câteva locuri, un SUV 4x4 normal va fi mașină de sacrificiu.

 

Spre Piatra arsă drumul este simplu, merge făcut cu orice mașină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

In ce sens sa isi faca treaba jandarmii? eu am fost pe jos pana la babele...m-am intalnit cu jandarmii dar nu mi-au zis nimic...in schimb am vazut si posesori de logan care vroiau sa faca pe eroii dar dupa maxim 1km se intorceau :))

Am vazut si acele LandCriuser...chiar ne-a intrebat unu daca vrem sa ne duca la Babele...dar am refuzat...care mai e placerea mersului pe munte daca tot cu masina mergi :) oricum...de unde se termina asfaltul...pana la Babele sa zicem ca mergi cam 3-3,5ore dus-intors...deci nu e tocmai ca o plimbare in parc :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui să dea amenzi pentru intrarea în rezervație cu mașina celor care nu au acest drept.

 

Păi Loganul este un fel de Defender în ochii posesorilor, nu știi asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Ar trebui...dar nu cred ca le facea nimic...plus ca pe unii nu avea de unde sa ii ia...pe la inceputul drumului erau mai multe masini "abandonate"...fiecare le lasa pana unde nu mai puteau sa meaga...dupa care continuau la picior...

Pana una alta..este un drum frumos...care merita vazut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-am făcut, e povestea în topicul de la mașina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Transbucegi am fost acum 2 ani (aug 2011); nu stiam atunci ca asa i se spune. Am vrut sa urc la Babele cu telecabina si era o coada..... de ore!
Drept pentru care, am apelat la un "caraus" din zona cu un 4 x 4 "fioros", care ne-a urcat undeva aproape de Crucea Eroilor de pe Vf Caraiman.
Era de atunci asfaltat, pana aproape de o cabana in cosntructie atunci (Cab.Dichiu).

Zvonurile spuneau ca ar fi a cuplului Cocos-Udrea si asfaltul a fost cadou din partea pres.Cons.Jud.DB de atunci Florin.Popescu (mari "povesti si cantece" prin judet despre acest personaj). In fine, idee inutil de dezvoltat!
Se cunoaste insa ca drumul a fost asfaltat pe "repede inainte" si lucrarea a fost facuta de mantuiala, cum se spune.
Mie mi se pare totusi destul de periculos, este ingust si sunt zone unde ai perete intr-o parte si prapastie pe cealalta parte.
Dar peisajul este foarte frumos!!!

 

Nu stiu totusi daca este chiar bine sa fie asfaltate astfel de drumuri.

Din pacate, se ajunge in situatia in care natura este batjocorita de diversi ignoranti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am urcat cu telecabina bicicleta pana la Babele, m-am plimbat pe platou si am coborat pana in Sinaia. Am prins si eu acele 4x4 ce faceau "safari" pe acolo. Acum probabil s-a asfaltat si bucata care anul trecut era doar pietruita si drumul este complet. Ma bucur ca s-a facut acest drum dar sper ca autoritatile sa-si faca treaba si sa nu apara sus pe platou gratargiii manelisti care lasa ravagii in urma. Trebuie ca unele zone sa ramana doar pentru mersul pe jos si bicicleta !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu cunosc prea topografia locatiei imi spune cineva asa mai .. babeste .. de la punctul maxim in care pot ajunge cu o masina normala, un golf4, cat mai e de mers pana la babele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am urcat cu telecabina bicicleta pana la Babele, m-am plimbat pe platou si am coborat pana in Sinaia. Am prins si eu acele 4x4 ce faceau "safari" pe acolo. Acum probabil s-a asfaltat si bucata care anul trecut era doar pietruita si drumul este complet. Ma bucur ca s-a facut acest drum dar sper ca autoritatile sa-si faca treaba si sa nu apara sus pe platou gratargiii manelisti care lasa ravagii in urma. Trebuie ca unele zone sa ramana doar pentru mersul pe jos si bicicleta !

+1

 

N-as vrea sa urc 3-4h si sa-mi rapeasca placerea manelele si mirosul de mici. Pana acuma ciorba de la Vf. Omu avea un gust special :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare pacat ca s-a asfaltat acest drum... Vor ajunge prea usor toti meltenii pe creasta... Nu ajungea telecabina?

 

In alta ordine de idei - ca offroad l-am facut de la cabana Cuibul Dorului (din drumul dintre sinaia si targoviste - la vreo 10km de sinaia la dreapta) - in 2007 - cu fostul meu Cielo (daily driverul pe care l-am avut inainte de Bora). Am ajuns pana la Babele sub statia de telecabina. Sus mai era o Lada Niva.

 

Parca mai frumos era asa. Sa ajunga doar cine poate.

 

Treaba asta am facut-o atunci ca un challenge personal. In rest prefer sa bat muntii in bocanci cu rucsacul in spinare, nu cu dosul in masina.

post-50507-0-25647400-1377175136_thumb.j

post-50507-0-23115500-1377175141_thumb.j

post-50507-0-00207800-1377175146_thumb.j

post-50507-0-43932100-1377175151_thumb.j

post-50507-0-04832900-1377175156_thumb.j

Modificat de mad_kat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca nu cunosc prea topografia locatiei imi spune cineva asa mai .. babeste .. de la punctul maxim in care pot ajunge cu o masina normala, un golf4, cat mai e de mers pana la babele?

 

Vezi http://vwforum.ro/topic/98191-iepurașul-furios-r20/?p=2162180 - merge numai prin copy/paste :(

 

 

Și traseul http://goo.gl/maps/lgBVq

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, foarte misto se vede traseul acum pe harta lui Cata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut acest drum, acum cativa ani cand nu era asfaltat , pana la releul de televiziune de pe Vf Omu, cu un aro 243 de la munca.


Si pana la Bolboci cu dacia 1307.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu Cielo-ul nu am putut sa razbesc dupa cateva curbe dupa Babele ... Pana la Omu nu puteam oricum sa ajung (sunt locurile alea cu stanca expusa, pentru care nu aveam nici garda nici tractiune) dar Costila era tinta mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci vreo 1 ora jumate 2 pana la Babele. Destul de mult mai ales ca eu as fi vrut sa ajung la Crucea Caraiman si stiu ca de la Babele mai e minim 1 ora pana acolo.

multumesc c6t9

Modificat de bossake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Până la Babele mergi pe jos. E și cel mai sănătos. Timpul efectiv depinde de la om la om. Fusco va ajunge cam de două ori mai repede decât mine. Îl cunosc destul de bine și nu cred că s-a ramolit în ultimii 2-3 ani. Eu da, și mai rău :D

 

De la Babele iar nu mai este moarte de om până la Cruce. Un om cu picioarele sănătoase poate merge în ritm lent (e vorba despre altitudine, oarecere efort) într-o zi cu pauze de mâncare, priveliște etc.

 

Merită făcute. Singura mea grijă o reprezintă calitatea oamenilor care vor ajunge în zonă și cantitatea de gunoi lăsată în urmă. Eu știu cum era acum și am curaj să mă duc peste vreo 2 luni să vă arăt ce lasă oamenii și cât de jegoși sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa mergi cu masina pana la Pestera, lasi masina acolo iei telecabina pana la Babele si apoi pe jos pana la Cruce

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei lasa acuma! Poate vrea sa se odihneasca 3 ore la coada la telecabina in Busteni, decat sa se plimbe la aer curat, nu? Si apoi inca 2 ore la telecabina la Babele. E acelasi timp. El decide: se plimba sau sta la coada. :d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!