Jump to content

Navigatie Oem si Aftermarket - probleme si rezolvari


raduku
 Share

Postare recomandată

Am un A4 din 2002 cu Navi+. Am fost la un service auto pentru a-mi repara o usa zgaraiata, iar cei de acolo cand mi-au dus masina la cuptor mi-au deconectat o borna de la baterie. N-ar fi cine stie ce problema, dar cred ca atunci cand au pus-o la loc si au vazut ca nu merge radioul, cred ca au incercat niste coduri si eu nu mai reusesc sa introduc codul de deblocare corect. Adica nu mai am acces la el, butonul din dreapta nu mai este activ pentru a selecta cifrele codului. Ei sustin contariul, adica ei n-au umblat acolo....

Ce pot face?

Trebuie mers la reprezentanta?

Poate ma ajuta cineva. :)

Multumesc,

Radu

PS poate ma ajuta cineva si cu o documentatie cu cartea masinii in limba romana sau engleza pt A4 2002, caci a mea este in germana si nu pricep prea multe.

Mersi din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • BogdanChipaila

    12

  • iuli00

    8

  • asergiu

    6

  • Northman

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stiu ca de obicei trebuie sa lasi masina cu contactul pus si radioul des...si fix dupa 1h iti da voie sa bagi codul din nou!!

Cel putin la mine asa s-a intamplat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult. A functionat! Si cei de la service erau gata sa jure ca n-au umblat la el. In fine, suntem in Romania.

Stiu ca de obicei trebuie sa lasi masina cu contactul pus si radioul des...si fix dupa 1h iti da voie sa bagi codul din nou!!

Cel putin la mine asa s-a intamplat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ti-am putut fi de ajutor!!

Eu de la un service am aflat acest lucru!!Macar iti puteau spune ce este de facut!

Iar la sistem s-a umblat sigur..si a fost blocat,pt. ca altfel puteai sa bagi codul de prima data!!Diferenta este ca la mine eu l-am blocat.. :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se poate intra in posesie de CD-uri de naviplus Travelpilot DX - pe A4 B6 ?

Dispun de germania (deci orice altceva). Exista sigur in tara ....dar nu am dat de oamenii portriviti.

Pot sa dau DE cu ii trebuie - e gratis ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pana acum vreo solutie/CD compatibila cu naviplus Travelpilot DX pentru Romania?

Si eu caut de multa vreme si n-am gasit nimik?

10x!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pana acum vreo solutie/CD compatibila cu naviplus Travelpilot DX pentru Romania?

Si eu caut de multa vreme si n-am gasit nimik?

10x!

Din cate stiu eu inca nu exista pentru Romania... Oricum aici nu e problema mare ca te descurci si hartile existente inca nu permit realul ajutor care l-ar putea da daca ar fi de calitate - sa ajungi la orice adresa intr-un oras sau sat. Cum informatiile existente in hartile actuale nu permit acest lucru - alta intrebuintare nu prea cred ca au ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am scris un CD de navigatie si cand l-am testat in masina (cum unele sunt mai groase putin) a ramas agatat inauntru. Nu e prima data cand se intampla - cu putin efort de obicei iese pana la urma. De data asta insa am bagat un alt Cd un pic in unitate ca sa il ajut sa iasa si mi l-a tras unitatea din mana (inauntru) pana sa ma dumiresc...

Acuma nu prea mai stiu ce sa fac ca de scos ambele nu mai e nici o sansa - se aude motorasul cum se chinuie ...

Are cineva sfaturi ?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil singura solutie este sa demontezi unitatea si sa-l scoti manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil singura solutie este sa demontezi unitatea si sa-l scoti manual.

Multumesc intr-adevar asa este dar daca se poate si aveti da-ti-mi va rog niste indicatii. Nu prea vad pe unde sunt suruburile si la Golf cand desfacut odata dupa capul meu am scos pe langa cele trebuincioase inca vreo 20 care nu era nevoie. Cat de mult e de lucru la scos chestia asta afara ?

HELP ...

Adrian

Modificat de asergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma vazut exact cum arata unitatea, dar prima data vezi poate are o "gaurica" la fel ca la cd-rom ... sau ceva sistem de deblocare mecanic ... nu cred ca ar e4xista asa ceva pe o sursa externa dar merita incercat si constatat. Daca are asa ceva, se baga ceva subtire si destul de lung, de obicei o agrafa indreptata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma vazut exact cum arata unitatea, dar prima data vezi poate are o "gaurica" la fel ca la cd-rom ... sau ceva sistem de deblocare mecanic ... nu cred ca ar e4xista asa ceva pe o sursa externa dar merita incercat si constatat. Daca are asa ceva, se baga ceva subtire si destul de lung, de obicei o agrafa indreptata.

Multumesc sebica (lucrez in IT - aia e prima chestie care am cautat-o :P )

Am reusit sa scot unitatea de CD (doar unitatea) afara din sistem si Cd-urile din ea. Problema este acuma ca s-a dus ceva mecanic in ea ca nu mai trage cum trebuie CD-urile inuntru si nu prea le mai pot citi.

Stie cineva de unde pot face rost de unitate de CD navigatie A4 (eventual de la vreuna lovita tare) , etc ???

Sau cineva care se baga sa repare asa ceva. La reprezentanta o sa vrea sa mi-o schimbe toata si la preturile la care le au ei sigur nu o sa imi convina !

HELP please - this time ....

Modificat de asergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am navigatie la A4 si nu ma intereseaza. Sunt dispus sa o vand. Da-mi un PM daca esti interesat, ca sa nu lungim discutia pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Eu am navigatie la A4 si nu ma intereseaza. Sunt dispus sa o vand. Da-mi un PM daca esti interesat, ca sa nu lungim discutia pe forum.

Am rezolvat intre timp si cum nu prea am mai iesit cu masina in tari vestice nu am mai prea folosit NaviPLus. Pe de alta parte tipul care mi-a reparat-o a fost super ... asi il recomand. Daca altii mai au rpbleme la electronice pe masina il recomand calduros.... Din doua navi mi-a facut una buna.

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am pe a4 sistemul Navi Plus, cu functia TV, care din pacate nu face nimik. Stiti cumva ce trebuie sa ii fac, mai trebuie adaugata vreo antena speciala ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singurul lucru care pot sa-l spun este ca televizorul functioneaza numai pana masian atige 40km/h (parca) dupa care se stinge afisajul si scrie ceva de genul SECURITY.

Poblema se rezolva prin scoaterea unui fir din spatele navigatiei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da!Nimic deosebit, doar un receptor digital (de preferinta),o interfata numita Dietz 1412, un amplificator pentru UIF si o mica antena pe luneta.Succes!In caz extrem poti apela la diferite firme de tuning cu un card garnisit la indemana :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena de pe luneta cred ca o am. Este daca nu ma insel o linie subtire paralela cu cea pt receptia radioului, si perpendiculara pe cele de la dezaburire. Stii cumva unde se poate face instalarea? Si ca costa?

Modificat de Dusul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui tu - ai butonul de la Navi Plus pe care scrie TV - asta nu inseamna ca ai si TV tuner instalat - deci dupa cum s-a scris si mai sus iti trebuie o interfata Dietz la care se leaga un TV Tuner - de preferat digital cu care poti vedea - deocamdata in Bucuresti un pachet de programe care emite in format digital (TVR 1 si 2, Pro TV, Realitatea, Antena 1 si parca National TV) - este exact ce am instalat eu pe masina mea - pachetul de mai sus - TV Tunerul fiind tot de la Dietz - plus 2 antene maricele in spatele tetierelor din spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine a6 din 2000 la NAVI PLUS FUNCTIONEAZA DESTUL DE SIMPLU SI RECEPTIONEAZA POSTURILRE ANALOGICE EMISE IN ETER ( IN TIMISAOARA TVR1,2 PROTV,EUROPA NOVA);

FIIND AICI AM SI EU O MICA DOLEANTA LA VOI:

PENTRU ACEST NAVI AVETI STIINTA SA FIE HARTI CU ROMANIA ;UNDE LE GASESC SI CAT COSSTA ?EVENTUAL CEVA AJUTOR PT PROCURARE!

FLORIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce spui tu - ai butonul de la Navi Plus pe care scrie TV - asta nu inseamna ca ai si TV tuner instalat - deci dupa cum s-a scris si mai sus iti trebuie o interfata Dietz la care se leaga un TV Tuner - de preferat digital cu care poti vedea - deocamdata in Bucuresti un pachet de programe care emite in format digital (TVR 1 si 2, Pro TV, Realitatea, Antena 1 si parca National TV) - este exact ce am instalat eu pe masina mea - pachetul de mai sus - TV Tunerul fiind tot de la Dietz - plus 2 antene maricele in spatele tetierelor din spate

Unde pot face miscarea asta? Si cat ma costa?

:P Cum citesti cdurile audio? Ca nu am magazie la ea si navi nu ia decat cdurile cu navigatie logic. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu ai pe ia magazie inseamna ca a fost "luata" de cel care ti-a vandut-o.Navi plus =obligat magazie cd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde pot face miscarea asta? Si cat ma costa?

:eek: Cum citesti cdurile audio? Ca nu am magazie la ea si navi nu ia decat cdurile cu navigatie logic. :D

interfata Dietz cca 230 euro, TV tuner-ul digital cca 400-500 euro si antenele 2 buc = 100 euro in total - manopera depinde unde o faci intre 100 si 300 euro

pt cd-urile audio iti trebuie magazie de cd-uri - probabil ca poti gasi una pe undeva la sh, asta daca nu vrei una noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

si eu tot am cautat.. inclusiv pe site'ul de la blaupunkt.... si cu romania nu exista..

decat cu alte tari, si drumurile importante din romania :D

Modificat de tzantzar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista pentru Romania , am cautat cam peste tot pe net si nu am gasit nimic , in schimb am gasit cd-uri Trave DX cu :

Travel DX Benelux - Belgia, Olanda Luxemburg

Travel DX Germany

Travel DX Frace, Italy .

Cam atat , am cautat mult .

Eu am pentru Franta, Ialia si Germania .

Pentru cine vrea poate sa caute le DC++ Travel DX si o sa gaseasca imagini de cd-uri cu harti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • WNS changed the title to Navigatie RNS-E MMI - Nu citeşte cardul complet
  • cogdao changed the title to Navigatie Oem si Aftermarket - probleme si rezolvari

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!