Jump to content

Audi A2


koz
 Share

Postare recomandată

Micutul A2 a fost conceput cu scopul de a putea transporta 4 pasageri si bagajul lor de la Munchen la Milano, devenind prima masina de clasa mica din lume a carei caroserie este realizata integral din aluminiu. Daca la acest lucru adaugam folosirea tehnologiei Audi Space Frame (ASF), obtinem o masina care cantareste cu 43% mai putin decat rivalele sale, are cel mai bun coeficient aerodinamic din clasa sa, 0.28, si poate absorbi nivele mari de energie la impact.

In ciuda lungimii de doar 3, 82m si a latimii de 1,67m, A2-ul este surprinzator de spatios in interior. Conceptul "Space Floor", potrivit caruia picioarele pasagerilor din spate se afla la o inaltima mai mica decat ale celor din fata contribuie la folosirea foarte eficienta a spatiului interior. Scaunele din spate nu numai ca pot fi rabatate fractionar, dar pot fi chiar indepartate complet, pentru a transporta obiecte de dimensiuni mai mari, cum ar fi o bicicleta. Design-ul unic al acoperisului de sticla optional si dotarile electronice de ultima ora accentueaza caracterul avangardist al acestei masini.

A2 aduce un nou standard si in ceea ce priveste usurinta de intretinere. Este prima masina dotata cu "service module", conventionala grila de radiator fiind inlocuita de un flaps mobil care faciliteaza accesul la joja de ulei si recipientul cu lichid de spalare a parbrizului fara deschiderea capotei. Practic aceasta nu trebuie deschisa decat in atelierul de service la 30.000km , sau la 50.000km pentru motorul de 1.4L TDI.

Ce parere aveti despre cel mai mic Audi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • dorobantun

    4

  • cavrom44

    4

  • maxxgabi

    4

  • voinea

    2

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Administrator

audi A2 va fi retras din productie. Nu a avut vanzarea asa buna cum s-au asteptat cei de la Audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi place mult masinutza asta. Nici macar nu stiam ca are asa performante.

Probabil ma buba e ca multi se asteapta atunci cand isi cumpara o masina mica sa fie si ieftina. La A2 nu se pote spune asta. Probabil ca este unul din factorii care a afectat succesul acestei buburuze.

:salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am gasit, acum ceva vreme, niste combinatii de butoane de la bord ce imi permiteau sa intru in mod configurare, fara a fi necesara conectarea la o scula de programare externa. Bineinteles ca am pierdut documentu'...

Cine ma poate ajuta in aceasta privinta?

Buburuza in cauza este un Audi A2 cu Navi+ mare.

Mercic repede :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut onoarea sa vad primul A2 din tara, un 1.4 TDI. A fost adus din Quebec sau Montreal, nu imi amintesc exact, de un prieten care se ocupa cu repatrieri(de masini :D). Fugea rau masinuta. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cavrom44: am cautat in ELSA, dar din pacate toate procedurile descrise acolo implica VAS (o scula de diagnoza, gen VAG-COM).

De asemeni am cautat (ce-i drept n-am citit chiar tot) pe http://www.audiworld.com/search/ (am cautat dupa navi intrucat navigation nu da mare branza). Poti sa te uiti si tu acolo, poate gasesti ceva util - eventual mai cauti si dupa alte criterii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut curat in acest topic... asa cum bine mi s-a atras atentia, continea mai mult aiureli decat post-uri on-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc:) In primul rand pentru curatenie:)

Sunt modalitati de a programa computerul de bord de la A2 fara scula de VAG... E o combinatie de butoane de pe consola de bord... care face sa apara un meniu pe ecranul masinii (navi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu se mai aude nimcutza pe topicul acesta de A2?

...destul de rau

Apropos! As vrea sa imi pun o hupa mare (sa sune tare) pe buburuza... de unde pot sa cumpar una?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam greu sa ti se raspunda pentru ca esti singurul cu A2 si lumea nu prea e documentata pe problemele aferente.

Ce este o hupa? :evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nici eu nu stiam treaba cu hupa :cub:

:evil:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap:) claxon d'ala MARE M A R E !!!:lol:

Pozele vin in curand...:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 6 months later...

Salut.

In viitorul apropiat as vrea sa imi cumpar un Audi A2,probabil varianta 1,4 TDI.

Imi puteti spune mai multe despre modelul acesta?

Din cate am vazut sunt destul de putine pe la noi prin tara.

Aveti idee cam cat de scumpa e intretinerea,reviziile daca genul acesta de masina are vicii ascunse,cum se comporta la drum lung daca e stabil in curbe etc.

Va sunt recunoscator pentru orice parere,sfat deoarece cunosc foarte putine despre acest model dar imi place enorm de mul si mi se pare ideal pentru oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta ceva mai sus in gama

L.E. Ca idee, service cam greu la ea, doar la fluide (parbriz, servo, frana) ai acces direct; pt restul trebuie desfacuta capota; spatiu interior mai mic decat la corola.

Sau mai bine, de ce vrei A2 ?

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai imi doresc sa predau leasingul la actuala masina si sa imi iau ceva pe la 10000 E second.De cand ma stiu sunt inebunit dupa Audi dar altceva nu prea imi pot lua in banii astia,ceva sa nu fie nici foarte vechi.

As prefera un A3 dar nu gasesc in aceasta suma pentru ca imi doresc sa fie si diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 10.000 gasesti A3 diesel bunicel, insa nu stie nimeni cati km are. Du-te in targ cu 10.000 si iti garantez ca mergi acasa cu A3.

La A2 nu vad nicio calitate, sincer nici eu nu inteleg de ce vrei A2. Te mai poti orienta catre un golf, in esenta si A3-ul e doar un Golf mai smecher :icon_thumright:

Apropo, am un prieten bun care se pricepe de minune la masini (e tipograf de-o viata) si mi-a zis ca A2 e mai mare decat A3 care e mai mare decat A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

eu am un Audi A2 1.4 TDI

sunt foarte multumit de masina

intradevar are mai mult spatiu decat a3 fiindca podeaua locurilor din spate este coborata si ai mai mult loc la picioare

masina pare mica din cauza ca are botul scurt, da inauntru este destul loc pentru 4 persoane, fiindca pentru 4 persoane e conceputa

motorul e f nervos peste 2000 de turatii, sub aceasta turatie e cam lenes

pe drum sta f bine pentru ca are suspensii tari; am mers cu ea si cu 180 si sta extraordinar cu toate ca are numai 1000 de kg

masina este din aluminiu deci cu rugina nu e problema

consumul e destul de mic, eu am reusit un consum mediu de 4,2l/100 la un drum brasov - bucuresti si retur , cu 50 de km prin bucuresti :D

cam asta e , daca mai vrei detalii mai scriu, daca stiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am ocazia de a schimba actualul a4 2001 260000km cu un a2 2002 1.4 tdi 75 cp 140000km.Merita ???a2-ul la adus un prieten de la nemti si ma poate ajuta sa dau actuala masina pentru acumpara a2 adus de el

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm...ai nevasta copil? Daca da? Atunci no way.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!