Jump to content

Ajutor reglaj actuator turbo ALH!


cipryangeo
 Share

Postare recomandată

Umbli la surub doar daca este necesar, te uiti cu vdcs si reglezi tija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu  recomand sa trimiti turbina la o firma care se ocupa cu asa ceva. Ei pot sa o curete si sa o regleze pe flowbench, mult mai bine decat o poti face tu.

nu stiu cat costa un actuator nou, dar informativ, pot sa iti spun ca o turbina de ALH, reconditonata total (miez, geometrie variabila, actuator ) reglata corespunzator, a costat undeva la 1000 lei, si merge impecabil. totul cu garantie 1 an. daca vrei detalii despre firma, imi ceri pe PM

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai actuator am gasit de la 200 lei, de schimbat il schimb eu fara sa dau jos turbina daca nu necesita geometria curatata  si de reglat, reglez tija cu vag-com.

Un cod de original mi=ar prinde bine, am gasit mai multe tipuri la care difera lungimea tijei si intrarea de vacum...Cand l-am deblocat nu m-am uitat la cod.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu gasesti cod de actuator pe original. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inlocuit actuatorul cu unul nou de 2 luni, dar azi am luat iar limp, deviatie pozitiva creeaza suprapresiune cred ca trebuie dat turbo jos si curatata geometria ,joc la axul turbinei nu am avut ,masina are 120k . Pareri?

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut reglajul actuatorului dupa ce l-ai inlocuit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca scapi cu un reglaj de tija. Verifica daca merge usor geometria la mana, si traseul de vaccum.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa log in mers, vezi diferenta de presiune si reglezi pana cand se potriveste valoarea specificata cu cea actuala.

Daca nu si tot o sa ai presiune prea mare, atunci desfacuta turbina si inlocuit/curatat geometria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am desfacut turbina ,lucra destul de usor ,totusi am desfacut-o era rugina multa intre corp si inelul ce regleaza vanele,mie dadea pozitiv deviation la motor cald ,la rece geometria mergea usor// actuatorul l-am lasat reglat f putin tensionat ,la surubul de llungimea cursei n-am umblat niciodata. maine montez totul la loc , revin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! Dupa vreo 4 ani si 40k am luat iar limp mode, am verificat si geometria agata un pic in partea de jos...

 

Masina merge normal doar daca o duc in ture de peste 3500-4000 cateodata ia limp.Am deviatie pozitiva intermitent ca eroare

Are ceva daca mai merg asa? Masina are 160k si o am de noua si banuiesc ca daca o folosesc rar rugineste si se blocheaza geometria... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se va accentua problema,in timp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O recomandare de un atelier care curata eventual inlocuieste geometria in zona mea?

Andrei_221daca sti firma serioasa in zona Gorj rog PM

Modificat de emilvef
greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!