Jump to content

Perii pentru curata praful de pe masina


toni
 Share

Postare recomandată

Am vazut ca de ceva timp au aparut in Carrefour niste perii maricele pentru inlaturarea prafului de pe masina. Sunt din bumbac parca si zicase ca nu zgaraie masina (pret 35ron). A incercat cineva ? sau ceva asemanator?

Eu as fii tentat avand in vedere ca in zona in care stau e extrem de mult praf si nu reusesc niciodata (mai ales vara) sa tin masina cat de cat curata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni, ia chestiile alea de la Pronto, ca un puf. Este foarte buna pentru masina, intra in toate gaurile (nevasta-mea este profund dezamagita de prestatia lor pe mobila, dar in masina functioneaza perfect). Asta pentru interior!!!

Pentru exterior: soferii pe care ii stiam eu aveau toti chestii din-astea dar trebuiau sa fie inmuiate in motorina. Daca nu, nu este deloc eficienta scula.

Nu mi sa parut sa puta masina (erau masini elegante pentru persoane importante), dar nu dauneaza motorina aia la vopsea?

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) Am avut un vecin care era sofer la nush ce minister, pe vremea lu' Ceasca si-si lustruia Dacia de serviciu cu o "scula" d-asta.

E un adevarat ritual cu periile astea. Se imbiba cu motorina, se lasa nush cat timp la aer, bla bla bla

Masina arata super dupa o stergere cu "mopul" asta. Dar ce te faci cu mirosu' de motorina? Ca pute a sofer pe Buceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, dar praful acela pe care il stergi pe uscat nu este el insusi abraziv?

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@s_c: in US sunt foarte folosite California Car Duster si OXO car duster, iar marea majoritate sunt maniaci cu felul cum arata vopseaua.

@Zorro, cc_seat: eu stiam de ceva mopuri impregnate in parafina ...

Cel de care vorbesc arata asa: http://www.lampa.it/eng/Prodotti_scheda.asp?P=3702.1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zorro, cc_seat: eu stiam de ceva mopuri impregnate in parafina ...

Pe acestea le stiu si eu de la diferiti soferi de "limuzine" si probabil ca sunt ok, dar tii parafina aceea in portbagaj?

Pai uite, de pe link-ul tau:

What makes the California Car Duster work so amazingly well is the special blend of a permanently baked in paraffin treatment, which is fused ;) to the 100% cotton strands of the mop head. This proven technology has a magnetic quality ;) , which attracts and holds dust and particulate, like lint and small dirt particles, extracting them from your automotive surfaces. [...] It removes dust without ever being abrasive. It is completely safe for all finishes (yes, even clear coat) the fibers will never scratch the paint.

-----

Second, OXO uses finer cotton yarn in their mop head. The fine yarn pulls more dust off of the car, into the duster, so it won’t scratch your car’s finish. Each of the duster’s cotton yarn strands is treated with a clear paraffin wax that acts like a dust magnet.

Concluzia mea este aceeasi ca in postul meu initial: pe uscat probabil praful va zgaria serios vopseaua.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau sunt gata impregnate firele alea cu parafina? Cand se deparafineaza, le arunci.

Acusica am intrebat un soferu' de minunile astea. Mi-a zis ca nu ar da pe masina de acasa cu asa ceva (are o Octavia neagra), mai ales la praful din Bucuresti. In timp se imbacsesc cu praf si matuiesc lacul de pe masina.

Si ii cam dau dreptate: e ca si cum ai sterge masina de praf cu o carpa. Chestia aia e ea moale, dar praful tot abraziv ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Si eu cum tin masina fara praf? Daca o spal dimineata pana seara nu se mai cunoaste ca a fost spalata, trebuie sa sterg geamurile sa vad bine afara :D

La zgarieturi ma gandesc si eu, ca altfel era deja cumparat.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Si eu cum tin masina fara praf? Daca o spal dimineata pana seara nu se mai cunoaste ca a fost spalata, trebuie sa sterg geamurile sa vad bine afara :D

:D Emigrand :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

sunt foarte parctice periile dar trebuie periate masinile cam de 2 ori pe zi , pt a nu se strange prea mult praf , se ia se pulverizeaza motorina pe ia pana se imbiba dupa care se pune in ziar timp de 2 saptamani , ziarul se schimba in fiecare zi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

eu sunt de parere ca peria zgarie vopseaua, cel putin dupa o folosire indelungata...desi unii producatori se lauda ca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

si eu sunt interesat de o perie de praf, evident care sa nu zgaraie vopseaua.Vreo idee unde se poate cumpara in Bucuresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu peria zgarie masina.

ci praful aflat pe tabla/lipit de vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ajuns la concluzia ca nu exista nici o perie cu care sa poata fi curatat prafu de la noi. Singura solutie este spalarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acum vreo 6 luni un nene care avea o perie pe care o stropea ocazional cu motorina, masina lui fiind acoperita cu un strat subtire de praf. Rezultatul mi s a parut unul foarte bun. 

Toni, tu probabil ai masina parcata la sosea si de aceea dupa nici doar o zi se umple de praf....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oriunde o pui e praf. Fiind asfalt peste tot (si nu iarba-magnet de praf) se ridica de la trafic,vant. Eu o parchez in spatele blocului, unde nu e trafic asa intens dar tot vad praf la 1-2 zile dupa spalare, mai ales daca circul prin oras se depune pe luneta (fiind break).

Ne consolam ca asta e sau o spalam la 3 zile sau stergem cu ce prindem si polish anual ?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce-a mai buna solutie este sa ne cumparam garaj. atat

ieri am spalat masina si azi e plina de praf zici ca am fost in safari cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

degeaba, si in mers se prafuieste, mai ales daca e hatch,plus ca inevitabil o lasi in parcari/oras. Cel mai ok e sa-ti cumperi un garaj da, dar in alta tara ;). la noi in tm se baga bani in palmieri..da, adevarul ca lipseau din peisajul cu gropile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!