Jump to content

Seat Leon Cupra 5F


corad0
 Share

Postare recomandată

Eu nu vorbesc de Europa de est, care e o piata atipica, eu vorbesc de Austria, Germania, Olanda, Italia... piete mari pentru masini. Nu am vazut 20% din masini sa fie breakuri sportive, nici macar 10%. Probabil un procent real e aproape de 5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect. Eu vorbeam mai mult de UK, unde sunt mai maniaci cu hot-hatch-urile si derivatele lor (chiar si decat nemtii). O adunatura mai mare de GTI, RS, FR, Cupra, S3, Ford ST/RS, Megane RS, OPC-uri etc ca acolo eu n-am mai vazut pe nicaieri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stiam eu de ce ma gandeam sa renunt la capacul de la sertarul de depozitare :p

 

65378_10151810699871829_1893165809_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Au citit si cei de la Martorell pe aici..

Acum taxeaza in plus vreo 80 de euro capacul ala. I-au zis "Pachet depozitare interior"   :)

 

Arata bine Cupra 5F, desi in poze setarile suspensiei sunt bizare..

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata alegere cu capacul ala, oricum e bine ca macar acum 5F are cotiera, nu iti cer 200 de euro pe ea ca accesoriu.

Mie nu-mi place forma scaunelor si nici tapiteria, sunt sigur ca se putea gasi alta combinatie de materiale si culori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e "cuminte" fata de Cupra 1P.  Nu iese foarte tare in evidenta fata de restul modelelor 5F (ceea ce mi se pare aiurea).

Si eu prefer scaunele de Cupra 1P ca design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi plac scaunele. SI jantele si evacuarea arata bine. Cred ca arata mai bine scaunele decat cele de pe O3 RS. Si sunt mai practice cu tetiera mobila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai, eu consider ca nu ar fi trebuit sa se puna mare accent pe cat de practice sunt. Ar fi trebuit sa iese putin din linia asta, sa fie mai "racing".

Personal imi pare rau ca l-au "dez-individualizat", ca l-au sters si ca nu mai iese asa tare in evidenta.

 

Dar, cum zicea Cristian, poate sunt subiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie-mi place design-ul scaunelorr, dar nu par prea... sport. Daca le compari cu scaunele de Cupra 1P, cu cele de Golf 5/6 GTI, chiar si cu cele de Golf 7 GTI (chiar daca si p-astea le-au mai cumintit).

Ma asteptam la ceva mai mult, sincer. La fel si pe exterior, exceptand evacuarea arata ca un FR... Si desi asta era valabila si la 1P, macar acolo FR-ul avea 200 de cai, nu 122 dintr-un 1.4.

Un hot-hatch trebuie sa fie special, din toate punctele de vedere, si aici... cam lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact.

Nu stiu care ar fi motivele pentru care au facut chestia asta si nu prea inteleg unde vor sa ajunga.

Singurul motiv intemeiat sa iei Cupra in defavoarea Golf 7 R ramane doar pretul. In rest, nimic. Exista dotari mai putine la 5F, o mai mare lipsa de individualitate fata de VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta e problema, nu vrea nimeni de la conducerea grupului Vag sa se vanda mai multe Cupra decat R, oricum nu erau concurente, R avand tractiune integrala. Totusi, Cupra ramane o alternativa interesanta in segment, are mai multa putere si mai multe dotari standard decat GTI, cu care se bate de fapt la pret.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, Cupra se bate cu GTI-ul si pierde si in fata lui. CUmparatorul normal de hot-hatch vrea o masina puternica, evident, dar care sa si arate asta, sportiva dar confortabila, practica, eleganta, cu materiale bune si dotari de bun simt ca doar a fost scumpa asa ca dupa ce se uita la pretul si puterea Cuprei tot la GTI ajunge.

Cine vrea masina de week-end / nopti pe drumuri private / circuit se uita la motor, cutie, putere, tractiune si pret. Pentru ca oricum nu o sa ramana stoc. Si acolo mai sunt Astra, Megane, cat de curand Type-R...

 

Presimt ca masina o sa vina si cu torque-steer ca la nebuni ca sa fie siguri ca nu musca din piata GTI-ului...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concurentul direct acum va fi Astra OPC, pe care o bate prin prisma pretului. Insa la design e mult mai cuminte si mai putin individualizata. Ah si cu greutatea semnificativ mai mica, s-ar putea sa domine dpdv dinamic pe Astra.

 

@Rave, n-o sa vina cu torque steer pt ca i-au pus diferentialul de pe GTI PP. Si foarte bine au facut.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine rau noua cupra. Franele parca sunt mai mici decat la R sau mi se par mie?

post-42557-0-36986300-1390557598_thumb.j

post-42557-0-19936900-1390557610_thumb.j

post-42557-0-65499300-1390557621_thumb.j

post-42557-0-09256900-1390557630_thumb.j

post-42557-0-29469500-1390557637_thumb.j

post-42557-0-98445400-1390557643_thumb.j

post-42557-0-06291900-1390557651_thumb.j

post-42557-0-55123100-1390557679_thumb.j

post-42557-0-42974100-1390557688_thumb.j

post-42557-0-28280100-1390557697_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi fie cu iertare dar arata cheala rau la interior...paraca ar fi un hibrid intre bordul unui Audi si un Opel de acum 20 de ani; iar scaunele astea numai de Cupra nu arata. Nu de alta dar mie imi cresc pretentiile cum cresc si ei pretul si atunci, dupa ce trag linia de final vad cum ies eu in pierdere ca si client.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce-i lipseste? Mie mi se pare bine echipata din poze. Ca designul e minimalist asta-i altceva. A se vedea designul interior de la noul TT, asta nu inseamna ca e chel. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Navi, - Check

Scaune incalzite - Check

Volan multifuncional - Check

Climatronic - Check

 

Mie imi place mai mult asa decat cum e la Opel Astra (zici ca e bord de avion)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place ca si pe display.ul de la media system este fundalul "carbon"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recunos ca nu prea imi place cum arata radioul/navi. Pare mai ieftin decat fostele Rns/Rcd 510

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai observ ca luminile mele ambientale din usi sunt mult mai slabe decat cele din poza cu cupra. La 100% de abea se vad noaptea. Cu un pic de lumina in masina nici vorba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skin-ul de carbon il poti seta si tu daca ai mfd color.

 

Clar are o lipsa made de individualizare. Evacuarea aia imi pare aftermarket si e cam tot ce se vede radical schimbat fata de FR. Pentru cunoscatori grila are fagurii ceva mai largi, fara crom, evident lipsa proiectoarelor, franele, jantele.

 

Inauntru arata mai spartan decat O3, iar scaunele foarte slabe. Nu-mi dau impresie de sport chiar daca sunt profilate destul de mult. Alb pe scaune sport in combinatie cu negru? Albul care se va murdari groaznic cand intri si iesi din masina. Proasta decizie. Voiau contrast, puneau rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, clar nu o sa imi mai imi iau Leon Cupra :) Poate generatia urmatoare.. Ford Focus ST si Cupra 5f, sunt pe lista mea de Fail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!