Jump to content

Seat Leon Cupra 5F


corad0
 Share

Postare recomandată

Deocamdata, totul se rezuma la nivel de zvonuri, neconfirmate oficial. Totusi, partea cu 4x4 as avansa-o la nivel credibil, avand in vedere ca a mai aparut si in articolele legate de Leon ST. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai S3-ul nou a fost lansat deja, e oficial cu 300cp. Si au fost scapate documente oficiale in care era specificat motorul pt R, la 290cp. Eu sincer cred ca pt Cupra R vor pune varianta de R si nu S3, nu ca 10cp mai fac mare diferenta la nivelul asta. Cum ziceati si voi, diferenta va fi din cum vor pune puterea la sol. Fiind marca mai ieftina, sa speram ca nu-i lasa complet pe langa echipamentele de performanta de baza (diferential/4x4).

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai ieftina nu inseamna neaparat mai prost dotata. Intre Golf 7 si Leon 5F diferentele sunt minore la nivelul dotarilor, in afara de frana de mana electrica nu-mi vine acum in minte o alta dotare care sa nu fie si pe Leon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

repet. toate Cupra si Cupra R au mers cu motorizarile S3-urilor. deci 99% si asta va avea 300 de cai. si va fi FWD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea unei tractiuni integrale ar fi total fara sens la ora actuala. Asta ar insemna ca in afara de GTI/ Leon FR, grupul VW are ramane fara hothatch-uri foarte performante si cu tractiune fata. Astfel, nu ar mai exista concurenti pentru Megane RS/Focus RS/ Astra OPC, ceea ce e absurd.

In plus, masina ar fi mult mai scumpa decat concurenta.

La toate se adauga faptul ca Leon e masina de Super Copa, unde tractiunea integrala nu are ce cauta. S-ar transforma intr-un impediment aceasta dotare noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar renunta la Super Copa, ar merge in WRC :)) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi vorbim de Cupra R, nu de Cupra. Cupra va ramane sigur cu tractiune fata. In plus, Leon Supercopa nu are nici o legatura cu masina de serie, cam asa va arata noul Leon de Supercopa: http://www.autocar.co.uk/car-news/goodwood-festival-speed/seat-leon-cup-racer-tackles-goodwood

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian, stii la ce m-am referit cand am zis "ieftina", trebuia s-o pun in ghilimele de prima data. Doar avem amandoi Leon. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, din cate stiam, e vorba de omologare. ca sa intre in WTCC (de exemplu)...are nevoie de nu stiu cate exemplare de strada fabricate. si sa aiba nu stiu cate asemanari. cred ca de asta vorbeste JUG. si sigur ei nu vor doar supercopa in cupa Leon. 

si probabil fiind si marketing sa numeasca cupra r in wtcc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leonul de WTCC nu a fost bazat pe Cupra, ci pe FR. Au avut 2.0 TSI si 2.0 TDI. Din cate tin minte, a existat in UK o versiune de strada, Leon Supercopa, bazat ca si modelele Supercopa si Wtcc, pe FR, care a fost facut exact pentru omologare: http://www.seat.co.uk/content/medialib/seat/uk/models/leon/downloads/leon-supercopa-brochure/_jcr_content/renditions/rendition_0.download_attachment.file/seat-leon-fr-supercopa-leaflet-march-2012.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Intr-o poza are evacuarea pe mijloc iar in una are evacuarea ca la Golf7 R20. Sper sa fie pe mijloc arata mult mai bine.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este FR. Din ce se vede il folosesc ca mule pt Cupra (se vad jantele si evacuarile in lateral).

 

Imaginile au aproape 1an si inca nimic oficial :(

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa apara prea curand, cel mai devreme in martie, la Geneva, cel mai tarziu in septembrie, la Paris. Eu vorbesc de Cupra, Cupra R e doar un zvon deocamdata. 

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea (!) e ca poza cu Leonul rosu si evacuarea pe mijloc e doar o schita. Cupra R fiind bazata pe G7 R va avea sigur evacuari pe laterale, asa cum are si G7 R. Si mie-mi plac cel mai mult evacuarile centrale gen R20, dar nu cred ca le mai vedem generatia asta de modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu vorbesc de Cupra, Cupra R e doar un zvon deocamdata.

Avand in vedere ca pe final de generatie 1P echiparea Cupra (2.0 TFSI 240) a fost scoasa din productie, existand doar Cupra R (265 BHP), e posibil ca acest trend sa se pastreze si la 5F, existand doar Cupra R, cu un motor similar cu cel de pe Golf 7 R.

Pe de alta parte, poate vor oferi o alternativa Seat Cupra la G7 GTI, avand in vedere ca modelul FR a devenit doar o echipare. Iar Cupra R o alternativa la G7 R.

'Om vedea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudor, ar fi fost culmea sa nu fie in stare sa faca un alt traseu. Eu cred ca pe modelul alb era pus motorul de r20 si nu ai mai stat sa modifice tobele. Daca nu ma insel in teste noul r20 avea evacuarea ca la fostul.

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite cum e la O3 RS, la TSI are evacuare pe laterale reale, iar la TDI cea din dreapta e falsa pt ca au preluat evacuarea de la GTD care e doar pe stanga (iar in dreapta au pus un dop :D). Crezi ca vor face mai mult efort la Leon?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hah, v-am zis ca o sa aiba evacuari laterale. :)

 

Suna bine!

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In poza aia sunt de fapt 2 Cupra, una cu 280cp si una cu 265cp... Hmm!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!