Jump to content

Sfaturi achizitie S8 D2


Konijiro
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

 

Ma bate gandul de ceva vreme sa iau un S8 D2, modelul facelift.

 

Va fi folosita ca masina de weekend, pentru cand am chef de mai multi cai decat imi poate oferi cealalta masina:) Nu cred ca o sa faca mai mult de 10.000 km pe an.

 

Locuiesc in Bulgaria, si sunt pe aici destul de multe la vanzare, cu preturi intre 5000 si 8000 euro.

 

Nu stiu foarte multe despre modelul asta, si as vrea sa stiu daca sunt anumite chestii la care trebuie sa fiu atent atunci cand incep sa caut una. De asemenea, la ce sa ma astept din punctul de vedere al costurilor de intretinere? (nu ma refer la benzina, stiu ca nu o sa o scot sub 25l/100km in oras, poate si mai mult). Nu as vrea sa ii pun LPG.

 

De asemenea, sunt ceva optiuni care sunt un "must"? Din ce m-am interesat, S8-urile astea aveam mai tot ce aveau si A8-urile aproape full, ca optionale am gasit doar incalzire in bancheta spate, sistemul audio BOSE, panoul solar, etc. In rest, cam totul a fost deja inclus (navigatia, cutia tiptronic, climatronic, piele, etc).

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ia in calcul costuri duble,poate triple fata de un passat 2010.Exemplu: placute frana fata 900 ron originale.(sunt 8 placute,cate 4/disc)

Daca are mai mult de 200 mii km incepe sa cada toate de pe el.

Vorbesc din propia experienta,la mine era saptamana si suta de euro la intretinere.

In rest calitate si performanta fata de A6,A4,Phaeton...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

 

Multumesc pentru raspuns, si imi cer scuze pentru intarzierea cu care raspund - nu am primit notificare pe mail.

 

Nu ma feresc neaparat de costuri care au de a face cu schimburi de consumabile (ca placutele de frana, de pilda). Imi e mai teama de chestii care pur si simplu cad (dupa 200.000 km) si care sunt scumpe de reparat. Tu ce probleme majore ai avut?

 

Ce consum avea?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.senzor cutie viteze 1500 ron

2.avans dereglat pe care nu stia nimeni sa il regleze (l-am reglat singur)

3.ventilator clima 900 ron

4.pompa electrica circuit incalzire 3500 ron noua,am gasit la dezmembrari

5.termostat,pentru care trebuie sa dai distributia jos. 300 termostar+300 manopera.

6. cel mai grav sunt scurgerile de cauzate de la  baiea intermediara  de ulei.manopera inlocuire garnitura 900 ron

7.senzor de calitatea aerului de la clima

8.senzori faruri adaptive 700 ron

9....etc

lista lunga.

Masina avea 240 mii km reali. 2.5 TDI 180 CP

Mai ia in calcul impozitul si noua taxa.

Succes!

 

post-74110-0-32723400-1376935893_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

 

Multumesc! Deci tu ai avut A8 (frumoasa masina:), nu S8. Dar da, piesele si preturile tot alea sunt, presupun, poate un pic mai mari la S8.

 

Ai vreun sfat referitor la ce chestii sa ma uit mai atent daca merg sa vad una? In afara de posibilitatea sa fi fost lovita.

 

Taxele si impozitele nu ma intereseaza, o sa o inmatriculez in Bulgaria, probabil chiar o voi cumpara de acolo (sunt mai multe pe piata decat in Romania).

 

Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai important lucru e verivicarea istoricului la reprezentanta dupa seria masinii.Chiar daca are 200 mii km e ok daca are toate reviziile facute la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!