Jump to content

Skoda Roomster


Michael
 Share

Postare recomandată

Skoda Roomster, al patrulea model al companiei Skoda Auto, va fi lansat oficial pe 28 februarie 2006 la Salonul International Auto de la Geneva. Modelul va fi introdus pe piata europeana in vara acestui an. El va dispune de trei motorizari pe benzina si de trei motorizari diesel precum si, optional, de cutie automata de viteze. Desigur, nu vor lipsi trasaturile caracteristice unui astfel de autovehicul: portbagaj generos, multe spatii de depozitare, bancheta spate flexibila (Varioflex).

http://www.skoda-auto.com/global/showroom/roomster

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Michael

    7

  • rvacaru

    3

  • Zorro Classic

    3

  • DORU_14

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe ce platforma a fost dezvoltat modelul? In ce clasa se incadreaza? Prefer sa vad masina life inainte sa imi fac o parere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca vroiai sa spui LIVE ;)

legat de masina...e urata....nu-mi place deloc.....vazuta din lateral...da impresia ca nu-i terminata....cat despre desing-u gemurilor :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ai luat vorba din degete, maxx! Fata este frumoasa dar in rest e groaznica!

Geamurile laterale fata parca-s de masina blindata (ca si portiera de altfel). Spatele pare furat de la o alta masina si ansamblat artizanal. Parca sunt elementele de la 3 masini montate din greseala impreuna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca nu-s singuru care nu-i place masina asta :)

oricum...vroiam sa spun ca DESING_u SKODA imi place foarte mult (daca discutam de FABIA, OCTAVIA I si II, SUPERB) insa...acest model...nu respecta liniile tarsate de modele actuale..

daca este asa cum se pare...adica astea vor fi noile tendinte in desing-u skoda.... :(

nu-mi plac deloc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa fiti chiar atat de critici in privinta design-ului. Trebuie sa aveti in vedere inainte de toate scopul (utilitar) pentru care a fost creata aceasta masina. Ea se adreseaza taximetristilor, firmelor de curierat etc. Nu cred ca o sa va cumparati o astfel de masina pentru uzul personal al familiei. Un exemplu elocvent sunt portierele laterale spate care sunt mai inalte decat la o masina obisnuita. In opinia mea, segmentul de piata caruia i se adreseaza aceasta masina va fi interesat mai intai in caracterul utilitar al autovehiculului, nu in design-ul acestuia. Pentru acest motiv cred ca nici nu se va discuta prea mult despre Roomster pe acest forum. Si nu m-ar mira sa vedem in viitor si o mini-furgoneta realizata pe baza acestui model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Platforma tehnica prefigureaza viitoarea Fabia.

Cat despre design, este avangardist... Nu pot spune ca-mi place, dar nici nu o detest, asta clar. Mi se pare mai reusita decat Meriva sau alte van-uri mici. E OK, mai schimba putin din conservatorismul liniilor celorlalte modele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, dar e pacat sa faci masini urate. Skoda nu este Fiat (Multipla este considerata una dintre cele mai urate masini) si ar fi pacat.

Poti sa faci utilitare frumoase. VW Caddy este frumusel, de exemplu.

Criteriul "las' ca merge si asa, ca-i pentru taxiuri" nu face cinste unui brand serios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorry, dar e pacat sa faci masini urate. Skoda nu este Fiat (Multipla este considerata una dintre cele mai urate masini) si ar fi pacat.

Poti sa faci utilitare frumoase. VW Caddy este frumusel, de exemplu. Criteriul "las' ca merge si asa, ca-i pentru taxiuri" nu face cinste unui brand serios!

Nu pot sa spun ca imi place sau nu Roomster, pentru ca un astfel de model nu ma intereseaza. Dar sa afirmi ca Roomster este "masina urata", in vreme ce Caddy e frumusel, sincer mi se pare cam deplasat. Daca ai fi gasit un alt reper pentru comparatie as fi fost poate de acord...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost facute publice primele poze oficiale cu noul model de la Skoda, ROOMSTER.

http://www.skoda-auto.com/global/showroom/roomster

:) pai despre link-ul ala-i vorba!

Ei las, ca nu-i asa de urat pentru un utilitar! Are liniile generale ale oricarui utilitar din zona lui (Kangoo, Partner).

Bineinteles, e vorba de gusturi: mie mi se pare Skoda asta urata!

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate au gresit in ceea ce priveste designul masinii, ca deocamdata doar despre aceasta putem discuta.

Parca ar fi facuta din 2 parti distincte, si care au mai suferit si in urma alipirii.

Pur si simplu parbrizul se contiuna cu geamurile portierelor fata, interesanta idee, dar ce urmeaza dupa portiera fata este diferit. Si modul de trecere de la un design la altul este brusc, nu este fluid.

Chiar daca va fi o utilitara 100%, tot nu o consider a fi in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca se confirma ca va fi o utilitara ce seamana (ca si conformatie) cu vw caddy.

Iata alte cateva poze. Nu imi dau seama cum va fi bordul. Parca si aici asemanrea cu caddy/vw golf plus este probabila.

Si dati-mi voie sa va spun, daca asa va arata partea frontala a noii Fabia 2, atunci eu cred ca va fi SUPERBA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto gagica, da' o strica fatza si corpu'. Cam asa e si Skoda asta. Parca e Doblo, cu fata de Reno si masca de BMW :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

poate e mai stilata..dar parca tot seamana cu noul logan break.. :( ...si farurile aduc a masina frantuzeasca, mai dulce, nu agresiva cum ii sta bine unei nemtoaice.. B) ...puteau si ma asteptam la mai mult de atat.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare ca aduce a masina frantuzeasca...ci daca ma uit bine la forma farurilor si la forma aripii care invecineaza farul as spune ca designul e imprumutat de la Seat, dar indulcit asa cum spuneai si nu agresiv.

Iar faptul ca ar semana cu Logan Break ca (si) conformatie...mai greu acest lucru...Roomster e deja lansat iar Loganul break e inca un studiu ...asadar mai repede sa semene loganul cu Roomster decat viceversa...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim seriosi. Roomster este cu vreo 3 clase peste Logan break, nu vorbim de conceptul Steppe prezentat la Geneva care mai are cat de cat forma de masina. Pentru cei ce nu au vazut ce va iesi pe piata in septembrie ca si Logan break pot sa arunce o privire aici http://www.gsp.ro/index.php?arhiva=1&a=361...7c1%7cdacia&p=2 . Oricum niciodata Logan nu cred ca se va apropia de Skoda ca si finisari, deoarece Logan este facut sa fie ieftin, iar Skoda este facuta sa fie durabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dpdv al interiorului da skoda roomster e cu 2 clase peste logan,insa la exterior, nu imi place de nici o culoare,parca e o masina inceputa reusit in fata (cu farurile si masca fata) , terminata insa de o mana de designeri betzi. Pur si simplu linia laterala si spatele, o fac sa concureze destul de usor la titlul de "cea mai urata masina ever". Si ca tot veni vorba de multipla, sa stiti ca arata mai bine acuma,dupa ce a trecut prin niste facelifturi majore

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Cam uratel desenate ceasurile de bord,ma asteptam la ceva in genul Octaviei macar. In rest nu pot sa zic ca e hidoasa masina, dar nici prea rasarita nu este, a si badge-ul cu TDi e chiar frumos facut. :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!