Jump to content

Frane A3 8p


Johnny Bravo
 Share

Postare recomandată

Sigur s-a fiert si lichidul insa s-a dus sanie pentru ca s-au strans gaze intre placuta si disc. Oricum, au cedat repede. Aderenta am avut (PS2), am franat tare in ultima clipa. Nici nu a vrut sa ma depaseasca ala cand am facut loc...

Cu astea noi nu am mai patit sa cedeze. Am placute bunicele, discuri bune, lichid de frana Castrol SRF, furtulele hell fata-spate... zic io ca pentru strada sunt super acoperit. Am mai mers pe serpentine si am trasde ele mai tare decat atunci si a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Johnny Bravo

    16

  • robi_zet

    13

  • c6t9

    12

  • EEXCALADE

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam pericol să nu se aprindă becul când încă mai ai ceva frână. Eu la BMW așa am, fiind imposibil să ajungi chiar în situația ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pedala moale = lichid de frana fiert

Pedala tare = oboseala in discuri, placute sau ambele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care bec?

 

Eu am la BMW bec în bord care se aprinde și în anumite condiții premergătoare cedării frânelor, cum ar fi lichidul la temperaturi foarte mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu nu cred ca avea ce sa semnalizeze. Nu masoara temperatura in placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma cam indoiesc de sistwmul ala la BMW..... ar trebui sa masoare temperatura la etrieri si nu am vazut pana acum la nicun BMW, nici chiar M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nu ca ar fi masina mea nush ce, eu am fost cu ea pe circuit la euroring in hu, insa nu am simtit in nici un moment sa raman fara frane si crede-ma le-am dat cat a fost nevoie, nu le-am menajat. Dupa 30 de minute era janta fierbinte, d-apoi discurile.

Erau discurile OEM, din fabrica, uzate bine si placute ATE care aveau carne destul.

E adevarat ca nu am calcat-o non-stop, o tura mergeam la relaxare si o tura blana, ca totusi nu am masina de curse, dar ce s-a intamplat la tine nu e normal, parerea mea.poate ai ramas fara vacuum la pompa de servo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine au fost 5-6 frane in maxim 3 minute. Cand am ajuns la drum drept, am mai mers 2-300 de metri si am incercat iar franele si au tinut. A fost o chestie de moment insa suficient cat sa ma sperie bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma cam indoiesc de sistwmul ala la BMW..... ar trebui sa masoare temperatura la etrieri si nu am vazut pana acum la nicun BMW, nici chiar M

E testat de mine, s-a aprins becul fix când trebuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la Mercedes am vazut un astfel de sistem. Iti dadea in bord ca s-au incis franele prea mult.

 

Acum nu stiu le ce se referea daca era vb de lichid sau discuri&placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am rectificat aici 

 

costa 50 lei discul, iar vibratiile au disparut complet. se ia foarte putin din disc, iar avantajul e ca le face fara demontare.

Modificat de Ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discure se pot rectifica si pe strung,precizia fiind mult mai mare.(daca strungarul e calificat)

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca pe strung iti poate garanta paralelismul celor doua fete ale discului.

Sent from my GT-I9100

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantat 100% .Precizia pe strung e de ordinul sutimilor. Important e calitatea strungului si calificarea strungarului.


Cu utilajul din clipul de mai sus cum rectifici discurile pe spate daca tractiunea e doar pe fata?Si cum rectifici discurile pe fata daca tractiunea e doar pe spate? Cine invarte discul?

Modificat de forceturbo
Eliminat reclama
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala care invarte roata e mai eficient ,doar ca pretul e aprox 24000 ron. Nu stiu daca te tine utilajul atatea rectificari cat sa amortizezi investitia.Nu poti lua mai scump de 50 ron pe disc deoarece,pentru unele masini, sunt seturi de discuri la 200 ron noi cu garantie.

http://www.scangrip.ro/rectificare-discuri-frana/sistem-rectificare-disc-frana-canvik-m5-268

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod cert va trebui sa fac si eu asta. Sunt sigur acum ca sunt ovalizate. Nu este de la depuneri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am rectificat eu joi discurile pe fata.Pret 100 lei toata afacerea.Timp de lucru aprox 1h.Cel care se ocupa cu operatiunea lucreaza doar cu progamare.Daca vrei un nr de telefon,pot sa-ti trimit pe PM.Zona de lucru,undeva pe Calea Plevnei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I s-a mai intamplat cuiva ca discul sa se ovalizeze radial, nu lateral?

Se pare ca discul de pe stanga fata are o abatere de circa 3mm si atinge in etrier. Auzeam eu un harjait usor atunci cand mergeam cu geamul deschis, dar n-as fi spus ca asta este.

Se pare ca discurile pot fi rectificate si radial, dar a facut-o cineva pana acum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic se rectifica mai usor...dar wtf...cum s-a alungit intr-o parte? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta ma intreb si eu, cum naiba?! Cert e ca s-a intamplat.

O sa desfac etrierul sa vad exact unde anume atinge si, cu ocazia asta, o sa si curat bine butucul. Poate s-a adunat pe acolo rugina sau mizerie si asta conduce la abatere.

Stiti pe cineva care face astfel de rectificari? Ma gandesc ca e nevoie de un strungar si de niste aparate de masura pentru a observa unde si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand il roteste pe strung se vede la cutit unde e deformat...si se rascheteaza doar zona aia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Frane A3 8p

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!