Jump to content

OII cu ceva dotari esentiale VS Passat Trendline sau chiar Confortline


Catalin
 Share

Postare recomandată

Catalin, ai amintit de Superb... sa ai in vedere cateva lucruri importante:

Superb este excelent dpdv al confortului, insa:

- puntea spate este semi-rigida, nu independenta ca la O2 si B6 >> acest lucru se observa doar la viraje,

in special

- in versiunea aflata acum la oferta la Skoda, ai un motor mai performant, 1.9 TDI 130CP, net peste cel

de 105 CP pe care il ai in vedere acum >> pret 20.000 euro (mi-e teama ca CIP, verifica te rog)

- vb despre versiunea aflata la oferta, ai 4 airbag dar numai ABS+EDS+ASR+MSR, sist ESP il platesti in

plus.

Viziteaza site-ul Skoda (sau Brady si AVIA) pt informatii complete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA. Este 20.144 Euro DDP. Nu sunt expert in mecanica, dar este o problema cu puntea spate semi-rigida (sau este mai mult o dovada de tehnologie invechita?). Cineva spunea ca Superbul este pe platforma de A6... este adevarat? motorul banuiesc ca este acelasi dar cu alt cip ?! Personal imi plece mai mult OII la exterior, fata de Superb si vechiul Passat, iar confortul interior OII este OK. Cred ca este o promotie de adio pentru ca apare in toamna noul Superb....

Apropo... oare sunt posibile promotii la OII pana in Aprilie sau chiar pana mai tarziu (ca merita!) pentru ca cineva spunea la inceputul lui 2005 ca dupa 1 an de vanzare ar cam trebui sa includa in standard mai multe optionale - asta tinand cond si de previziunile economistilor privind scaderea ingrijoratoare in 2006 a achizitiilor de masini noi, renuntarea la ceva taxe pt. sh, ... acum ma rog si eu ... :) .

Dartagnan - m-am exprimat gresit... am vazut cateva post-uri referitoare la un consum ingrijorator de ulei.. Pana la urma ti-ai luat OII sau Passat (ca acel topic a fost inchis), ori ne mai "documentam" :D ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma ti-ai luat OII sau Passat (ca acel topic a fost inchis), ori ne mai "documentam" :) ?

Frate, uite cum sta treaba, eu acum actionez sa-mi vand Loganelu` si cum l-am vandut ma duc sa dau avans la...(tobele va rog) Octavia 2 Elegance, 2.0 TDi :D

End of story

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa o stapanesti sanatos !

Inseamna ca si tie-ti place foarte mult OII daca te-ai apropiat atat de mult la pret fata de Passat (cu motorul de 2.0) si tutusi ai ales-o. Felicitari !

Cu ce optionale o comanzi?

...Cred ca pe acelasi drum voi merge si eu dar cu 1.9.

Modificat de Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dotari optionale selectate:

7K6 TPM - Monitorizarea presiunii in pneuri: 38 46

8M1 Stergator luneta su sistem de spalare: 58 70

8T2 Tempomat : 130 158

9P1 Avertizor centura siguranta: 28 34

9Q2 Maxi -DOT: 83 101

PDA Alarma cu controlul habitaclului,sirena cu acumulator: 134 162

PE2 Airbag-uri laterale fata : 227 275

PFA ESP - include ABS,ASR,EDS,EBV: 348 422

PJ1 Jante aliaj usor 6.5Jx16 SIRIUS: 141 171

PK4 Pachet drumuri grele(nu in combinatie cu PJ3): 116 141

PKA Scaune fata cu tetiere active mobile : 55 67

PKB A trei tetiera spate: 19 23

PW5 Senzor de ploaie si efect automat anti-orbire pentru oglinda retrovizoare: 93 113

UG1 Hill Hold Control : 55 67

TOTAL: 18970 23014

Mai dai jos 500 euro reducere si gata :D 22500 O2 cu motoras 2.0 TDi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oferta de la Skoda Superb--Pret--16598 CIP

SELECTIE DOTARI SUPERB EXTENDED

DESIGN

Jante aliaj 16’’- ORBIT cu surub de siguranta

Oglinzi exterioare si manere usi vopsite in culoarea caroseriei

Bare protectie vopsite in culoarea caroseriei, cu banda protectoare

Faruri optice cu geam clar

Manere interioare usi cromate cu iluminare

Bandouri laterale negre

Banda protectoare neagra pe bara fata si spate

Tapiterie PICABO – INDIGO/ONYX sau ONYX

SIGURANTA

Airbag sofer + pasager

Airbag-uri laterale

Sisteme de ancorare "ISOFIX" pentru doua scaune de copii

ABS+EDS+ASR+MSR

Imobilizator electronic

Intrerupere carburant in caz de accidente

Centuri de siguranta fata in trei puncte, pretensionate si reglabile

in inaltime

Trei centuri de siguranta spate in trei puncte, centurile exterioare

pretensionate

Tetiere fata reglabile in inaltime si inclinare

Trei tetiere spate, cele exterioare reglabile in inaltime

Proiectoare de ceata integrate in far

Triunghi reflectorizant

FUNCTIONAL

Priza de 12 V in compartimentul portbagaj

Iluminarea compartimentului fata pentru picioare

Iluminare verde a instrumentelor de bord

Iluminare portbagaj

Volan cu 4 spite reglabil in inaltime si profunzime

Torpedou cu inchidere, iluminat si climatizat, cu doua suporturi

pentru bauturi

Buzunare in capitonajul usilor fata si spate

Travel-Box - cotiera centrala fata reglabila cu compartiment de

depozitare climatizat

Cotiera spate cu compartiment de depozitare si doua suporturi

pentru bauturi

Computer de bord

Compartiment de depozitare in peretele lateral al portbagajului

Doua carlige de ancorare in portbagaj

Geamuri atermice

Luneta incalzita

Roata de rezerva 16" din otel

Semnal luminos si sonor pentru

faruri aprinse si usi deschise

Inchidere portbagaj si rezervor cu cheie fara posibilitatea de

deschidere in service

CONFORT

Climatronic

Inchidere centralizata, Safe-System, cu telecomanda incorporata in cheie tip briceag

Scaune fata reglabile pe inaltime + suport lombar

Antena pliabila

Pregatire radio (antena si 8 difuzoare)

Geamuri electrice fata / spate cu siguranta copii

Oglinzi laterale incalzite si reglabile electric

Scrumiera fata-spate + bricheta cu iluminare si priza de 12 V

Sistem de iluminare Coming-Home

Manere plafon si agatatoare haine spate

CatVision- iluminare difuza a habitaclului

Lampi de citit fata / spate

Parasolar iluminat cu oglinda Make Up

Reglarea intensitatii luminii de bord

Deschidere portbagaj din interior

Deschidere capac rezervor din interior

Modificat de lowrider
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca in aceasta alegere conteaza mult costurile after-sale : revizie, intretinere si piese de schimb + calitatea service-ului.

PS : un prieten care-mi cunoaste bine framantarile a mai "batut un cui" amintindu-mi de oferta Superb. Ce parere aveti?

Costurile repet zicand ca sunt asemanatoare:

- reviziile le faci la acelasi service (dealer) ca Skoda si VW sunt sub aripa aceluiasi Porshe Romania;

- piesele sunt in mare parte aceleasi, deci si preturile asemanatoare.

- consumabilele sunt aceleasi; poti sa pui la fel de bine un ulei prost atat la Skoda cat si la Passat. De recomandat un ulei bun la oricare din cele doua masini.

Godoroja a avut mare dreptate cu testul de siguranta. Este foarte important si daca nu il iei in calcul a doua oara s-ar putea sa nu mai fie, Doamne Fereste.

Imi mentin optiunea pt Passat. Nu cred ca o sa iti fie rusine cu Passatul ca te depasesc toti pe strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul Passat nu este stabil la viteze mari (franeaza la viteze mari si ai sa vezi) , am citit pe aici prin forum si chiar si cineva de la Porsche mi-a spus asta...

Modificat de DArtagnan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maaama, cum se mai transforma forumurile in adevarate esente ale adevarului.

"am citit pe forum"; forum dixit

"noul passat nu este stabil", mi-a zis unu' de la porsche

"masinile X-esti sunt proaste, se strica repede"; "am citit pe forum" sau "zicea unu' la N-gear"

nu va racaie pe scoartza asemenea superficialitati? cum poti spune de passat ca nu e stabil? desi nu sunt fan (al nici unei marci) nu pot sa inghit o asemenea generalizare grobiana

"am citit pe forum..." va deveni criteriu de selectie dom'le. nu mai facem cercetare de piata, intram pe xyforum si luam verdictul direct de acolo

sorry, nu m-am putut abtine. daca vi se pare exagerat cele ce spun, rog stergeti .... :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:beerchug: De acord cu godaro...forumul nu e axioma..sunt opinii/experiente personale. Studiul de piata si test drive-ul sunt decisive. Nu este nici de neluat in seama...e pana la urma o alta sursa de informatii...greutatea in luarea deciziilor ar trebui sa o aiba totusi impresia personala...zic io..:winter:

Raman la votul meu...octavia 2...subiectiv evident...pentru simplu motiv ca passat nu-i de mine...inca..:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, poate n-a fost corect din partea mea sa zic "am citit pe forum" etc etc...desii conteaza si parerile altora care au aceasta masina...in fine, si eu am ramas la Octavia 2 caci aceste este bugetul cu un motor 2.0 TDi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aleg superbul desi e off-topic. si apropo, superb e pe platforma alungita de passat (cel fabricat in china) si probabil si de a6(dar asta nu stiu sigur)

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu sunt pentru passat, chiar daca e alta clasa, alti bani... O2 mi se pare destul de comuna, ca sa nu mai zic de asemanarea cu o1

care e difernta intre o2 si passat? juma' de secunda la 0-100 sau asa ceva? sau poate 1 secunda la reprize?

omu' a zis ca nu conduce sportiv...parca. si oricum, daca nu e multumit de putere, face voinea o magie...si gata.

cat despre dotari la o2, daca mergi 75% prin oras parerea mea e ca tempomatu' someaza din plin, asa ca mai scoti (daca vrei) niste bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Cataline, am citit ceea ce s-a scris deja aici si imi permit sa adaug si parerea mea pentru a-ti usura 'dificila' alegere a viitoarei masini. Deci masina o sa fie folosita preponderent in oras....OK, sa ne gandim cat de usor gasesti un loc de parcare pentru Passat care este mai voluminos in comparatie cu O2 iar daca ne gandim la cum este nevoie sa te strecori prin intersectii sau printre masinile oprite pe avarie in plina strada. Alt punct de vedere in defavoarea Passatului ar fi ca desi in oras nu conteaza cat de repede pleci de pe loc, dar un plus de forta al motorului in conditia aceluiasi consum de motorina, parca este altceva, nu?

Sunt de acord ca 105 cai putere sunt suficienti pentru un Passat, dar asta in conditiile in care esti doar tu si sotia, in nici un caz cand o sa fie 4 sau 5 persoane in masina plus bagaje sau de ce nu, cumparaturi facute la vre-un supermarket cand vii cu un carut plin. Daca vrei imagine pentru perioada aceea de timp, respectiv 50% vrei sa fie masina de servici, intr-adevar Passatul merita investitia dar din pacate doar pentru atat. Oricum, sinceri sa fim ai scris ca iti place mult O2, cu diferite optionale pe care le dorim cu totii, inclusiv eu, in plus masina are un design placut si reusit iar daca o sa fie neagra, merge foarte bine si masina de office. Tot strict parerea mea, este si urmatoarea observatie, legata de faptul ca ai putea sa depasesti pragul de 20 mii euro, de ce nu o O2 cu motorul de 2.0? Peste cei 7 sau 8 ani cand ai sa o vinzi, pretul obtinut o sa fie considerabil mai mare decat pentru un Passat de 1,9. ;) Ca si colegul D'Artagnan voi comanda peste 3 luni Octavia 2, Elegance 2.0 + ceva optionale, cu utilizare 60% oras, masina de familie. Sper sa te fi ajutat cat de cat si orice ti-ai cumpara sa te multumeasca pentru ca asta este cel mai important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru suportul acordat .... si sa stiti ca am ales : Passat 1.9 TDI PD Comfortline, ESP, navigatie, scaune incalzite, pilot, senzori de toate felurile, ceva piele pe la schimbator si volan...etc (masina este din 2002 are 128.200 Km). Nu faceam acest pas daca nu aveam siguranta ca masina nu este "aranjata" si sunt super incantat de ea (si in acest fel am scapat si de cosmarul datoriilor catre banca si a devalorizarii rapide in primii 3 ani).

PS. : moderatorii pot inchide acest topic, sau il pot lasa deschis daca considera tema lui o problema ce merita discutata pe mai departe. Sa auzim numai de bine .... si inca o data multumiri pentru tot ce contine acest forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!