Jump to content

Golf VII 2.0 TDI


risin

Postare recomandată

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • risin

    24

  • Rave

    5

  • corad0

    4

  • Jetta20tdiHLDSG6

    4

Foarte frumoasa si foarte multe dotari !

Felicitari !!

Cred ca a costat o caruta de bani . Se poate spune cat ? Doar de curiozitate. 

Sa te poarte in siguranta cat mai multi km.

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

deci o ai de 4 zile? :) bun. du-te in bataia soarelui ziua sau direct langa un stalp bine iluminat noaptea si apuca-te sa numeri zgarieturi!

 

s-o stapanesti sanatos si cu mare placere insa te rog, ca posesor de "deep black pearleffekt", sa iti instruiesti bine nervii. daca nu in fiecare zi cel putin o data pe saptamana o sa gasesti zgarieturi noi...orice fir de praf lasa...d-alea fine si groaznice :D

nu ma zic de chei sau pietre...stii cum se vad alea? :))

 

aproape c-as paria pe ceva cu 3 zerouri in lei ca deja ai mai mult de 2-3 zgarieturi pe ea :)

cum iesi pe strada, poc si zgarietura

 

in rest, ce sa zic, nou-noutza, plina de dotari, frumoasa...numai alta culoare sa fie :) dar sa te bucuri de ea

Link către comentariu

Mi-ar fi placut si albul oryx white dar era cam scump. Momentan n are zgarieturi a stat la garaj , pt Bucuresti am alta masina ; deaia e bine sa ai 3 masini in familie  :lol:

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

eu zic sa mergi sa te uiti, intai :)

nu e vorba de zgariat de la masini, ca e "de bucuresti".

nici eu n-am niciuna de la masini de 2 ani 

o sa vezi tu in curand cum e cu vopseaua asta...

o sa ramai absolut surprins (ca si mine) cum e posibil sa stea masina in garaj (ca si a mea) sa iesi numai la paine, sa zicem (aka supermarket) unde stii sigur ca n-a parcat nimeni langa tine, sa te intorci acasa, tot in garaj si sa gasesti zgarieturi :)

 

p,s - eu cu tot cu parinti si frati am 10 masini "in familie" si touaregul care face 10 ani in curand are vopseaua impecabila pe alocuri :)

dar e gri shobolan nu deep black pearleffect

 

p.s 2- dupa prima vizita la perii o sa te iei cu mainile de cap :) ai casco? sa-i dai o vopselutza la un an, doi, asa ?:)

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu

Ma sperii si ma faci sa regret culoarea , poate nu i chiar asa de negru dracu . Oricum si daca se zgarie pana la urma asta e, odata la un an poate o fac pe casco cine stie... :D

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

eu n-o sa mai insist insa sper sa-ti aduci aminte si peste vreo 500-1000 de km sau, in timp, vreo 2-3 saptamani sa dai o tura de masina.

dar la lumina buna si atent...cu ea curata :)

si daca nu e nimic nici prima data nici a doua oara recunosc c-am luat eu cea mai proasta masina (Ca vopsea) din galaxie :)

daca nu (si eu asa cred) inseamna ca am luat-o mai multi...

spor la topic mai departe si hai cu mai multe poze ca e frumoasa rau :)

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu

cer niste sfaturi pt interior cu ce fel de carpa ( din ce material sa fie facuta ) sa sterg bordul ca si ala e ca draq de plin de praf si sensibil la zgarieturi ; iar pt exterior intre spalatul la curte si cel la o spalatorie pe care l considerati mai avantajos ?

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

1. laveta de microfibra

2. depinde spalatorie...si depinde cum o speli la curte...

Link către comentariu

Lasa interiorul, la tine problema este exteriorul :)

Te sfatuiesc sa iti aloci un w-e cat mai este caldut afara si sa ii faci o pregatire de iarna cu un sealant bun. La spalatorie sa nu ii lasi sa se atinga de ea cu carpele lor pe care le clatesc pe jos in nisip, ia-ti o microfibra buna de uscat. 

Link către comentariu

Lasa interiorul, la tine problema este exteriorul :)

Te sfatuiesc sa iti aloci un w-e cat mai este caldut afara si sa ii faci o pregatire de iarna cu un sealant bun. La spalatorie sa nu ii lasi sa se atinga de ea cu carpele lor pe care le clatesc pe jos in nisip, ia-ti o microfibra buna de uscat. 

ce reprezinta w-e si sealant ca nu stiu   :D si care e rezultatul dupa folosirea lor .merci

Link către comentariu

Intr-adevar culoarea este foarte pretentioasa dar nu trebuie sa te descurajezi chiar asa de la inceput. Si eu iti recomand sa o duci la un centru de detailing acum cat este inca in stare buna lacul sa i se aplice o protectie si nu o sa mai trebuiasca sa iti faci griji. Sunt chiar aici e forum colegi care se ocupa cu asa ceva.

 

Eu sunt la a doua masina neagra  :lol: ( consecutiv :tuktuk: )!

Link către comentariu

w-e = week-end :)

sealant este un fel de ceara sintetica care iti protejeaza lacul. Evident nu de zgarieturi sau bolovani in capota, dar este totusi o protectie. Citeste mai mult pe topicul de detailing.

Adica aici: http://vwforum.ro/topic/5654-detailing-exterior/ :)

Modificat de cosminidis
Link către comentariu

Nu mai speriati omu' :) e unul din putinele G7 2.0 TDI de pe forum, lasati-l sa se bucure de ea, inclusiv de culoare .. @risin sa o stapanesti sanatos!


 


Acum adevarul este ca vopseaua de Golf (cel putin G7 de altele nu stiu) e super fragila, moale, subtire, cum vreti sa-i spuneti, intradevar apar puncte din senin, de la pietre sau de la orice atingere. Zgarieturi eu nu am inca, si am studiat-o bine, oricum culoarea mea acopera mai bine, si nici nu am spalat-o la perii ci doar cu spuma activa. Recomand si eu un sealant si o ceara buna, acum cat vopseaua este noua si pana vine zapada si/sau zloata.


Link către comentariu

Super masina, intr-adevar nu multi au acest motor pe golf 7, si din cate am observat si pe golf 6 au putini. Cred ca o sa ai un consum de invidiat dupa ce ii faci rodajul si o putere pe masura.

Sa te bucuri de masina, multi km fara probleme! E superba :)

Link către comentariu

In primii 300 + km parcursi are un consum mediu de 7.9 dar m am cam jucat cu ea , am dus o jumatate de rezervor doar in micile mele plimbari prin oras intr o zi

Link către comentariu

Cer si eu un sfat pentru cine se pricepe as dori sa cumpăr 2 tipsuri pt toba dar habar nu am de care si de unde , ce îmi recomandati ?

Link către comentariu

28 000 euro pentru un Golf :)...

Oricum, e frumoasa! Sa o stapanesti sanatos! imi plac stopurile :) 

Link către comentariu

offtopic: Nu vad nicio problema intr-un Golf de 28k. In definitiv vorbim de un VW nou si diesel cu destule dotari.

Nu stiu la ce raportati pretul asta de pare exagerat. Cu SH? N-au rost comparatiile. 

Raportati la un A3 nou 1.4tsi 140 care la 28k este chel (nici macar cruise control daca e Ambition) :) 

 

 

@risin: Formula clasica, tips-uri de Yeti  de la reprezentanta.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos ! Chiar ca o carutza de bani :O avand in vedere culoarea pretentioasa, eu iti recomand sa pui o folie de protectie transparenta pe toata masina.. te costa ~2-3000 lei.

Link către comentariu

The_Ego : "Raportati la un A3 nou 1.4tsi 140 care la 28k este chel (nici macar cruise control daca e Ambition)  :)"

 

Eu raportez la asa ceva : http://www.autovit.ro/bmw-320-C30318938.html (ce-i drept, are 9 luni masina, nu mai e noua :P)

Am avut si eu Golf cu pret de lista de 36 000 euro (dar a fost 31 cu discount,  macar era GTI DSG si am bifat toate optionalele inafara de navigatie  :P)

Oricum sunt multe variante la bugetul asta, mai ales din gama VAG, probabil ca m-as fi uitat la noua Octavia RS DSG sau noul Superb..VW CC etc...  :P (dar... sunt doar eu...)

E frumos Golful din acest topic, nu vreau sa comentez, are si dotari destule, nimic de zis...masina noua... :)

 

Scuze de offtopic...

Modificat de corad0
Link către comentariu

Raportezi tu, dar nu o faci cum trebuie. Pretul masinii din link nu include TVA, deci pretul final e 35.500 EURO, caz in care nu prea se mai pot compara. 

In fine, discutia asta e omniprezenta pe vwforum. Frumoasa si bine dotata masina, felicitari posesorului.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!