Jump to content

Sfat achizitie golf4/leon 1M


NELKOR
 Share

Postare recomandată

Cum masina actuala de la profil este masina familiei vreau sa sa imi iau masina personala intr-un 1 an-2 cel tarziu. M-am gandit la un golf 4 sau seat leon 1M. As mai fi interesat si de ford focus 1 1.6 16v, insa nu prea stiu prea multe despre el. La golf imi place interiorul care e preferatul meu. La leon imi place cum arata exteriorul insa nu prea ma impaca cum arata consola centrala(panoul cu comenzile de la aer si audio) si fetele de usi. Ca motor as opta pentru 1.6 mpi sau 1.9 tdi. La partea tehnica banuiesc ca sun identice ambele modele. In ce ani au fost cele mai reusite si ce motor e mai fiabil.

O zi buna va doresc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta un A3 8L. 1.9 tdi de 90 cai (cod AGR/ALH) sau ceva putin mai performant 1.9 TDI de 101 cai (cod AXR, care este de altfel si singurul Euro 4 din cele diesel) sau 1,6 8V (de preferat cod AEH, pentru ca nu are EGR). cele mai fiabile motorizari. 

 

Leon-ul este mai mult copie dupa A3 nicidecum dupa Golf 4.

 

Oricum ar fi intre toate cele enumerete A3 este superior la orice capitol. Singura mentiune demna de luat in considerare este ca A3 8L are caroserie in 4 usi incepand doar cu 1999.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grija mare la AXR, mie mi-au scos Golf 2002 AXR ca fiind euro3. Cred ca doar cele fabricate 2003 sunt euro 4.

Pe de alta parte, motorul e super, il recomand. Al meu avea 210.000 km cand l-am vandut, avand turbina originala motorul tragea foarte bine, fara nicio interventie la el.

Modificat de tobo`
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu  zic sa te uiti spre A3..este peste Leon si Golf...recomand 1.8 aspiarat..e perfect sau daca vrei ceva mai multisioara putere..1.8 Turbo..asta daca vrei benzina..motorizarea alege-o dupa nevoi..cat mergi pe an..daca mergi mai mult de 15.000 km pe an..i ati diesel .ramane la alegerea ta .

Defapt i-ati ce-ti place si ce vrei..ce te "unge pe sulfet" mai bine..testeaza-le..care te atrage mai mult..

Cele mai fiabile se stie ca sunt cele 1.9 tdi..alh ..dar vei simti nevoia de putere..de siguranta intr-o depasire in putin timp..dar se rezolva cu un soft.

Modificat de CT91MOC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru sfaturi.

A3 m-am gandit ca e mai complex si mai sportiv de-asta nu l-am luat in considerare, vreau ceva comfortabil.

Cu masina estimez sa fac intre 5.000-10.000 km/an si 50% oras-50% afara.

La putere ma multumeste si 1.4 dar nu imi place cum sunt rapoartele cutiei de viteze,adica scurte.

Deci nu vreau ceva foarte puternic, inclin mai mult spre consum.

Ps: A3 nu are suspensia mai tare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc..si cred ca ar fi normal sa depinda de varianta de echipare..S-line ...spre exemplu ca e mai sport..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru sfaturi.

A3 m-am gandit ca e mai complex si mai sportiv de-asta nu l-am luat in considerare, vreau ceva comfortabil.

Cu masina estimez sa fac intre 5.000-10.000 km/an si 50% oras-50% afara.

La putere ma multumeste si 1.4 dar nu imi place cum sunt rapoartele cutiei de viteze,adica scurte.

Deci nu vreau ceva foarte puternic, inclin mai mult spre consum.

Ps: A3 nu are suspensia mai tare?

Trebuie sa mai mentionez ceva. La 1,4 de pe golf 4 probabil in a 5-a la 100 km/h ai 2800 RPM ?

 

La cele de 1,6 o sa ai 3000 RPM la 100 km/h . (deci la fel de scurte sunt si la a3 si la golf 4). 

 

Suspensia e cam la fel la A3 cu Golf 4. Cum a zis si MOC, depinde de varianta de echipare. E posibil sa ai cum am eu "sport front shock absorbers". 

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.4 16v la 100 km/h am 3200rpm iar la 3000rpm am 90km/h, si asta ma enerveaza la ea. M-am uitat si la A3 si imi place este ecilibrat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gresit colegu la 1.4 16v la 100 km/h ai fix 3000 rot/min si asa este si la 1.6 16v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca am vreo problema, la 3000rpm in a 3-a am 50, a 4-a 70 si a 5-a 90... Se poate sa nu-mi mai mearga turometrul. La 2000rpm in a 5-a cat aveti.

Scuze de offtopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!