Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Stie cineva ce ar insemna un retrofit de la facelift al bordului digital? Sau e ceva mult prea complicat pentru a merita? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fizic vorbind probabil ca nu e mare lucru schimbat. Ce vreau sa spun este ca spre exemplu pentru retrofitul MMI-ului nou probabil trebuie :

- unitatea MMI 

- rama de plastic noua.

Cam atat ar fi modificarile fizice dar odata cu asta incep celelalte posibile probleme si anume :

- mufe si compatibilitatea lor

- scoaterea component protection-ului .. care din ce am inteles nu exista la piesele noi ... tocmai pentru ca sunt noi. Ne lovim de problema asta cand avem piese de pe o masina pe alta.

- posibile codari ( desi nu cred ca trebuie codari pentru asa ceva ). 

In rest ar trebui sa functioneze in armonie cu restul lucrurilor de pe masina gen comenzi volan samd.

 

Desigur pot sa gresesc dar din experienta cam astea ar putea fi piedicile. Timpul va zice mai exact ce si cum pe masura ce o sa faca lumea acest retrofit.

Sunt curios daca clusterul digital poate fi comandat separat fata de MMI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ar fi o modificare binevenita, si de efect. Si  as mai vrea sa fac ceva, sa dezactivez intreruperea camerei de marsarier la viteza de peste 6-7 km/h. Practic doar la ralanti poti sa mergi in marsarier, daca ai acccelerat putin, se face negru pana ajungi iar la viteza respectiva. Are cineva vreun sfat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
On 10/7/2016 at 8:44 AM, Darbo said:

stie cineva daca incalzirea stationara din configurator se poate monta mai tarziu ? 

@Darbo

Căutam ceva în acest topic și am gasit mesajul tău, se poate, exista un kit original de retrofit de la VW.

Cod de piesa (kit) pentru benzina 5G0054965D (la un preț gasit la prima strigare de ~1350 EUR sau cod 5G0054960D pentru diesel (acelasi pret). 

Daca vei cauta bine, poti gasi kitul si la putin peste 1000 EUR. Include si panoul cel mic pentru climatronic cu butoanele noi. Cam asa arata un kit shop.ahw-shop.de/original-vw-golf-7-5g-standheizung-mit-klimabedienteil-nachruestung-wie-ab-werk

Nu știu însa cat ar fi manopera in reprezentanta. Timpul estimat de montaj este de cca. 8.5 ore (teoretic)

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pedalele sport de la Octavia 3 se potrivesc pe golf 7? (5E1064200 de ex) Sunt aceleași sau diferă calitatea?

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL scz, n-am inteles ce vrei sa spui

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vrut sa spun ca nu cred ca sunt compatibile cu VAG, nu sunt aceleasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DOL aha, multumesc de răspuns; am sa mai insist totuși pt a fi sigur. 

Modificat de laduncaag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ,nu stiu daca postez bine dar nu am gasit ceea ce caut in alta parte.

Stie  cineva cum se recalibreaza senzorii de presiune roti (tmps) la Golf 7.

Alta metoda decat cu autoradio ,a fost schimbat si nu se mai poate seta din el.

Cu vcds cum reusesc?

Eventual pot sa ii dezactivez?

Am avut pana,am rezolvat problema si acum am eroarea pe display.se poate calibra si din cb di bord?

Mersi anticipat. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cam tot ce tine atat de protejare motor cat si de aerodinamica pe sub masina http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=8532. Eu unul voi pune acea bucata lunga de dupa downpipe, inainte de intermediara. Aparent mai reduce si din zgomotul in interior prin faptul ca nu se mai creaza turbulenta.

Apoi pt cine are 1.2 si 1.4TSI http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=7678

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Are cineva idee de unde pot achizitiona ornamentul cromat din imagine?

grila radiator cromata.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Giovanni390

Super...

Mi-ar plăcea să se poată monta și pe Jetta 2016+ ?

Un preț ai aflat ?

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@laduncaag dai si mie un semn daca te hotarasti la ceva frumos "de craciun" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

+1 la ceva frumos de craciun :)) Sunt foarte curios la ce pret ar fi retrofit-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreo 1500-2000 Euro din ce am mai citit :screwy:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

........ e frumos, dar nu chiar de banii astia :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat o costa, esti sigur @laduncaag ? :)

Pe mine oricum nu ma fascineaza atat de mult, imi place mai mult varianta clasica.

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand e vb de +1000 euro siguranta planurilor e relativa. Ce stiu sigur e ca imi plac f mult atat AID cat si stopurile led de pe FL.

Si daca voi avea posibilitatea financiara, am sa le fac retrofit.

Pentru AID informatiile sunt  putine inca, nu mi-e clar ce piese trebuie schimbate, astfel ca si costul e greu de estimat.

Planurile noastre cu masina asta se intind pe minim 5 ani, deci o sa am timp sa ma bucur de astfel de investitii .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pana nu voi avea ocazia sa testez AID la drum lung si noaptea, nu sunt convins. De ce? Pentru ca e foarte frumos colorat, animatii, tot felul de informatii, e clar directia viitorul, insa pare si complicare de dragul faptului ca se poate si ca e inca un gadget. Apoi faptul ca nu e un ecran LED, adica sa fie acel negru pe care nu il pot atinge cele LCD, mi s-ar parea obositor de condus noaptea.

Apoi de ce sa am atatea informatii afisate pe cluster in acelasi timp? La ce ma ajuta in timp real toate acele date? Sa ma uit mai mult la ele decat la drum :D.

Daca e sa va uitati in clip sunt afisate consumul mediu, instant, autonomia, viteza in cifre..pe langa functiile clasice ale unui cluster. Stiu ca sunt mai multe moduri, insa tot mi se pare ca inafara de o harta frumos pusa in centru cand e cazul de navigatie restul sunt niste inflorituri.

Genul de cluster foarte elegant, care nu arata scos dintr-un joc video este de pe vechiul A6 C7.

2014-audi-a6-3.0-t-quattro-tiptronic-pre

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine spus. Sa nu mai punem la socoteala si potentiala defectare a jucariei si costurile aferente de reparatie.

Un retrofit care probabil ca mi-ar placea in viitor, desi habar nu am cat ar putea costa :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca mult, fiind vorba ca la Variant sunt practic ca cele basic de pe FL. Vazusem undeva cele simple cu LED de pe hatch pe la jumate de pret fata de cele dinamice. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@The_Ego : sunt de acord cu tine, cred ca am mai spus-o, cluster-le "mixte" sunt dpmdv cele mai reusite. Foarte bun exemplul cu cele de A6.

Dar...pe Golf avem de ales intre 2 variante :) cu rezerva ca da, si eu am sa caut ocazia de a le testa inainte de a face schimbarea, mie imi plac asa cum sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, The_Ego said:

Nu cred ca mult, fiind vorba ca la Variant sunt practic ca cele basic de pe FL. Vazusem undeva cele simple cu LED de pe hatch pe la jumate de pret fata de cele dinamice. 

Da da..ieftin de tot: 750 EUR in DE pe Ebay :)

 

Part Number-urile cica ar fi acestea:

5G9945093L

5G9945094L

5G9945095G

5G9945096G

 

Asteptam ofertele de Black Friday cu -50% sau 2in1 :))

 

led.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!