Jump to content

Golf 7 - Retrofit


Sterescugabriel
 Share

Postare recomandată

Sterescugabriel

Salutare, credeti ca e posibil montarea asta pe un golf 7 variant . Presupun ca trebuie un senzor si alte telescoape la porbagaj , ce parere aveti merita acest lucru ? Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Modificat de Sterescugabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand pachetul keyless entry si ceva modificari mecanice. Nu este o retrofit in sine pentru ca acesta functionalitate nu face parte din optiunile de serie, cu siguranta vei avea nevoie de adaptari mecanice...nu cred ca merita. Mai bine modifici telescoapele portbagajului astfel incat acesta sa se ridice singur la actionarea din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de asta, ati observat ca la G7 cand apesi pe butonul din mijloc pe telecomanda, se descuie portbagajul dar atat .. nu se ridica si nici macar nu se deschide, tot trebuie sa se actioneze manerul (sigla), nu il poti ridica cu un deget de exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe golf hatchback modificarea se face. la mkV se pun niste arcuri pe telescoape si se modifica timpul de actionare a yalei ( sa tina mai mult pe deschis)

la variant nu cred ca se poate fara un motoras, doar din arcuri ar trebui sa aiba multa forta pana sa treaca de pragul de unde se ridica din telescop.

si niste arcuri asa de puternice (nici nu este bratul fortei bun la portbagajul vertical de break) fie nu gasesti, fie iti arunca f mult hayonul.

 

codz, butonul e folosit sa descui doar portbagajul, apoi cand il trantesti se incuie singur (aviz sa nu lasi cheia inauntru); functia e pt atunci cand incarci ceva si pleci. ca sa se ridice singur trebuie optiunea speciala (eventual cu buton pt inchidere soft)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la toate hatch-urile si varianturile, asa este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

am gasit acest topic pentru golf 6 http://vwforum.ro/topic/68056-golf-6-deschidere-automata-a-portbagajului/ doar ca trebuia niste telescoape de la fabia combi.



Apropo de asta, ati observat ca la G7 cand apesi pe butonul din mijloc pe telecomanda, se descuie portbagajul dar atat .. nu se ridica si nici macar nu se deschide, tot trebuie sa se actioneze manerul (sigla), nu il poti ridica cu un deget de exemplu.

 

asa e si la golf 5 , daca nu umbli la el se inchide automat dupa 10-20 de sec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@codz, thanks for the head's up, as putea sa ma decid dupa ce vad niste poze (cand/daca cineva are timp sa le faca). M-am orientat catre retrofitul asta deoarece e unul mai ieftin, fata de altele. Altceva ce mi-am dorit dar nu am reusit sa configurez pe masina sunt: stopuri cu LED (pe care sper sa le montez in viitorul nu foarte indepartat) si keyless entry, dar acest retrofit pare foarte foarte greu de facut...si foarte costisitor :( .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit acest topic pentru golf 6 http://vwforum.ro/topic/68056-golf-6-deschidere-automata-a-portbagajului/ doar ca trebuia niste telescoape de la fabia combi.

 

asa e si la golf 5 , daca nu umbli la el se inchide automat dupa 10-20 de sec

 

nu prea cred pentru ca la G7 daca apesi pe buton hayonul se ridica un pic, nu cred ca se mai poate incuia din pozitia aceea, o sa verific cu prima ocazie

 

@deathwish - eu zic sa incepi cu stopurile cu led, oricum o sa fie o tona de bani, sub 500eur nu scapi ai grija

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

@codz, thanks for the head's up, as putea sa ma decid dupa ce vad niste poze (cand/daca cineva are timp sa le faca). M-am orientat catre retrofitul asta deoarece e unul mai ieftin, fata de altele. Altceva ce mi-am dorit dar nu am reusit sa configurez pe masina sunt: stopuri cu LED (pe care sper sa le montez in viitorul nu foarte indepartat) si keyless entry, dar acest retrofit pare foarte foarte greu de facut...si foarte costisitor :( .

 

ai putea incerca si camera assist http://www.carsystems.pl/vw-rear-emblem-camera-kit-retrofit-golf-mk-7-vii-5g0827469cfod,id669.html poate mai scade pretul , e mai scump chiar daca iti comandai aceasta optiune care era 200 EUR 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterescugabriel

600 + transport + montaj :) , la anul or sa fie mai ieftine parerea mea



si park assit poti pune daca ai park pilot http://www.carsystems.pl/vw-golf-7-park-assist-pla-1t0919297a-upgrade,id667.html dar sunt mai scumpi decat daca i-ai fi pus la noi daca ti-ai luat park pilot in pachetul relax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ziceam si eu despre stopurile LED de Golf VI. Sunt in al 3-lea an in care au acelasi pret...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golful meu e i 3 usi.. Problema e ca nu mi am pus trapa. Credeti ca daca instalez deflectoare e o idee buna? Uneori te mai saturi d ac. Intrebarea e si daca trebuie neaparat sa trc pe la dealer sa le instaleze... Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu nu mai gasesc in pdf DAB-ul. Ce stiti de el, a fost scos de la noi, se poate monta ulterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La G7 se poate schimba pasla aia in care e acumulatorul cu cutia de plastic de pe G5? Are loc? A incercat cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil i se pare mai rezistenta sau ca arata mai bine.

Cutia si pasla exista si pe golf 6(pe 1.4mpi venea cutie si pe tsi-uri venea pasla), 99.9% se poate pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

 

Retrofit de aparatori de noroi fata/spate a facut cineva? Se monteaza usor? Ce scule iti sunt necesare? Poze?

Aceiasi intrebare pentru ornamentul cromat (pe alb) de la teava de esapament.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe original fata si spate sunt peste 475 de lei la golf 7.M-am interest eu .After market nu am gasit pentru golf 7.

Pentru modelel anterioare gasesti un set after market la 150 cu kit de montaj inclus.Din experienta iti recomand cele dedicate.Eu am folosit mai multe modele universale si am fost dezamagit.Spre exemplu la golf 4 partea cauciucata care se prinde  de masina are o buza spre pragul masini care in timp mi-a ros vopseaua dupa prag si aripa.Vorbesc de aparatorile de la rotile fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Un ghid de retrofit LED pentru numarul din spate cineva? Inclusiv ce se schimba, doar LED in acelasi soclu (nu cred) sau toata bagheta inlocuita, de unde se cumpara (reprezentanta sau site extern), cum se monteaza, daca se poate face DIY, daca trebuie codare, daca zice ceva dealerul de garantia "pe electrica", ceva poze ale operatiunii sau macar finale. Tx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Revin cu ce am mai facut frumoasei mele,faruri led cu xenon,stopuri led si am gasit si bec h15 led pt lumini zi si faza lunga si lumini de zi dedicate sub proiector

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit OEM cu asa ceva? M-ar interesa. (Pentru G7, desigur.) 

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blind spot asta, e un subiect bun de banc cu culmea nesimtirii. :))  Dar ar fi fost bun alalteieri cand un nesimtit m-a depasit pe linie continua in rampa fara vizibilitate si a incercat sa intre pe banda cand eram in paralele vreun metru. :grrrrrr:  Normal ca am iesit de pe drum sa nu ma loveasca.

 

Conform configuratorului, poate fi instalat si pe Park Assit si pe Park Pilot.

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!