Jump to content

Bolf IV - RUD


rudiRUD

Postare recomandată

Stiu ca nu ies ca de fabrica si ca le va scadea valoarea, dar prefer asa decat sa aiba valoare scazuta din cauza juliturilor pe buze. Am un loc nou, total diferit de ce se promoveaza la noi in legatura cu reconditionatul de jante. Vedem. 

Daca mai dau peste un set te anunt, normal. De plictisit de ele nu se pune problema, nu mai vreau sa schimb jante ca pe sosete. Mi-a luat foarte mult timp de gandire pana le-am schimbat pe astea si am facut-o numai cand am fost sigur ca nu-mi va parea rau. Dupa ce le fac tipla, vreau sa le tin mult si bine. 

Link către comentariu

mai merge aliniat farul ala sub capota?

arata f bine cu jantele ?

Link către comentariu

@Muale Va fi realiniat tot botul curand. 

Saptamana care vine voi reface jantele si monta alte anvelope. Vor ramane aceeasi culoare, cat mai aproape (identic nu va fi nicaieri) de original. De asemenea, daca se misca repede treburile cu rotile, sa duc spre sfarsitul saptamanii masina la vopsit cateva elemente si aliniat botul. As vrea, dar nu stiu daca mai ramane buget si pentru un detailing exterior.

Am mai cumparat si 2 fete de usi pentru fata sa le schimb pe ale mele (sunt crapate la buzunare) si daca tot umblu la treaba asta am cumparat si niste piele aceeasi culoare cu interiorul si urmeaza sa mi le tapitez singurel. Vedem ce iese. 

B34F3B7B-83CB-4011-B190-313FAAEB18A1.thumb.jpeg.48b7896453fca986e6761c812884d9d7.jpeg

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am plecat cu ele la facut. Dupa ce am stat de vorba cu omul respectiv si dupa ce am vazut live mai multe modele de jante facute el, sunt sigur 100% ca vor iesi cel mai apropiat de fabrica fata de restul celor din bransa. Mai e si faptul ca vor fi gata in 3-4 zile, ma declar super multumit de conditii. Sper sa fiu cel putin la fel si la final, dupa ce sunt gata. 

Voi monta si alte cauciucuri, in stare mult mai buna si care sunt toate la fel.

F6C2F585-C0C1-404B-BF3B-106AF3C2302F.thumb.jpeg.ee32da54929794c681e39e966cf2cee2.jpeg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

urate fire in mansonul ala.

unde faci rotile?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Voi mentiona locatia si voi face un review complet cu toata desfasurarea lucrurilor dupa ce iau jantele. 

Legat de firele de la portbagaj, de-aia e desfacut locul, pentru refacerea legaturilor :D 

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Sunt vopsite clasic sau in camp electrostatic?

Link către comentariu

Tipla !!!

In prima faza am fost sceptic cu jantele, dar acum clar dau bine.

Link către comentariu

Arata impecabil!

Si ca sa fiu carcotas, in poza cu janta in prim plan vad cam mult plumb. Aparatul de echilibrat are si un mod de optimizare, adica daca aparatul cere asa mult plumb, se roteste anvelopa pe janta pana iese perfect.. 20-30 grame. Doar ca este de 2-3 ori mai mult de lucru decat la o simpla echilibrare.

Link către comentariu

@Andrei_72 Sunt sablate si vopsite electrostatic cu 2 ani garantie. 

@Bebeee Roata aia are foarte mult plumb din cauza cauciucului... janta e perfect dreapta. Oricum, sunt cauciucuri care sa ma tina vara asta, la anul sper sa iau noi. 

Si eu sunt fericit cu alegerea facuta, imi era tare frica sa nu-mi para rau de celelalte jante dar nu regret absolut deloc. Astea au iesit ff bine si arata bine masina cu ele. 

Link către comentariu

In cazul asta chiar ai făcut super treaba! Arata foarte fain!:wub:

Rezultatul a fost obținut doar cu culoare sau e aplicat și lac?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

A fost aplicata vopsea si lac. 

In alta ordine de idei, ieri am reusit sa termin si fete de usi. Nu sunt perfecte, dar sunt foarte multumit de rezultat avand in vedere costurile totale: ~130 de lei pentru 4 fetele de usi. 

5860A605-D2A8-499E-8F16-DB4468539341.thumb.jpeg.552dc7d4af4e8e048258e35f00d10661.jpeg

06382FEC-1C10-4651-8D06-5274576CA13E.thumb.jpeg.179181e5288ef5d46dd14f9995d51dcd.jpeg

518550B0-3108-4FB5-8F14-D925C8723A01.thumb.jpeg.8a628f0924f00c8c03d39cf5bdca8fd6.jpeg

929F1FDB-6276-4966-9152-198A13A94E93.thumb.jpeg.41abaae8d9a8ee07048fd1a896a424bc.jpeg

B55C9B28-24F6-4F1A-AF77-CD420EAC6617.jpeg.06728e9a8ae442574ab760c6c59678e5.jpeg

Iar in acealasi timp, masina a intrat la remediarea unor defecte pe caroserie. Este prima interventie asupra caroseriei de cand am vopsit masina. Sper sa fie totul gata pana weekendul care urmeaza. 

DD269753-F71E-4694-BB0E-4C5A9A6B27F8.thumb.jpeg.b1eaa58bf9587095bab7cdb096bd78eb.jpeg

Modificat de rudiRUD
Link către comentariu

Sunt curios la procesul de tapitat cum ai facut,deoarece daca ai eliminat buretele la montare o sa ai un mic spatiu la manere si imprejur la carton.

Ce material ai folosit?arata bine din cate orbserv.

Sa le zici ca iti acopere janta data viitoare :)

 

Link către comentariu

Musai sa ne spui ce material ai folosit :)

 

Link către comentariu

Am folosit imitatie de piele, care e destul de groasa incat sa nu ramana spatiu prea mare. O sa fie doar putin la intalnirea partii cu piele cu cea de plastic, atat. 

Link către comentariu

lipta cu ce si cum ai facut sa stea asa bine intinsa fara cute - ca vinilinul e destul de gros...

 

Link către comentariu

Pai materialul l-am lipit cu un spray adeziv de la Tesa, am vazut pe net ca l-au folosit mai multi pentru asa ceva. M-am descurcat cu feon, spatule care se folosesc la aplicarea foliilor si o persoana care a mai imbracat diverse lucruri in piele langa mine. Usor n-a fost sa intindem vinilinul calumea, dar am reusit pana la urma. 

Link către comentariu

Super jantele, se poate sa-mi spui ce marca sunt? r32 ? super masina !

Link către comentariu

@Man93 jantele sunt OZ Aristo si vin de fabrica pe R32. 

Sper sa fie gata masina pana sambata?

 

C18F10A3-F8F7-4F37-9873-3249FC2890E7.jpeg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!