Jump to content

Zakynthos & Kefalonia by fuscobal


fuscobal
 Share

Postare recomandată

2 insule minunate care m-au impresionat prin peisajul salbatic iesit din comun. Nu sunt destinatii pentru cei mofturosi in ce priveste calitatea infrastructurii rutiere si hoteliere, drumurile fiind mediocre iar hotelurile modeste (pana si cele mai bune de acolo). Am fost in Zakynthos in 2008 si 2010 iar in Kefalonia in 2009 impreuna cu cativa colegi forumisti. In Kefalonia am inchiriat o vila cu 4 dormitoare, 5 bai, living mare, bucatarie si sala de mese. Livingul, bucataria si sala de mese aveau iesire direct catre piscina iar vila era situata la peste 100m desupra nivelului marii. In Zakynthos am stat la hotel de 4 stele (2008) si respectiv 5 stele (2010) dar in realitate aveau cu cel putin 1 stea sub ambele. Mancarea prin hoteluri este destul de slabuta, motiv pentru care demipensiunea nu a fost o alegere prea buna, sfarsind de fiecare data prin a manca in oras seara. Tavernele locale sunt cu totul alta mancare de peste. Meniurile sunt extrem de reusite si variate iar preturile decente (se poate manca foarte bine cu 10-15E/pers). Daca in Kefalonia am fost cu masinile personale, in Zakynthos am inchiriat niste "cascarabete" cu care ne-am plimbat pe la toate plajele si golfuletele greu accesibile. Am inchiriat de asemenea barci pentru golfurile cu plaje inaccesibile de pe uscat sau insule micute din apropiere. Cateva poze :

 

Porto limnionas - Zakynthos > o apa cristal, plaja inexistenta, doar roci...un paradis pentru scuba sau snorkeling

 

5379975499_0ee6feb02a_b.jpg
Zakynthos185' by fuscobal, on Flickr

 

5274510105_1c4df71ca7_b.jpg
Zakynthos156' by fuscobal, on Flickr

 

Vila inchiriata - Kefalonia > localizata aproape de Skala

 

5379924805_6237dd7e38_b.jpg
Kefalonia0124' by fuscobal, on Flickr

 

5274591129_0bd9ac601d_b.jpg
Kefalonia0140' by fuscobal, on Flickr

 

O plaja a carei nume l-am uitat, accesibila doar prin acele trepte abrupte si multe la numar. Efortul fizic merita !

 

5274588585_81e4f20a9b_b.jpg
Kefalonia0155' by fuscobal, on Flickr

 

5275154674_077e91a616_b.jpg
Kefalonia0472 by fuscobal, on Flickr

 

Boat trip from Kefalonia to Lefkada

 

5275188942_dbd3ea930a_b.jpg
Kefalonia0316' by fuscobal, on Flickr

 

5274540097_66fc19affa_b.jpg
Kefalonia0348 by fuscobal, on Flickr

 

Hotelul Meiterranean Beach Resort - Zakynthos

 

5275183468_af59860b50_b.jpg
Zakynthos1' by fuscobal, on Flickr

 

Xigia beach - Zakynthos > foarte mica si linistita, cu nisip si accesibila prin acele trepte

 

5275174628_c0f402d401_b.jpg
Zakynthos246' by fuscobal, on Flickr

 

5275105962_e0b15f3873_b.jpg
Zakynthos132' by fuscobal, on Flickr

 

Navagio beach - Zakynthos > faimoasa in lume, este accesibila doar cu barca sau exista o platforma metalica la 200m inaltime de unde se pot face panorame foarte frumoase

 

5274561885_e52ef665e8_b.jpg
Zakynthos501' by fuscobal, on Flickr

 

5274554651_ec64097a28_b.jpg
Zakynthos499''' by fuscobal, on Flickr

 

5274550307_da477a2263_b.jpg
Zakynthos366 by fuscobal, on Flickr

 

5275100384_ed46b75f1f_b.jpg
Zakynthos63' by fuscobal, on Flickr

 

5275063042_03bfb898e3_b.jpg
Zakynthos58' by fuscobal, on Flickr

 

Zante - Zakynthos > capitala vazuta de sus noaptea de la o terasa situata strategic in apropiere

 

5275165240_268c6a0932_b.jpg
Zakynthos269 by fuscobal, on Flickr

 

5275088094_58f740f5eb_b.jpg
Zakynthos119' by fuscobal, on Flickr

 

Panorama - Kefalonia

 

5275140454_121d9b2eae_b.jpg
Kefalonia0007 by fuscobal, on Flickr

 

Fiskardo - Kefalonia

 

5275133904_089d93eb27_b.jpg
Kefalonia0010 by fuscobal, on Flickr

 

Marathonisi - mica insula langa Zakynthos accesibila cu barci inchiriate sau excursii organizate

 

5274523161_7402cd728f_b.jpg
Zakynthos86' by fuscobal, on Flickr

 

Porto Vromi - Zakynthos > o panorama de la o terasa de sus. Jos exista plaja, accesibila printr-un drum ingust dar foarte frumos !

 

5275126350_fdbaf7dff5_b.jpg
Zakynthos36' by fuscobal, on Flickr

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Un roman care stie sa-si cheltuie banii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   In Turcia si Grecia toata lumea stie ca hotelurile au o stea in plus. Deci un Hotel de 5 stele in realitate este de 4 dupa standardele romanesti.

   Statiunea cu plaja Kalamaki din insula Zakintos este o plaja unica si ideala pentru cei care iubesc linistea. Cand am fost acolo am ramas impresionat ca nu este voie sa fie nici un chiosc, nici un bec, nici o muzica, absolut nimic pe aceasta plaja, nici un joc cu mingea, toata lumea cu cearceafurile la buza apei pe un singur rand. Totul este ca si acum sute de ani. Este rezervatie naturala, acolo vin broaste testoase de 2m sa-si depuna ouale si se orienteaza dupa stele. Daca faci un castel de nisip, trebuie sa nivelezi terenul la plecare. Testoasele sunt urmarite si locul unde au depus ouale este acoperit cu o colivie metalica sa nu calce nimeni acolo.

   Am mai fost impresionat in Zakintos de faptul ca masinile stau pe strada parcate cu cheile in contact. Si noi am inchiriat o masina ( Suzuky Jimny decapotabila-f. potrivita pt. concediu) si cand am dus masina inapoi nu era nimeni la agentie si desigur am lasat-o descuiata cu cheile in masina in fata agentiei. Pentru cei cu copii, mai este pe insula o gradina zoologica.

   In ultimul timp insula era numita "insula orbilor" din cauza unui medic corupt care dadea la toti adeverinte ca sunt nevazatori ca sa primeasca pensie de handicap. Majoritatea cladirilor noi din Zakyntos au mustati din fier-beton in sus pe acoperis din cauza ca toti zic ca mai urmeaza sa puna un etaj, si atata timp cat cladirea nu este gata, nu platesc impozit.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E o insula... Pana la urm unde ai putea pleca cu masina?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Petros, asa-mi place si mie sa cred :) . Circo, daca iei bacul poti pleca in multe locuri cu masina de pe insula :)) ...totusi lasi datele de identificare cand iei masina. Eu am inchiriat Jimny si Hyundai i10...ambele aratau ca-n Ace Ventura dar isi faceau treaba. Problema cu cladirile neterminate se practica prin multe locuri in lume pentru a evita plata impozitelor dar in Grecia e sport national. Se mai mira de ce au ajuns in halul ala si ies in strada sa rastoarne guvernele pe timp de criza, cand cetatenii de rand evita plata oricarui impozit sau taxa dar vor ca statul sa le asigure comfortul ! LA cat de puturosi sunt, daca nu aveau turismul si mostenirea strabunilor erau vai de mama lor !

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

fuscobal, spune-mi te rog daca la Navagio sau in alte locuri poti ajunge cu barca inchiriata (eventual ce preturi se practica/cat de mare e barca)?

Am auzit pareri cum ca nu ai voi \e sa depasesti nustiu-ce linie cu barcile inchiriate si poti ajunge doar cu vaporase din excursiile organizate.

Noi am vrea sa mergem acolo cand e mai liber (dupa ora 17).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate ajunge cu orice fel de barca. Mie nu mi-a spus nimeni cat de mult am voie sa ma departez exact dar cu barcutele alea micute nu stateam la mai mult de 200m de tarm. Eu am inchiriat barci de 4-6 persoane. Una din ele era cu copertina sa nu te prajesti si avea carma direct pe motor, celalta era cu directie si volan si putin mai lunga. Ambele consuma destul de mult asa ca trebuie sa tii cont destul de bine cat mergi sa nu ramai fara benzina pe traseu. Am folosit barcutele inchiriate doar pentru a ajunge pe Marathonisi si la cateva golfulete mai pustii. La Navagio am mers cu excursie organizata...nu m-as aventura cu barcuta mica acolo pentru ca e aglomeratie mare de vaporase maricele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O plaja a carei nume l-am uitat, accesibila doar prin acele trepte abrupte si multe la numar. Efortul fizic merita !

 

5274588585_81e4f20a9b_b.jpg

Kefalonia0155' by fuscobal, on Flickr

 

 

 

Platia Ammos, Kefalonia. Merita efortul intr-adevar. Una dintre cele mai frumoase plaje din Europa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo am fost noi? Noroc cu fusco că mi-a mai adus aminte de unele chestii, printre care cum mi-am pierdut pălăria pe mare și a pescuit-o din mers :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru reamintire YEP...era destul de pustie pentru ca nu multi stiau de ea. Eu am gasit-o intamplator, oprind la toate indicatoarele minuscule cu plaje :) Cata, mai repetam si noi cu alte locatii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-ar plăcea, mai ales că ne este dor de voi, dar nu pot să răspund încă. Nu prea mai am opțiunea de a pleca câteva zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La sfarsit de august merg in Creta cu rex. Daca ai vreo pasiune pentru treaba asta da un semn :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trimite-mi o informare, perioadă, program, preț.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, anul acesta voi merge si eu in Kefalonia si Zakynthos. Poti sa-mi dai datele vilei pe care ai inchiriat-o tu. Noi vom fi 5 persoane. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Scuze pentru ca n-am raspuns la timp dar pun aici datele pentru cei interesati (nu mai retin daca am inchiriat din linkul de mai jos dar erau unii din UK)

 

http://uniquekefalonia.com/classicvillaskefalonia/villas/villa-caretta/

Modificat de fuscobal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Pozele astea sunt reale? Chiar ma gandeam unde sa merg vara asta. Am cautat pe net si ciudata m`a adus tocmai aici :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!