Jump to content

Footwell Lights Retrofit


Bogdan Moraru
 Share

Postare recomandată

Bogdan Moraru

Salutare dragi colegi posesori de skoda si nu numai.

 

Dupa montajul executat de unul dintre colegii nostri al carui nume nu am sa il prezint aici pentru a nu face reclama, cu piesele cumparate de la un alt coleg al carui nume nu il divulg din acelasi motiv ma lovesc de o situatie pe care nu reusesc sa o deznod de niciun fel.

 

Dupa activare functiilor:

 

central electronics -> long coding -> Byte-12: activare  Bite-5
central electronics -> long coding -> Byte-20: activare  Bite-0

 

Luminile raman aprinse la intensitate maxima atat cu comutatorul pe pozitii cat si cu comutatorul pe lumini. In pozitia 0 se sting si se aprind odata cu incuierea masinii. Bun, in situatia asta trebuie, dupa cum citesc pe un alt forum international sa apara in meniul maxidot optiunea de a seta intensitatea, On si Off. Nu apare. Utilizatorii forumului respectiv au reusit sa activeze acest meniu atat pe O2 cat si pe O2FL cu mici exceptii de 2% care manifesta acelasi simptom pe care il intalnesc atat eu cat si colegul care a montat asa ceva si la randul lui are aceasta dotare pe masina.

 

Daca lasam decat 20 activat luminile actioneaza doar la incuiere/descuiere/usa deschisa.

 

Intrebarea mea este, cum pot/putem sa facem meniul ala afurisit sa apara?

 

Am bifat pe rand, am luat contact, pus iar, bifat ambele, reset din maxidot to default la lumini, la tot maxidotul si cu ambele si doar cu 1. Refuza sa apara. In blocul de masurare nu exista optiunea din vag de a scadea sau creste intensitatea dar nu cred totusi ca asta este un motiv pentru care nu apare in bc. 

 

Mai jos aveti un link de pe forumul "infratit" cu detaliile si comentariile.

 

http://www.briskoda.net/forums/topic/204635-footwell-lights/page__st__60

 

Any ideas?

 

PS: Vorbim de instalare si conectare/cablare OEM si nu benzi cu leduri sau alte improvizatii.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema o am si eu la Golful meu , nu reusesc sa le dimmuiesc sub nici o forma , pe canalul care trebuia sa fie dimmul imi da eroare.Pot sa le dimmuiesc doar cand usa este deschisa , acel canal merge accesat fara probleme.

La golf , nu apare meniul pe cb decat daca ai cb+ , banuiesc ca si pe octavia apare doar daca ai maxidot.

Tare sunt curios daca exista vreo metoda , dar probabil ca nu se poate din ce am citit si eu pe diverse surse.

Modificat de blacka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudata treaba cu ramasul lor aprinse la intensitate maxima in pozitii/faza scurta.

 

La mine am bifat footwell light instaled si footwell light intalled with terminal 58d si functioneaza corect.

Deschid usa -> 100%, cu usi inchise si pozitii/faza scurta+contact pus -> 30%(sau cat o fi default).

Mentionez ca nu am maxidot si nici nu le-am modificat intensitatile in VAG COM, doar le-am activat.

 

Erori ceva ai la scan ? Ma gandesc sa nu fi fost aiurea instalate ?!?!?!!?!?! ....desi spui ca daca le iei pe rand fac corect functia.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Nu am erori, nu e singura masina pe care se manifesta asa. Ma deranjeaza sa fie active pe faza scurta.

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te deranjeaza sa fie active sau active 100% ?

Mie imi place ca raman putin aprinse pe faza scurta.

Dezactiveaza bitul ala cu Terminal 58d si nu le mai ai active cu farurile ON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca il deranjeaza sa fie 100% cu faza scurta, cum de altfel si pe mine ma enerveaza.Eu am incercat toate codarile posibile, am testat si cu leduri, nu vrea de nici un fel.

Tapatalked

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceasi problema o am si eu la Golful meu , nu reusesc sa le dimmuiesc sub nici o forma , pe canalul care trebuia sa fie dimmul imi da eroare.Pot sa le dimmuiesc doar cand usa este deschisa , acel canal merge accesat fara probleme.

La golf , nu apare meniul pe cb decat daca ai cb+ , banuiesc ca si pe octavia apare doar daca ai maxidot.

Tare sunt curios daca exista vreo metoda , dar probabil ca nu se poate din ce am citit si eu pe diverse surse.

 

sunt masini care suporta si executa si care nu.... cel putin, la cei care au pus led-uri in loc de becuri, in lampa.

 

Poti bifa cat vrei - lampa pe led.... degeaba.

 

incercati cu becuri normale si vedeti cum lucreaza.

 

nu apare footlights - in meniul BC-ului, dupa ce au activat tot ce trebuie.... nu au ce sa faca in acest sens.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu becuri le am, am pus niste leduri si am.bifat lampa cu led doar pentru proba.

Deci avem o problema fara rezolvare.

Tapatalked

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu.... in limita timpului, trebuie sa ne mai aplecam asupra problemei. Nu toate centralele lucreaza asa.... si la mine, la B6 2010, e ca la tine....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin daca crezi ca ma poti ajuta sa le dimmuim odata cu faza scurta trec pe la tine odata sa vedem ce si cum.

Tapatalked

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan Moraru

Colegii de pe Briskoda zic asa:

 

 

i'm not sure what's happening with ur situation.
i believe u gotta do it in the right order, i.e. terminal 58d active first, save, then footwell lights installed.

central electronics -> long coding -> Byte-12: Tick Bite-5
FootwellVCDSCoding01.jpg

central electronics -> long coding -> Byte-20: Tick Bite-0
FootwellVCDSCoding02.jpg

 

Cu toate astea, indiferent de ordine nu afiseaza. La un momendat imi afisa in bord "auto hold" bifand footwell, lucru foarte ciudat, dupa care a disparut si nu a mai aparut de atunci.

 

Ciudat.

 

LE: nimeni nu precizeaza nimic legat de leduri, oricum am pus can-bus si nu am eroare iar bifa pentru leduri nu este pusa.

Modificat de Bogdan Moraru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-a aparut autohold dupa ce am resetat bordul :)

Dupa al doilea reset a disparut ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

cum ai facut conexinea fizica a lampilor la instalatia electrica din interior ?  sau a venit masina cu cablajul tras deja ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vine cu cablajul tras. Un fir la BCM, altul la masa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai facut conexinea fizica a lampilor la instalatia electrica din interior ?  sau a venit masina cu cablajul tras deja ?

 

Ti-am raspuns la celelalt post al tau. Nu ai scris daca masina de care vb e FL sau nu.

 

daca nu e FL - in centrala electrica, conector B, pin 7 - plus. Masa - ai punct de masa, in pillar stanga sofer.

 

daca este FL, in BCM, conector T52B, pin 50 - plus. Masa tot in pillar stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E FL , Multam fain Florin .

 

Ma apuc de treaba diseara . Fingers crossed  :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu am incercat la octavia 2 facelift cu module cu 3 leduri smd cumparate de la magazin, nu ceva dedicat... activate si functionale, apar in maxi dot, pot seta luminozitatea.

@Al Bundy poti sa spui pin-ul la care se conecteaza la octavia 3, din cate am inteles ai montat. Te rog, merci frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In BCM, mufa C, pin 72

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, CGV07 said:

 

@Al Bundy poti sa spui pin-ul la care se conecteaza la octavia 3, din cate am inteles ai montat. Te rog, merci frumos!

Mufa alba. pin 72.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

La o mașina ce nu are BCM, deci pe centrala electrica, merg dimm-uite la 30% când ușile sunt închise dacă montez lămpi OEM cu LED cod 4E0 947 415?

Se mai sting gradual?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimming vor face.

Legat de aprinsul lor 30% (pe pozitie), depinde de centrala electrica a masinii. Daca masina este dupa 2009, suporta asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am o altfel de problema , mie imi apare meniul footlight si reglaj cu procentaj doar ca stau aprinse decat cu usa deschisa, atat.

 

Modificat de georgian88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

in functie de anul de fabricatie al masinii/centralei electrice existente, se poate seta sa stea aprinse si pe pozitie. Daca centrala este mai veche, sub 2008-2009, nu permite activarea acestei functii

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.Multumesc de informatie. A mea e din 2006

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Caut sa inviu un topic mai vechi, pentru ca nu gasesc locul unde vin amplasate lampile led. Vreau sa fac retrofit-ul si nu gasesc exact locul unde urmeaza a fi montate, am inteles ca ar trebui sa fie niste gauri deja date, sau macar locasul unde trebuie sa dau eu gaurile ? Nici sub scaune nu am gasit nimic ... 

Masina in cauza este Octavia 2 FL vRS 2010, inteleg ca nu chiar la orice Octavia 2 FL merg instalate ?

 

Multumesc!

Modificat de AndreyPH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!