Jump to content

Second Hand 1.4 TSI vs 2.0 TDI (Tiguan 5N & 5N2)


stefan85
 Share

Postare recomandată

Salutare,

 

Dupa aproximativ 1 an de cautari, schimbari de situatie si de optiuni, am ajuns la concluzia ca un Tiguan ar satisface cel mai mult nevoile actuale cat si viitoare ale familiei. Optiunile care au cazut sunt: A4, Passat, Superb si 320d

Masina va fi un SH in jur de 100k km, 4x4 si ceva dotari, in functie de ce gasesc.

Acum am o mare intrebare sa fie benzinar si dizelar :D

In momentul de fata avem atat benzinarul din semnatura cat si un diesel de capacitate mica, deci cunosc la ambele ce se strica si cat ma costa.

In sensul acesta, m-am oprit la cele 2 motoare: 1.4 TSI respectiv 2.0 TDI

Ce m-ar interesa sa stiu:

- fiabilitate 

- costuri intretinere

- consum (desi nu cred sa fie diferenta mare)

- care dintre ele se potriveste mai bine pe masina, luand in calcul 2+1 persoane si portbagaj incarcat normal.

- defecte de fabricatie (gen injectoarele de la BKP)

- orice altceva ce un viitor posesor de Tiguan ar trebui sa stie

p.s. Merita o masina din 2008/2009 cu km putini istoric complet, din RO fata de una din 2010 peste 150k km din DE? Ma refer strict la modelul asta, daca gropile si mediul ïnconjurator" din RO are chiar asa un mare impact asupra agregatului.

Thanks

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta personala, 68 k (km) . Gropi , noroaie si toate alea ... anul acesta am schimbat anvelopele de vara si in curand va trebuii sa inlocuiesc placutele de frana ... in rest , de la mama ei... nu am experienta cu benzinarele. Avand model2008 , se pare ca a fost un an bun ! ( ca la vin !!!) :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Alex de sfaturi :)

 

Ce ma intereseaza cel mai mult si cel mai mult este cum se comporta motorul de 1.4 in timp? Ce interventii necesita, ceva neplaceri etc etc.

 

Este vreo deosebire intre 1.4 asta si cel de pe Golf 6 de ex, avand in vedere ca acela are putere mai mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!