Jump to content

Beculetele din bord


audi_fan
 Share

Postare recomandată

"Ambiente 2007" are aceeasi senzori ca si "elegance"? Ma intereseaza cel de ulei si cel de becuri.... :)

Modificat de ovidius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • audi_fan

    8

  • gabriel

    6

  • xxnelu

    4

  • bubu26

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

la elegance MY2008 va spun ce senzori s-au aprins pana acum:

senzor placute frana

...

deci exista, zicea cineva mai sus ca nu este senzor pt placute. De curiozitate, la cati km s-a aprins?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....interesant ...la aproximativ aceiasi km...la revizia de 30k..mi-au zis ca ma mai tin placutele inca pe atat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie nu mi s-au aprins niciodata senzorii de placute desi la 27.000 le-am schimbat si eu prima data ca si recomandare de service, iar apoi la 75.000 a doua oara, inclusiv pe cele de pe spate. ca idee, cele de pe spate se schimba 1 data, la 2 schimburi placute fata.

mentionez ca am senzor placute si ca mi-am menajat placutele dupa primul schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Martorul de placute se aprinde cand se depaseste o anumita grosime a lor si face contact cu discul de franare, firul ala care vine atasat de ele!

Schimbandu-le inainte de a depasi o anumita grosime, probabil ca nu a apucat sa faca contact...si nu s-a aprins nimic! :blink:

Oricum..cred ca la 30.000 le schimb si eu..!

La un Passat am schimbat palcutele dupa ce s-a aprins martorul si apoi nu se mai stingea...problema a fost..nepriceperea mecanicului care le-a schimbat si a uitat de fir sa il ataseze! :) N-ai cu cine mah..n-ai cu cine! :icon_thumright:

Modificat de claudiusnc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

Amatorii care isi cumpara masinile si apoi se plang pe forum ca au dat nu stiu cat pe masina si ca service-ul e nu stiu cum, si mai consuma si ulei si nici macar senzor de placute nu are.......bla bla bla ...... de fapt voi sunte-ti de vina pt ca nu va uitati cand cumparati o masina si nu cititi manualul de utilizare.

Eu ce sa mai zic ca schimb placutele fata+spate la 10.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma report-urilor primite cu privire la post-ul colegului street_racer (cel de sus), cum am promis, am vorbit cu el si mi-a confirmat faptul ca nu a avut si nu are intentia de a jigni pe nimeni. Poate va veni si el cu explicatiile sale.

Va rog sa evitati flame-ul si Off-Topic-ul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara flame, dar limba romana a fost grav violata in acel post. eu abia acum am am intrat si nu am apucat sa vad alte posturi care probabil au fost sterse astazi. sincer sa fiu, frustrarile de genu ar trebui sterse.

nu toata lumea se pricepe la masini si daca cineva intreaba, o face pentru ca nu stie si pentru ca vrea sa afle. cu totii invatam din greseli si e normal sa ne plangem atunci cand suntem dezamagiti de un lucru, chit ca este din vina noastra. important e ca a doua oara sa nu se intample.

@street_racer.

mi se pare normal, ca atunci cand te supara vreun post sau o serie de post-uri, prin natura intrebarilor din ele, sa le ignori pur si simplu. nu cred ca e necesar sa ne jignim intre noi.

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok poate am exagerat putin, nu am avut intentia sa jignesc pe cineva dar sa fim seriosi acum nu este vina service-ului sau a vanzatorului ca nu te uiti tu ce masina iti cumperi (ma refer la dotari).

si ar fi indicat ca dupa ce-ai cumparat o masina sau orice altceva sa ii citesti si manualul de utilizare

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles in posturile anterioare, in bord nu vi se aprinde nimic cand nu mai aveti lichid de spalare. In MAXI-DOT, la fel cum apare cand nu mai am benzina si imi cere sa alimentez, la fel imi apare ca nu mai e lichid de spalare si ca trebuie sa completez. Senzorul pt placute de frana are corespondet inbecul rosu de la frana de mana. Service boys Dixit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema cu senzorul pentru lichid de parbriz a fost explicat si rasexplicat pe forum. cine vrea sa caute, cauta. tu ai xenon si d-aia te avertizeaza. pentru cine vrea sa vada cum arata averizarea pentru completare ulei, atasez poza. mi s-a aprins astazi, cand veneam de la bz la buc.

km din trip, sunt km de la ultima revizie, cea de 75.000.

post-2481-1227464838_thumb.jpg

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana la urma cine are si cine nu senzor pentru nivelul de la ulei? .. mie nu mi-a scazut niciodata uleiul pana la zona de minim deci nu stiu daca am sau nu acest senzor.. masina e din mai 2007 (elegance, maxidot - daca are vreo importanta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele pe benzina nu cred ca isi are sens un indicator pentru nivel ulei, exista doar cel clasic, pentru presiune ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, bun nu reluam discutiile, INSA .. poate spune cineva concret la O2 care au si care nu senzor de nivel la ulei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu reluam dar, reluam :lol: . Cine a avut ceva de spus, a spus acolo (in link) si daca cineva are informatii suplimentare, rog sa le scrie tot acolo (in link).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi cand m-am urcat in masina mi s-a aprins martorul pentru ulei. Am 7800 km si nu stiu ce sa fac. Este normal sa imi ceara ulei dupa atatia km? Completez singur cu ulei sau ma duc la service? De care ulei sa cumpar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe carcasa de la motor ar trebui sa fie lipit un bilet, pe care sa scrie tip uleiului cu care a venit din fabrica. te duci la dealer si cumperi 1litru din uleiul respectiv si completezi singur. si mie mi s-a aprins prima data tot pe la 8000 km. da a mea e diesel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ma pricep, dar din cate zici tu trebuie sa inteleg ca nu era normal sa raman fara ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motoarele pe benzina nu cred ca isi are sens un indicator pentru nivel ulei, exista doar cel clasic, pentru presiune ulei.

La ultimul drum in Germania (Stuttgart) mie mi s-a aprins beculetul de avertizare pt nivelul scazut al uleiului...

Nelu,scuze de replay...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garfield... ti s-a aprins bec de nivel ulei?? Sau presiune? Poti sa imi spui ce simbol ti-a aparut?

PS: E pentru prima oara cand aud 1.6 MPI ca ar consuma ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Tzoni: nu ca nu era normal, doar ca e se intampla mai rar decat la diesel. nu-ti face griji. n-ai de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

garfield... ti s-a aprins bec de nivel ulei?? Sau presiune? Poti sa imi spui ce simbol ti-a aparut?

PS: E pentru prima oara cand aud 1.6 MPI ca ar consuma ulei.

Da, la intoarcerea din Germania mi s-a aprins becul de nivel al uleiului (cel galben)...masina avea deja 13000 km de la ultima revizie si ultimii 4000 din cei 13.000 au fost facuti in regim de autostrada...

PS. de azi nu mai poti spune ca n-ai auzit ca 1.6 mpi consuma ulei :)) glumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

mi s-a aprins martorul de servodirectie de la bord. mentionez ca are culoarea rosie.

am scos bateria mi s-a aprins acelasi martor dar galben. stnga dreapta de volan si s-a rezolvat. de data asta dupa ce am scos din nou bateria are culoarea rosie asa cum am mai spus iar directia zici ca e de tractor. care sa fie problema??/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!