Jump to content

Probleme consum, DOAR MOTOARE DIESEL!


madalus
 Share

Postare recomandată

Salut tuturor!!

Cei care au vw polo 1,4 tdi pd/70 cp model nou - exprimativa opinia in legatura cu consumul.

Sunt curios pt ca la mine mi se pare ca sare care mult .........

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bgd_b92

    10

  • alexraceala

    9

  • pepe

    7

  • Aditu

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Uite eu am polo tdi/80cp model nou

in oras imi ia cam 6 - 6.5

in afara 4.5 - 5.5 in functie de cum merg,clima/fara

Tie cat iti ia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in timp, dupa ce se face rodajul, este posibil sa mai scada consumul !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Eu am polo de 75 cp si am acelasi consum ca al lui Mocris (6-6.5 in Buc),afara 4.8-5.3..cam asa..

Bineinteles ca pe gerul asta papa mai mult,sincer nu stiu cat ca nu am comp de bord..

In primii 1000 km mi-a papat cam 8% (prima masuratoare),apoi a scazut treptat pana pe la 5.2 mixt ,iar consumul de ulei a fost tot mare la inceput,iar acum pe la aprox 30 mii km facuti cu masina sa nu mai manance ulei..

Motorul de 70 cp se vrea cel mai economic dintre toate,asa ca ar trebui (makar teoretic) sa obtii medii mai mici decat ale noastre.

Multi km cu makineta fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Uite eu am polo tdi/80cp model nou

in oras imi ia cam 6 - 6.5

in afara 4.5 - 5.5 in functie de cum merg,clima/fara

Tie cat iti ia?

salut

pai acu, la ultima masuratoare (nu am computer de bord) mi-a luat cam 7,5% in oras .... si a fost un ger puternic pe la Iasi (-25).

Mi-a iesit si un consum de peste 8,5% in oras si de asta eram cam ingrijorat.

astept cu interes sa vina vremuri mai calde :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut ma numesc florin sunt din bucuresti si miam luat un polo exact ca la tau de 2 saptamani acum am 1600 de km si consumul mediu mia iesit cu climatronicul dat drumul 5.4 l la un mers schimbat la 2500 rpm fara acceleratii bruste am si eu o intrebare pentru tine cand plec de pe loc computerul de bord imi afiseaza un consum ridicat de 25 l te rog poti sa te uiti si la tin ecand pleci de pe loc ce consuminstant iti arata cati km ai si vreau sa stiu daca si tu ai un zgomot trepidat la plecarea de pe loc iar la drumintins cam 3,8 l media mers pana la 120km la ora cum iai facut rodajul ai trecut de 3000rpm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul instantaneu afisat de BC poate avea orice valoare din doua cifre (la mine am vazut si 99l/100km). Este ceva normal; inregistrarea datelor si afisarea lor se face periodic la un interval de cateva secunde - daca in acel moment cand citeste valoarea tu tocmai bagi piciorul in pedala de acceleratie si mai ai si motorul rece o sa vezi aceste valori imense de consum. Consumuri instantanee mai mici se pot obtine pe BC daca accelerezi cat mai linistit, ai motorul cald si schimbi vitezele la valoarea la care in treapta superioara in care tocmai ai schimbat sa ramai in turatia de cuplu maxim (in cazul tau 1600rot/min - la mine 1800rot/min). Din ce am testat pana acum, eu trebuie sa schimb pe la 2900rot/min. Experimenteaza si la tine, dar eu cred ca ar trebui sa schimbi pe la 2500-2700rot/min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am polo 1.4 tdi de 70 CP., 8500 km .Consumul il fac la pompa(adica din plin in plin).Pana acum : 5.2-5.4 fara climatic in oras; afara 4.2-4.4 mers 120-130 km/h.Luna asta am sa vad consumul si cu climatic !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Nu am Polo 1.4 tdi de 70 cp ,dar am de 75 cp cu remapare.Inainte si dupa remapare acelasi consum, respectiv vara cam 6 in oras (Bucuresti) si 5.2-5.4 la durm intins (120-130 km/h inainte de remapare si 130-140 dupa).

Weekendul trecut am fost la munte,la Bradet, la ducere pe autostrada am mers constant 130-140 km/h,in rest 110-120 si ultimii 10 km am mers pe un drum frestier cu tr i ,max ii de viteza. La intoarcere,la fel pe drumul forestier, mult mai tare pe serpentine si pe autostrada 160 km/h constant.

Consum: in jur de 6-6.2 l/100 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi mai am si eu o nelamurire uneori imi cam vine sa o calc si trec peste 3500 rpm se poate intampla ceva acum am 1890 km la bord

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu,eu mai schimb si cand taie injectia cateodata.... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, deoarece acum am si eu vreo 3400Km la bord pot sa va spun consumurile mai bine:

-in oras depinde foarte mult de stilul de mers, cand vreau pot scoate si 5,5l/100Km iar in stilul meu normal de mers scot cam 6l/100km

- in afara la un mers mai alert asa pana in 170km/h scot 4l/100km

Toate datele sunt inregistrate cu computerul de bord si fara aeru conditionat dat drumu, un calcul la pompa exact nu am facut, doar asa in mare si nu am sesizat diferente mari care sa ma faca sa pun mana pe creion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4% cu mers de "pana la 170km/h"? Adica cam cat media? Cred ca ai cel mai mic consum care l-am auzit vreodata la o masina VW. A mai scos unu 3.8% medie.. da facea tot posibilul sa il scoata si mergea si cu maxim 120KM/h. Impresionant sincer consumul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALA CARE SCOTEA 3.8M L LA SUTA ERAM EU SI ASEARA PE DRUM AM SCOS TOT 3.8 MERS NORMAL SCHIMBAT LA 2500 RPM MAXIM 100 KM/ ORA ASA IMI ARATA BC 2 LA BORD DE MENTIONAT CA CONSUMUL NU ESTE IN ORAS IN ORAS MAXIM 5.5 MIA LUAT.

incearca pe viitor sa renunti la MAJUSCULE. Michael_9N

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Media este cam 145Km/h sa zicem, da si mie mi s-a parut putin mai ales ca nu schimb la 2500 ci la mai mult si nu incerc cand merg sa fac consum mic. Bine este de mentionat ca drumul era de la predeal la bucuresti deci si cu portiuni de panta indelungate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Hop si eu nou pe aici cu polo-ul meu de 1,4 tdi 75 cp

Ce sa zic ?!?! si eu ma cam uit la consumul de la masina ca mi se pare cam mare dar va spun cum sta treaba. Eu am consumuri intre 3,8 si 9 L / 100 km.

Mers constant in afara cu viteze intre 90 si 100 km/h am consum de 3,8%

Mers "forjat" in afara cu viteze intre 60 si 180 km/h am consum de 6.5%

Mers incet in oras consumul este intre 6 si 6,5% iar la forja in oras ajung spre 9%

Toata problema la masinile astea este "talpa noastra" daca ii grea ii "greu" si consumul adica ii dai se bea :blink:

Polo 1,4 tdi NU sunt masini de mers cu 180 sau de forjat in oras sunt masini de mers cu viteze intre 90 si 120 km ca sa te lauzi cu consumuri de 4%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Polo 1.4 TDI 70 CP

Masina are 500 km facuti, deci e inca in rodaj:

6-6.5 in afara, mers normal, nici forjat nici lejer

aprox 7-8 in oras, trafic destul de aglomerat, mers normal.

...cam mult. Astept cu nerabdare terminarea rodajului :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In oras iti ia normal, dar afara totusi mi se pare f mult. Eu scoteam cu a mea in rodaj intre 5.5 si 6 afara.

Modificat de Alextz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am computer de bord care imi arata consum 1 si consum 2 pe care sal iau de bun pe al doilea care am citit ca iti arata media de cand sa resetat computerul acum am pe bc 2 consum de 4.8 l/ 100 km eu merg normal fara forja schimb pe la 2400-2500 rpm acumnu stiu daca asta e consumul real cel afisat pe computer voi ce credeti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

9200 km facuti

6-6.2 pe autostrada la 160 km/h

5-5.4 pe drum intre orase (110-130)

6-6.5 in oras, aglomerat

viteza maxima testata pe autostrada (loc drept, fara panta) e de 182km/h, turatia nu intra pe zona rosie in treapta 5 (probabil e limitata, ca se opreste exact la limita in zona rosie)

Polo 1.4 TDI 70CP 2007

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea tehnica spune: Viteza maxima constructiva-164 km/h.Tu cum ai ajuns la 182km/h ? :blink: :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ajunge fara probleme...testat de mine ca am acelasi motor pe ibiza....am dat 170 si mai putea da nu mai aveam strada :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

:Driver: Eu unul pun de la OMV. Inainte puneam si de la MOL dar parca merge mai bine cu OMV :Driver:

Am prins si eu 182 Km/h cu 5 persoane in masina si era undeva la 4200-4300 de ture.

@pepe tu ai varianta de 70 CP si automat ai mai putin in talon ( 164Km/h ), la viteza constructiva. Eu am 170 in talon :D.

Modificat de morpheus2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am retinut aspectul ! Mersi ! :lol:

Despre motorina eu am pus numai de la Luk OIL si sincer imi place cum suna motorasul.Am pus si de la Rompetrol,dar parca,motorul suna a tractor !! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!