Jump to content

Frane Octavia 2. Probleme aparute

BLUE ONE

Recommended Posts

Buna ziua ! O problema aparuta dupa schimbarea placutelor spate . In primavara am schimbat la sevice placutele si discurile spate , la montajul plactelor nu s-au ma folosit acela tablite care se monteaza in-tre placuta si etrier .Evident atunci am intrebat mecanicul de ce nu monteza si mi-au spus ca nu la toate seturile de placute se monteaza acele tablite . Evident dupa aprox 6 luni placutele au inceput sa se blocheze pe etrier . Am polizat un pic placutele pe acele aripioare sa se poata misca la franare , am facut rost si de niste tablite dar nu stiu din ce motiv , daca la montea placutele nu mai intra neam . Placute s-au montat marca Ate impreuna cu discurile .Sunt placutele mai mari ?Ce este de fact ptr a evita iar blocarea acestora ?

Masina Octavia 2 , 1. benzina

• Replies 381
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• andrei_221

46

• octavia 4ever

23

• adrian001

18

• saibot

14

Top Posters In This Topic

Popular Posts

1K0611764L   .Si daca nu te gandesti la siguranta ta cand faci  o astfel de interventie la franele masinii,poate te gandesti la siguranta celorlalti.Nu degeaba dupa orice interventie la sistemul de fr

ca sa vina apoi sa se planga aici, pe forum....

Referitor la pct. 3 : dacă lași aerisitorul deschis si faci pedale nu-ți trage aer în instalatie? Cred că mai corect ar fi : aerisitor închis, făcut pedala până se întărește beton, ținut pedala apăsat

Posted Images

stanciu marian

Daca este vb dedpre aceste tablite , cam acesta este rolul lor , sunt din otel inoxidabil si ajuta la culisatea placutelor in timpul franarii si fixarea lor , impiedica jocul in ghidaj .Daca gresesc rog sa ma corecteze cineva .Poza este de la golf 4 .Banuiesc ca si octavia 2 are acelasi sistem

20201021_103206.jpg

nicureddogsflo

Sunt cu rolul de a face zgomot cand se duce placuta, pentru cei fara senzor uzura. Eu nu le mai am de la primul schimb, de acum 12 ani, la nicio roata.

Edited by Bebeee
On 10/20/2020 at 8:01 PM, beidaud said:

Pan la urma am înlocuit ambii etrieri,discurile și plăcuțele de pe puntea spate. Am mers pe etrieri Juratek,plăcute și discuri Textar.

A incercat mecanicul să-i repare cu un kit de reparatie cu pistonas,dar nu a mers.. Ambele roti erau foarte înfrânate.

Ce părere aveți de această lucrare?

Am pus si eu la un moment dat placute si discuri Textar.Dupa 6 luni respectiv 5000 de km s-au ovalizat.Discurile originale au tinut 12 ani si 130.000 km.

• 3 weeks later...
Cosmin Ch.

Salut! Recent mi-am schimbat palacutele de frana pe sapte si fata la O2 1.4TSI. Masina nu o am de mult timp si nu am sesizat daca pe spate placutele faceau contact pana pe margine sau ramaneau in jur de 4-5mm neatinsi pana la partea exterioara a discului de frana. Este normal sau trebuie sa ma intorc la service cu masina ?

O poză face cât 1000 de cuvinte. :) 

andrei_221

e normal sa nu faca contact pe toata suprafata, cand pui placute noi pe discuri vechi. dupa 2-3000 km se va rezolva.