Jump to content

Imbracarea volanului in piele


BogdanOnet
 Share

Postare recomandată

Am deschis acest topic pentru ca nu prea am gasit multe informatii despre acest subiect.

Acum cateva saptamani am inceput sa caut pe forum, si nu numai cine face sau cum as putea sa imi imbrac volanul in piele deoarece volanul este uzat si arata foarte rau plus ca parca se si desprind bucatele din el.

Am gasit ori la preturi foarte mari, prin Cluj cel putin sau prin demontare/expediere/imbracare si retur ceea ce mi sa parut greu si complicat plus ca nu puteam folosi masina plus ca demontatul aduce alte complicatii.

Pina la urma am gasit un tip pe net care ma pus sa masor volanul, i-am dat datele si mi-a trimis pielea gata taiata si tivita plus ata necesara si acul pentru a coase husa pe volan. Aveam si un tutorial scris plus o filmare pentru a putea coase singur.

Cu un pic de groaza am inceput ieri operatiunea. Un pic complicat dar pina la urma cu ajutorul explicatiilor scrise si a tutorialului video am reusit. Fiind prima incercare, nefiind un expert in imbracat volane, eu zic ca a iesit destul de bine.

post-22192-0-74711900-1370761090_thumb.jpost-22192-0-21330200-1370761091_thumb.jpost-22192-0-85744300-1370761091_thumb.jpost-22192-0-22274100-1370761092_thumb.jpost-22192-0-76152300-1370761092_thumb.jpost-22192-0-24238900-1370761093_thumb.jpost-22192-0-66660100-1370761093_thumb.j

 

Ca prima senzatie, volanul e putin mai gros (normal), se simte foarte placut la atingere, pielea fiind fina si racoroasa.

Sper sa reziste in timp.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat te-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 ron

Pielea pare de calitate.

sent from mobile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt o investitie mica, a iesit bine. doar ca pt un pretentios, nu e placut sa vezi pielea care sta peste spitele volanului. in plus de asta, durata de viata va fi mai mica decat a unui volan imbracat ca unul OEM, deoarece ata aceea pe spite, in timp se va uza si va incepe sa re rupa, si va duce la descoasere.

nu stiu cat a costat investita, dar eu zic ca 180 de lei + 40 de lei Fan Curierul, e o suma ok pt o lucrare care sa fie durabila si placuta optic.

demontarea volanului, nu are ce complicatii sa aduca, daca e facuta respectand pasii normali.

faptul ca nu te poti lipsi de masina, e un motiv, dar, parerea mea, cand o sa ai 250 de lei, si 3 zile in care sa te lipsesti de masina, trimite-l la colegul Ady_desper la Arad sa iti faca o lucrare ca la carte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista la arad la adi ceea ce vreti voi,la pret modic,pt o lucrare oem

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin Bucuresti nu exista nimeni sa faca lucrari similare? Parca nu as demonta volanul

Sent from my Android device

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdanpiatra

mai aminteste putin link-ul cu volanele din arad!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/topic/75935-volane-de-piele/page-18?hl=%2Bimbracat+%2Bvolan+%2Bpiele#entry2128995



Vom vedea cat va dura in timp. Ata e atat de tare ca nu prea am reusit sa o tai decat cu o foarfeca bine ascutita, nu de ea imi fac eu probleme.

Sper ca pielea sa fie de buna calitate (vanzatorul declara ca e piele italeneasca) si sa se mentina bine in timp.

Eu nu compar ce am facut eu cu ceea ce face un profesionist.

Am prezentat o metoda de a reface volanele uzate la un pret mai mic si avand satisfactia unei lucrari facute de tine.

Am vazut si lucrarile lui Adi si intr-adevar arata foarte bine dar dupa cum spuneam mi sa parut foarte complicata procedura care presupune demontat volan, curier, etc.

 

 

PS: daca vorbim de oameni care nu se pricep la cei 250 ron cat costa transportul si imbracatul se mai adauga si pretul demontari/ montari volanului, ca sa fim seriosi...cati dintre utilizatori se incumeta sa dea jos volanul?

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine volanul chiar daca se vede ca nu ii o lucrare de profesionist.

Mai era o varianta cu colegul de la Arad...sa-l intrebi daca nu are volan de Skoda si iti trimite un volan gata imbracat numai sa-l montezi si tu ii returnezi volanul tau. Cred ca asta ii o varianta in care iesi cel mai castigat. Tin minte ca si eu am discutat cu el o varianta de genul si avea volan pentru masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdan, nu mi-o lua in nume de rau, nu am avut intenia sa te supar sub nici o forma. daca eram in Cluj, iti dadeam eu volanul jos, fara bani, pt ca e o operatiune ce dureaza maxim 5 minute, cu sculele potrivite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am suparat :rolleyes:. Poate exprimarea e de vina. Eu asta cautam, nu stiam de varianta cu volan la schimb. Oricum nu ma pot lipsi de masina deci varianta cu trimis volan pica.

sent from mobile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever

puteam sa iti imprumut eu volanul meu de spuma ... si ieseai mult mai bine daca il faceai la colegul de la Arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine !

Trimite-mi si mie un nr de telefon al celui care ti-a trimis-o .

 

Merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda am facut pe ebay.

Tipul e din UK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am imbracat si eu volanul in piele aici in Craiova la cine destul de bine "cotat". Problema e ca pielea se lipeste putin de maini cand strang de volan usor. Aveti idee cu as putea sa dau sau sa il curat ? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

post-101938-0-06288500-1383853939_thumb.

langa Ploiesti in loc lipanesti este cineva care imbraca in piele volane


post-101938-0-80360300-1383854263_thumb.

Modificat de ccostinn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Cu aceeasi recomandare vin si eu (colegul de la Arad), are volan de schimb pentru Octavia 2 pe care vi`l trimite ca sa nu tineti masina pe dreapta 3 zile. Nu are volan de O2FL dar nu cred ca va deranjeaza 3 zile fara airbag, mergeti mai usurel si doar prin oras :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu mi-am cumparat de pe ebay asa ceva ca in videoclip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut, unde pot imbraca in bucuresti volanul in piele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Buc nu stiu, de ce nu il trimiti la arad la ady_desper ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Revin după 2 ani și 4 luni de utilizare și atașez niște poze cu volanul, mai exact cum arata pielea cu care am îmbrăcat volanul.

post-22192-0-28752100-1444156661_thumb.j

post-22192-0-82169300-1444156661_thumb.j

post-22192-0-45576700-1444156662_thumb.j

post-22192-0-60487600-1444156662_thumb.j

post-22192-0-81808300-1444156662_thumb.j

post-22192-0-97330500-1444156662_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!