Jump to content

2010 Audi A4 B8, 1.8 TFSI - new family car


Dudu

Postare recomandată

  • Administrator

Salutam!

Dupa ce Zuza a plecat la Eugen (il felicit cu aceasta ocazie pentru noul topic si faptul ca tine "flacara" vie :D ), am decis sa achizitionez o noua masina potrivita nevoilor actuale (familie de 4 membri, 3 barbatzi :) )

Am rezervat 5 masini in Germania in zona de Est insa din pacate inundatiile de care ati auzit si voi mi-au dat planurile peste cap, 3 dintre ele aflandu-se la un dealer Audi sinistrat.

Am uitat sa precizez ca am rezervat/cautat doar masini 100% verificabile, km cat mai putini, am preferat sa platesc o suma in plus pentru achizitia de la un dealer Audi decat sa iau din surse mai mult sau mai putin transparente. A fost alegerea mea, nu spun ca nu as fi gasit si la un autohaus multibrand / semi-samsar :D dar, ca fost posesor de masina noua si luand in calcul faptul ca ai mei copii se vor plimba cu masina asta, asta a fost...

Long story short, am luat masina din intamplare, stiind-o disponibila insa intr-un buget peste al meu... din fericire, beneficiind si de faptul ca dealerul respectiv deja ne daduse o masina (A6 2012), am primit contrar oricaror asteptari un discount muuult mai semnificativ decat as fi crezut. Suma nu are importanta, a fost (oarecum) in buget, nu doresc polemici de genul "dincolo era mai ieftin".... Este o alegere de care sunt f multumit

Deci, Zuzu cel negru este un Audi A4 sedan fabricatie 2010, luat de la Audi Zentrum Pirna la 70k km

Motor: 1.8TFSI, 160cp

Transmisie: Multitronic (8+1)

Negru

Dintre dotari:

- bixenon DRL LED

- stopuri LED

- Navigatie MMI 3G

- 2x SD

- AUX

- tapiserie piele Brown Chestnut (arata muuult mai bine in realitate in combinatie cu negrul masinii) cu incalzire in scaune

- scaun sofer reglaj electric

- senzori parcare

- clima automata single zone ( poate doar lipsa gurilor de ventilatie din spate insa dat fiind ca acolo sunt copii, nu ma deranjeaza)

.....

Mai sunt, inca ne cunoastem... Masina a fost aleasa 80% obiectiv conform nevoilor, restul de 20% reprezentand motorul, data fiind preferinta mea pentru benzinare. Binenteles ca mi-ar fi placut sa aibe x sau y insa toate acestea ar fi dus la cresteri de pret nu foarte acoperite de buget si nevoi. In fine, cifristul tot cifrist ramane :D

Nu am poze decat ce ii trimiteam doamnei spre studiu :D, masina arata si merge impecabil, consumul afara este f bun pt un sedan de 1,6tone automat (6.2-6.4 mers relaxat, de familist), in oras undeva in jur de 8.5, toate consumurile cu clima ON... Dat fiind ca fac undeva la max 10k km pe an, nu consumul a fost important in alegerea masinii...

Minusuri

- cauciucurile Fulda cu care a venit

- ca nu e 2.0TFSI :))

post-3944-0-37487000-1370693877_thumb.jp

post-3944-0-90555600-1370693888_thumb.jp

post-3944-0-85086100-1370694012_thumb.jp

Modificat de dudu
Link către comentariu
  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dudu

    27

  • cogdao

    4

  • ANdi B.

    3

  • Lucian M

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Arata bine, in pozele alea minuscule :p Sa o stapanesti linistit si sa te plimbe mai mult decat Zuza.

Link către comentariu

Super alegere!

Merita niste poze pe masura ;)

Sa o stapanesti cu placere! 

Link către comentariu
  • Administrator

Mah, o sa incerc sa ii fac niste poze mai acatarii :))

 

Ca "planuri", dat fiind ca e o masina de familie:

- update Navi

- folie Llumar spate luneta 79% - la fel ca pe Golf, am fost f multumit de ea, la fel si copii

- daca se imbunatateste starea drumurilor din urbea natala, poate 17"

- led-uri interior 

- volan 3 spite

....

Link către comentariu

Welcome back!imi place faza cu zuzu, B-)

Ai ales excelent,iar 1.8 tsi este super motoras,ar trebui sa fie entry-levelul pasionatului de benzinar...multitronicul este super,in lipsa dsg-s-tronic,una peste alta,apa,paie si bataie!

Sa va bucure si sa va bucurati!

Brgds

Link către comentariu

interiorul e senzatie!la km astia mecanic e impecabila.sa o pastrezi la fel!

Link către comentariu

Wow, te-ai miscat repede cu achizitia. :) Felicitari pentru Zuzu si sa te plimbe pana o sa ajunga si juniorii sa-l conduca!  :Driver:

P.S. Vrem mai multe poze!  :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
  • Administrator

Multumesc, multumesc :)

Intradevar, interiorul e de mare efect si calitate iar starea lui impecabila a "tradat" modul in care a fost intretinuta masina.

Ce mi-a placut si m-a atras la Audi si la A4 in special este ca, venind dupa o masina cu suspensii sport, greu te desparti de ele si accepti altceva. Ei bine, la masina asta am gasit o fermitate corecta a suspensiei care totusi ofera un confort sporit.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu

Felicitari! Este eleganta,nervoasa cu dotari f.bune si o tinuta de drum impecabila.Sa o plimbi sanatos tu cu intreaga familie.Baietii cred ca sunt super incantati de ce masina a luat tati.  :icon_thumleft:

Modificat de calin.g
Link către comentariu

Frumos domnule, frumos. S-o plimbi cu plăcere şi fără probleme sau evenimente.

Hai cu nişte :coolpics:

Link către comentariu

Salutam!  Minusuri -... ca nu e 2.0TFSI :))

 

Sa o stapanesti sanatos !

 

Din ce am vazut, acest motor este destul de "tunabil" si mai toti tunerii il duc lejer in ~210CP si ~350Nm cuplu :) (nu stiu in schimb cutia multitronic daca iti permite un asemenea tuning..)

 

Eu deja m-am obisnuit cu acest motor pe 1300Kg cat are Octavia si ma uit pe site-urile tunerilor :D

Modificat de iwolffy
Link către comentariu

Salut,

Felicitari pentru alegere se vede ca a fost foarte bine gandita si studiata. De asemenea ma bucura faptul ca ai preferat sa cumperi masina de la un dealer in schimbul ofertelor "bengoase" de la samsarii nemti. Sa va poarte pe toti 4 in siguranta iar tie sa iti starneasca un zambet de fiecare data cand te urci la volan.

Link către comentariu

Frumos, foarte frumos. Sa il stapanesti sanatos !!!

 

Iti doresc cat mai multi kilometri fara incidente si sa te bucuri de el cel putin la fel de mult cat te-ai bucurat de Zuza !

Link către comentariu
  • Administrator

Multumesc tuturor pentru urari.

 

Incerc sa o spal luni si poate reusesc sa ii fac 2-30 de poze :D... 

Link către comentariu

Super alegere dudule. Sa va poarte in siguranta pe tine si familia. 

1.8 TSI si Multitronic este cea mai buna alegere daca nu faci km multi. Ai parte de confortul inegalabil al cutiei CVT, puterea TSI-ului, si consumul decent pentru cei 160 de caluti.

Dotarile sunt ok, ar fi fost si mai ok daca avea dual-climatronic si nu avea piele, ci tapiterie obisnuita de stofa/alcantara, eventual un S-line interior. PIelea aia incinge rau vara si iarna tine frig (ar fi fost buna o bancheta spate incalzita -pentru copii). Ce-i drept, pielea arata bine ca aspect si da clasa interiorului, se vede look-ul premium.

Modificat de YEP
Link către comentariu
  • Administrator

Pielea nu a fost deloc un must-have. Sfaturile primite m-au facut sa evit Alcantara insa clar nu as fi dat cu piciorul unui interior S line. Asa a fost sa fie, atuurile masinii fiind mult mai clare.

Disconfortul este doar vara, se va micsora un pic datorita foliilor ce urmeaza RARului. Iarna va functiona incalzirea in fata iar baietii au oricum scaunele lor pt inca 2-3-4 ani

Clima pe doua zone mi-ar fi placut mai mult estetic, nu i-am gasit o utilizare evidenta in cei 6 ani cu Golful... Intra in categoria "Mi-ar fi placut insa nu sufar dupa ea"... Evident ca vad partea plina a paharului dar chiar si asa, daca as fi in aceeasi situatie, as face aceeasi alegere fara regrete, atat de corecta e masina asta :))

Sent from my iPad using Tapatalk

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie, sa va bucurati unul de altul.

 

Sa stii ca la Audi chiar se simteClima pe doua zone, spre deosebire de Golf unde nu sufla aer decat pe laterale daca e diferent mare, la Audi chiar imparte masina in doua. Dar cum ai zis si tu nu e un must have decat daca ai o nevasta friguroasa ca a mea :d

Link către comentariu
  • Administrator

Este f posibil sa lucreze altfel si sa se simta...

Ceva poze

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

post-3944-13708620041304_thumb.jpg

post-3944-13708620197917_thumb.jpg

post-3944-13708620355256_thumb.jpg

post-3944-13708620501385_thumb.jpg

post-3944-13708620684314_thumb.jpg

Link către comentariu

Bravo, Dudule, s-o stapanesti sanatos :icon_thumleft: E foarte frumoasa si mi se pare ca ti se potriveste foarte bine.

 

De mare angajament sunt scaunele alea cu reglaj electric, mi se pare ca-s "da $hit" :) si cutia. Ma mir ca n-ai luat ceva combi, in calitatea ta de pater familias, insa presupun ca la nevoie te poti descurca si cu Passatu' pe post de cal de povara.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu

Sa o rulezi sanatos , la asta ma gandesc si eu ca viitoare masina , nici multi km nu fac si nici dieselul nu prea imi place si un 1.8 tsi cutie automata ...perfect

Poti te rog sa-mi trimiti pe PM pretul , as vrea sa stiu daca ce am vazut eu pe mobile se apropie ca pret de cat ai dat tu (am cautat 1.8 benzina automat sub 100 000 km)

Link către comentariu
  • Administrator

RAR, ITP, asigurare, numere definitive, folii Llumar fata spate... Din pacate foliile transparenta 21% pe care le aveam pe Golf si le-as fi pus si pe A4, nu prea cadeau bine cu negrul masinii asa ca am mers cu 5% spate si luneta - din interior se vede mult mai bine afara decat ma asteptam, copiii mei sunt fericiti si feriti de soare

Poze dupa ce spal agregatul :)

Presteaza fara cusur, consum mai mic decat GTul afara (undeva sub 7 la mers relaxat), mai mare in oras 9-10-11 depinde si de ora si trafic

Sent from my iPad using Tapatalk

Modificat de dudu
Link către comentariu
  • Dudu a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!