Jump to content

Cutie automata tiptronic


DB86CLP
 Share

Postare recomandată

salut....am o problema legata de cutia masini...mai precis un audi a3 din 2002 motor 1.8 t -180 cp-AUQ cutie automata tiptronic! am cumparat masina sh cam acum 8 luni...am facut cam 15000 km fara a simti vreo problema legata de cutie..acum de cateva zile...cutia a inceput sa smuceasca cand schimba treptele de vitaza...mai precis treptele 2-3 3-4 ...am fost cu masina la diagnoza si cutia nu are nici o eroare stocata! are cineva vreo idee despre ce problema ar putea fi vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • DB86CLP

    21

  • biga

    9

  • adrianf

    7

  • R Z F

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mihai.Nechifor

Uleiul a fost schimbat?

Unui prieten pe passat tot tiptronic nu-i dadea eroare si i-a picat convertizorul. Era plin de pilitura. I-au spus la serice daca schimba uleiul la timp mai ducea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat uleiu si filtru la cutie? daca nu sti cind a fost schimbat incearca si schimbal si vezi dupaia ce face .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

momentan nu am schimbat nici ulei si nici filtru!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu primu lucru las schimba uleiu plus filtru(as pune ceva mai eftin ca si pret nu original) si as vedea ce se intimpla,daca tot asa face te duci spre blocu de electrovalve.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ca am vazut un schimb de ulei ma costa 1000 de lei....acum astept sa vad daca merita sa dau 1000 de lei pe schimb...sau daca cutia are o alta problema...daca investesc 1000 de lei degeaba...dupa care sa mai platesc o noua reparatie...eventul o trecere la o cutie manuala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine la sharan ma costat 22 lei litru si mia intrat 4 litri undeva la 100 lei tot(nu se schimba tot uleiu numa daca faci bucati cutia). Ce tip de cutie ai pe pe masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu exact codul....dar este tiptronic...cea care are filtrul in cutie...din ce am inteles...deci pentru schimbarea lui necesita demontarea cutiei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la sharan ceva japoneza incerca cu uleiu totusi eu am pus desta, fNE6DAf.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa incerc sa schimb uleiul...sa vad ce se intampla...desi nu cred ca problema vine din ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cutie JATCO,japoneza.ca sa schimbi filtrul trebuie data jos cutia si desfacuta,deci nu se pune problema.se pare a fi de la blocul de valve,cam asta e buba lor.ai nevoie de ulei special pt tiptronic.aici gasesti mai multe lamuriri.cam cati km are masina?

 

 

http://vwforum.ro/topic/24804-probleme-la-cutia-de-viteze-tiptronic/

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...tot catre blocul de valve bateam si eu...masina are 218000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca masina are istoric si acolo gasesti ca a fost schimbat blocul de valve,te poti indrepta care altceva(ulei,nivel ulei,pompa ulei,convertor), daca nu,cam el e problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are carte service...dar nu prea inteleg f multe fiind in germana...o sa ma straduiesc mai mult..ms mult de sfat!daca nu o sa trec catre manuala...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta in carte Getriebe. Eu la sharan am schimbat de 3 ori uleiu si am pus uleiu din poza,am facut vreo 15000 si merge perfect masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..mi se pare ciudat totusi ca la rece nu face...si de aceea as fi crezut ca poate fi uleiul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la rece cuplam D si nu pleca,trebuia sa stau vreo 3-5 minute pina pleca,am schimbat odata uleiu si am facut vreo 300km dupa care am mai schimbat odata si deatunci e ok. Daca nu te costa mult(ceea ce nu cred) treci pe manuala parerea mea.

Modificat de adrianf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum asta caut sa fac....o comparatie intre ...schimbarea cutiei cu una manuala sau sa o repar pe asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai blocu te duce undeva la minim 400-500 euro iar pe manuala vreo 700-900 euro depinde cum gasesti piesele pt ca ai nevoie de multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit cutie de skoda octavia vrs si tot ce mai trebuie pe 1000 de lei! mai putin podul pedalier...acum nu sunt 100% ca se potriveste pe masina mea...astept un raspuns din partea mecanicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu ulei pt cutie automata, mobil1  5 litri 2 mil si daca alegi sa schimbi cutia, dc nu iti pui una in 6 trepte??? Gandestete, bine inainte a face mutarea asta ai numarul meu in  topic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca are rost sa ii schimb uleiul...asta vad dupa ce o sa il scot pe cel vechii...in functie de cum arata si cat span este in el...iar treaba cu cutia in 6 trepte o sa o gasesc f greu banuiesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

problema rezolvata...schimbat blocul de valve! cost operatiune 400 euro!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut....revin cu asa zisa revolvare la cutie...dupa ce a mars masina o zi...a inceput sa faca din nou figuri...am descoperit acum 2 defecte: 1- valva 10 blocata(am schimbat-o) iar a doua o eroare ce nu putea fi stearsa (scurt undeva).Am gasit calculatorul ars...o parte din el( asta s-a intamplat in precedentul service unde am avut masina).Acum nu gasesc codul asta de calculator pe nicaieri..daca ma poate ajuta cineva...cu o echivalenta ceva...atasez o poza...De fapt codul care il am eu il gasesc dar toate au o terminatie la sfarsit iar eu nu o am...

post-60783-0-83129300-1374640780_thumb.j

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: Decat sa te complici cu repararea cutiei, nu era mai simplu, si mai ieftin, sa cumperi o alta cutie automata buna din dezmembrari? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Cutie automata tiptronic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!