Jump to content

Jetta VI - Problema vopsea - posibil exfoliere lac/vopsea


Jetta20tdiHLDSG6
 Share

Postare recomandată

Parerea mea e ca raportul calitate/pret e acelasi la toata gama de modele VW. Prin urmare, dai mai putin primesti mai putin. Nici B7 si nici Touareg nu sunt monument de fiabilitate, au problemele lor dar raportate la pretul de achizitie (nu cade vopseaua de pe ele). Nava amiral Phaeton e fara cusur intr-adevar dar si costa cat 6 Jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jetta20tdiHLDSG6

    25

  • Wiki

    10

  • Hayate

    7

  • Rave

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jetta20tdiHLDSG6

la touaregul din semnatura n-am avut absolut nicio problema majora!

becuri/sigurante/freon/echilibrari/bucse/revizii...dar atat! in niciun caz la 10.000 de km nu avea greieri si dupa 2 ani nu-i sarise vopseaua. (Acum mai e piscata pe ici pe colo :) )

nici acum la 150.000 nu se aud greieri. deloc! scartaie un pic haionul si capacul de la cotiera mai face figuri cu scartaiala, dar astea sunt nimicuri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cum a zis si iulianb2007, cat costa tourareg si cat costa jetta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

true story :)

either way..."Defectul de fabricatie" nu ar trebui sa exista indiferent de pret.

ca se intampla ca o masina mai ieftina sa aiba niste cusururui pe care nu le gasesti la o masina mai scumpa e normal.

 

defectul de fabricatie ar trebuie sa fie asumat indiferent de pret. de la tata nano la bugatii veyron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate...cat despre comparatia vopsea logan-vopsea jetta - ai recunoscut si tu ca in ce priveste motorul/cutia esti foarte multumit...nu se compara cu logan...pana la urma d-aia ai luat jetta si nu logan...nici eu nu sunt multumit de raportul calitate/pret la jetta...dar nu as fi luat niciodata logan...desi mi se pare cam mare pretul la jetta pentru ce ofera. eu am candy white pe masina, nu e asa pretentioasa culoarea, d-aia am si luat candy white...la ce drumuri avem in romania si cum se deschid usile prin parcari...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa e... dar totusi nu e normal sa fie asa multee defecte ...

Off. Dany am condus 2.0..... 1.6 e slabutzaaa pe langa 2 litri :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

absolut! masina ca ansamblu tehnic este foarte buna! nimic de reporsat. 

motor foarte bun, cutie de vis, consum bun, scot ~4.5 la durm lung cu tot cu aer si de multe ori in S iar in oras intre 6 si 7 in functie de aglomeratie si talpa...

ma sare si inspre 10 ocazional dar isi revine repede

iar dotarile numeroasa fac viata usoara si condusul placut :)

 

asta cu usile in parcari intr-adevar...dar sa stiti ca nu numai in romania e asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ti-am zis, am luat jetta ca nu am avut bani de passat/cc sau mai bine zis, pe praful asta am considerat ca mai bine folosesc banii la altceva...decat sa ii bag intr-un fier...si pe mine ma deranjeaza chestiile minore care nu sunt ok la jetta dar pot trai cu ele...cand ma uit in jur si vad ce masini sunt parcate in fata blocului imi zic ca daca eu sunt nemultumit de masina, restul ce sa mai zica...e adevarat ca masinile lor sunt mult mai ieftine...insa eu am vrut masina noua si cand am luat-o am luat-o cu gandul sa o ton cel putin 6 ani cat dureaza leasingul...

 

sebi, daca lucrurile se vor schimba in bine din punct de vedere financiar, o sa trec si eu la un CC 2.0 TDI

 

pana atunci, sa ne bucuram de jett-utele noastre cat putem de mult, asa cum sunt ele, cu bune si rele :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt posesor de VW Jetta si pot spune ca 99% sunt multumit de ea.

 

Referitor la vopsea nu stiu de celelalte marci de masini europene dar VW in ultimii ani utilizeaza asa zisa vopsea ecologica care intampina pe toate masinile din toate clasele aceleasi probleme mentionate de voi. Un amic cu VW Passat ultimul model a ramas uluit cum in urma unei indoituri a inceput sa se exfolieze vopseaua coji intregi in zona respectiva. Vopseaua ecologica nu are aceeasi flexibilitate ca cea traditionala. Strict referitor le Jetta eu pe tabla nu am avut absolut nici o problema cu vopseaua singurele probleme au fost punctele negre de pe bara din fata care au aparut datorita pietrelor de pe drum, mentionez doar pe bara.

 

In rest masina este ok per ansamblu insa inregistreaza aceeasi scadere de fiabilitate, calitate si finisaje ca mai toate celelalte din aceeasi clasa Golf7, Octavia 3 s.a. Toata lumea se minuneaza de designul Golfului 7 dar putin au observat ca finisajele nu mai sunt atat de bine executate si ca numarul de componente fabricate din plastic brut a crescut foarte mult desi are un pret foarte mare. La fel si la skoda un amic de al meu mi-a zis ca din prima zi cum a intrat intr-o skoda 3 a simtit ca toate standardele au scazut, acesta a fost feelingul lui desi am citit undeva replica unei persoane "Jetta e ca un vis trecator Octavia este piesa de rezistenta" (nu am citat identic pentru ca nu mai stiu de unde ca sa dau copy paste). Pe mine ma amuza astfel de comentarii pentru ca foarte multi sunt orbiti de atasamentul lor fata de o anumita marca. Per total in ultima vreme VW s-a orientat tot mai mult pe profit. Se tot lauda cu noua lor platforma MQB :) mie nu mi se pare asa mare motiv de lauda ca platforma unei masini sa fie identica de la Polo pana la Passat si sa difere doar lungimea lonjeroanelor sau a aripilor s.a. Voi laudati motoarele dar si aici nu au fost facute foarte multe inovatii daca o sa fiti mai atenti si nu vrajiti de "W"-ul de pe grila masinii. Aceasta este tendinta la ora actuala, profituri mari si executii ieftine. Un lucru de apreciat la VW este cu adevarat DSG-ul. Si mult mai grav in ultima vreme au tendinta sa forteze clientul in mod indirect sa isi repare masina din resurse proprii, vezi 1.2-ul care in loc sa faca actiune stau ca hotii pe infundate si care vine ... vine i-o repara care nu vine sa expire garantia ... aici ma refer la problema cu distributia. Daca o sa fiti atenti o sa obs. ca mai toate motoarele au avut probleme, poate nu probleme majore dar toate au avut inclusiv 1.6 TDI cu EGR si multe altele. Tendinta actuala la grupul VAG este profituri enorme si rabat la calitate, urmariti mai atent passatul nou in materie de design sa vedeti ca nu are mari inovatii la interior fata de cel anterior. VW profita din plin de renumele pe care si l-au facut si aparent reuseste.

 

Per total eu sunt multumit de masina. Nu am greierasi nu am nimic, nu am avut probleme majore, insa cu drumurile noastre nu stiu cat o sa mai fie in starea fara greierasi. La ora actuala pe modele noi este in tendinta folosirea de suspensii mai dure pentru ca se spune ca in Europa nivelul de calitate al drumurilor a crescut insa Romania nu prea face parte din Europa la acest capitol. Spun ca sunt multumit deoarece nu prea avem ce face, nu prea am avut de alea deoarce tendinta este aceeasi la mai toate marcile europene, asa sunt europenii ma refer la marcile apropiate ca pret, scadere in tot fiabilitate, calitate s.a. aici elimin marcile scumpe BMW, Mercedes s.a., fac referire la marcile si masinile apropiate ca pret cu skoda octavia, Jetta, VW Golf, Seat s.a.. Hai sa luam normele euro 6. Toti producatorii europeni interioneaza sa utilizeze pe diesel asa zisul lichid bazat pe uree care va fi completat la fiecare revizie. Ce inseamna asta? tot o lovitura in buzunarul clientului ... De ce sa inovam? cand clientul plateste ... In comparatie vezi maricile in Asia care curg efectiv curg de inovatii si tehnologie in special Mazda care pentru euro 6 vine in urma unor cercetari si investitii in cercetare cu motorul Skyactiv Diesel daca o sa cititi despre el o sa obs ca cei de la Mazda mai in gluma mai in serios nici nu l-ar mai numi diesel datorita zgomotolui redus prin scaderea compresiei si multe alte inovatii care nu necesita utilizare de uree pentru reducerea noxelor. 

 

Sper ca nu am fost foarte mult off topic dar am simtit nevoia sa adaug aceste comentarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca tine foarte mult si de imaginea masinii.

Pare mai mare, mai serioasa si seamana foarte mult cu Passat-ul. De aceea lumea se asteapta sa fie ca "Passat-ul" in toate, ceea ce e stupid. Nu te poti astepta de la o masina mai ieftina cu cateva mii de euro sa fie la acelasi nivel de calitate.

 

Ca exemplu, nu-mi aduc aminte ca modelul anterior sa fie vreodata comparat cu un Passat sau ca posesorii sa aive asteptari de Passat de la o Jetta. Si noul model este mai ieftin decat cel vechi asa ca nu se poate astepta nimeni sa fie si mai bun decat cel vechi, daca e mai ieftin. Ieftin si bun nu exista nicaieri, in absolut niciun domeniu, ci alegerea este ieftin sau bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate. Eu sunt total de parere ca niciodata nu trebuie sa compari masini din clase diferite in primul rand. Jetta este un model care se adreseaza unui segment de piata redus. Pentru cei care vor ceva mai spatios decat Golf dar mai ieftin decat Passat. Insa ce mi se pare mai nasol este ca aceasta tendinta se de lucru facut din fuga si ieftin a aparut la mai toate clasele, bineinteles la cele in bani rezonabili ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Eu cred ca tine foarte mult si de imaginea masinii.

Pare mai mare, mai serioasa si seamana foarte mult cu Passat-ul. De aceea lumea se asteapta sa fie ca "Passat-ul" in toate, ceea ce e stupid. Nu te poti astepta de la o masina mai ieftina cu cateva mii de euro sa fie la acelasi nivel de calitate.

 

Ca exemplu, nu-mi aduc aminte ca modelul anterior sa fie vreodata comparat cu un Passat sau ca posesorii sa aive asteptari de Passat de la o Jetta. Si noul model este mai ieftin decat cel vechi asa ca nu se poate astepta nimeni sa fie si mai bun decat cel vechi, daca e mai ieftin. Ieftin si bun nu exista nicaieri, in absolut niciun domeniu, ci alegerea este ieftin sau bun.

Bine punctat Rave, cam asta e si parerea mea, sunt asteptari mari ca deh i se mai zice baby Passat ca aduce ca design, daca se poate sa fie si mai ieftina si mai buna si mai dotata etc, nu se poate asa ceva, pai Jetta mk5 era mai scumpa cu cateva mii de euro decat mk6 , clar au mai facut rabat la calitate, asa la banii ei e ok masina cel putin tehnic chiar super, ceva minusuri la partile de plastic mai dur la interior(made in Mexic). Toti producatorii auto au redus costurile, si la altii sunt probleme nu numai la VAG, se merge pe profit mare si reducerea calitatii in ziua de azi de la electronica pana la imbracaminte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

As aprecia daca am ramane on topic si nu am da o intr un versus. Dupa cum stiti versusurile duc la conflicte mai mult sau mai putin aprinse.

Nu e nimeni stupid sa compare clase diferite si nici sa astepte ca jetta sa fie ca passatul.

Insa cand o masina incepe de la 23-24 de mii fara optionale, macar la vopsea poti sa ai pretentia.

De aia am si spus ca indiferent de pret de la loganul de baza pana la rolls defectul de fabricatie, daca se dovedeste a fi, trebuie asumat.

Nu dotarile si calitatea executiei.

Am mers si cu s si cu ml si cu touareg si cu logan si cu peugeot 107....ass ca stiu destul de bine ce asteptari sa am de la o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict OnTopic, sa ne spui ce zic cei de la reprezentanta despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si eu la poze (apropo, cand faci poze closeup cu iphone da-i off la blitz si o sa iasa mult mai bine) si avand in vedere ca spui ca ai spalat masina de mai multe ori la OMV Top Wash, exista o posibilitate sa fie frecata vopseaua acolo de periile care vin si se pun pe roti sa le spele, e la nivelul rotilor treaba ceea si periile acelea de roti (de jante) sunt mult mai dure decat cele care vin pe caroserie. Se si aude cum se fixeaza si invart pe masina, buf, buf .. ce zici poate fi de acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

@rave sigur! Desi nu tin neaparat sa o vopsesc ca nu mor cu ea asa deocamdata o sammerg sa vedem ce parere au epertii :)

@codz, da ar putea fi...nu zic nu, singura problema e ca pe deasupra e perfect lucios lacul...in ultimul post cu poze, pe pagina doi se vede.

Ultima poza am pus o ca sa se vada curbura si planeitatea (nu a fost lovita) iar in prima, cu urme de "deshte" se vede ca e lac lucios...

Sau cel putin asa cred eu, ca se vede.

De aia am zis cs problema vine de dedesubt. Cred ca pierde vopseaus aderenta pe bara.

Dar o sa ne lamurim si cu asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte ciudat daca zici ca lacul e intreg, unde pleaca atunci vopseaua? :) Oricum s-ar putea sa nu fie pregatita bine bara (plasticul) inainte de vopsire cu primer, dar asta ar avea ca efect imho coscovirea nu "disparitia" vopselei. Un caz x-files intradevar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

eh iata si dilema mea...de cand am vazut-o :)

dupa cum spuneam, pentru o infundatura de portiera sau o zgarietura de piatra nu ma agit dar aici e mult mister la mijloc...merita :)

tot in poza 3 din ultimul post cu poze, de pe pagina 2 se vede f. bine si imbinarea care e perfecta! deci nici pe acolo n-a racait nimic...suprafata funny incepe fix sub imbinare si coboara pe muchie...de altfel, cum am mai zis, imposibil de zgariat neintentionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa va zic o faza nu are legatura cu Jetta... este vb de un scirocco din showrom. Eu mi-am revopsit bara spate la midocar si bineinteles nu am vazut pe loc defectele, am fost a doua zi la ei le-am aratat de spre ce e vb a fost totul ok. Apoi le-am arata ca nu au pozitionat bara bine si imi cheama un tinichigiu iar acesta imi spune ca nu are cum sa imi puna bara la fix ca aceasta intra in niste fante etc.. eu le zic ok aveti un scirocco in showroom daca si ala e ca mine inseamna ca aveti dreptate daca nu e asa nu o iau pana nu e centrata. Ajung cu baiat in showroom ne uitam vede ca nu e asa... am mai vb noi despre vopsea si cand vad ca in zona unde am tras o dunga rosie se afla o muchie (nu prea se vede bine din cauza la poza) in zona aceea se vedea filler de culoare gri semn ca acolo nu a ajuns bine vopseaua. 

 

Masina nou de showroom...

post-42557-0-51975500-1370433981_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dap.. robi.. ce sa mai.. carpaci.. am patit'o si eu pe pielea mea.. deci nu'i o noutate !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salut am si eu un golf 6 argintiu metalizat si mar interesa cat costa o revopsire aceasi culoare la un service?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!