Jump to content

Jetta VI - Problema vopsea - posibil exfoliere lac/vopsea


Jetta20tdiHLDSG6
 Share

Postare recomandată

Jetta20tdiHLDSG6

Va salut!

Am cautat topic-uri dedicate pentru probleme de vopsea pe Jetta VI dar nu am gasit nimic. Daca ele exista rog mutarea si imi cer scuze anticipat.

Dupa spalarea auto de azi (dimineata :) ) am obsevrat la imbinarea dintre bara fata si aripa stanga fata niste zgarieturi mici.

Am dat cu mana, suprafata este neteda, nu e indoita, nu cred ca mi-a lovit cineva masina pe 1 cm :) Asa ca banuiesc ca sunt de la pietricele, nisip, etc.

Problema insa, este desebut. Dupa cum se vede pe muchia barei, e ceva luminos. Cred ca exfoliaza ceva dar nu ma pricep/nu-mi dau seama daca asa e.

Pe partea dreapta nu e nicio problema! Acest lucru se vede numai in lumina puternica directa! La lumina naturala se vede negru.

Desi sunt un pic paranoic, ca orice sofer, am trecut de multe ori cu palma peste zona, nu e nimic indoit sau denivelat. Deci zgarietura de sus cred ca e de la pietricele (are sub 1 cm) si muchiar pare a pierde ceva...

Ce parere aveti? De grabit oricum nu ma grabesc sa vopsesc nimic ca n-am chef s-o iau de la capat. Poate cine are tot Jetta VI sau Golf 6 poate verifica daca nu cumva sunt simptome similare!

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jetta20tdiHLDSG6

    25

  • Wiki

    10

  • Hayate

    7

  • Rave

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Focusul la poza e penal, cu ce ai facut poza cu bricheta ?:D Sfatul meu, n-o vopsi daca nu se cojeste, dai peste alte nenorociri in Romania, aspect coaja de portocala, impuritati in vopsea, diferente de culoare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Cu un iphone5...n am altceva mai bun, nu sunt de meserie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum toata lumea care si'a luat jetta a revopsit bara fata 



oricum ce ai tu acolo pare a fi zgarietura e atins la vreun fel si  s-a "matuit" lacul a fost atins, ce ceva sau cu ceva, banuiesc ca se ia la polish ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Vorbesti de zgarietura de sus, de deasupra imbinarii, sau cea de pe cant?

Ca de sus banuiesc ca e de la pietricele pentru ca e imposibil de facut cu o masina la cat de mica e.

Iar de zgariat/lovit pe muchie cred ca e absout imposibil.

Oricum toate suprafetele sunt plane.

Mai mult mai ingrijoreaza exfolierea de pe muchie deoarece n are nicio explicatie mecanica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Jetta VI din iunie 2012, nu am avut probleme cu exfolierea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe muchie nu prea reusesc sa'mi dau seama intrucat nu e prea clara poza ... nu cumva ti se freaca de aripa bara ? ca mie mi s'a intamplat asa din cauza ca aveam rupte clemele de la suportii de la bara . cand am schimbat bara si nu au vazut aia la service  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

In poza 3 se vede ca se prelungeste in jos pe muchie...nu e doar la imbinarea cu aripa. Si oricum nu se freaca.

Hayate, ma bucur :) verifica totusi din bara in bara dupa o spalare, in lumina naturala, sa nu ai surprize.

Apropo, poate fi de la spalatorie? Cel mai des merg la OMV de unde am o colectie intreaga de zgarieturi de perii dar acelea sunt altfel...foarte fine si alungite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este exfoliere.. te duci la vw si reclami si sa'ti faca o revopsire !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

o sa fac maine o poza mai clara.

 

in afara de cm ala de zgarietura care se vede mai clar, exfolierea apare exact cum am desenat pe poza asta gasita pe net...

fix pe muchie, e neteda la atingere si nu se vede decat la lumina. de-asta mi-e imposibil sa cred ca e vreun fel de zgarietura, lovitura.

 

cam cat am desenat atat e, deocamdata :)

 

da, probabil o sa merg daca se inrautateste.

logic, insa, ar fi sa mai fie probleme de la mexicani...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma e clar si limpede :). Totusi imi vine greu sa cred ca e exfoliata. Exfolierea presupune un altfel de pattern, acolo e ca si cum s-ar fi ros foarte fin. Sa fi avut ceva abraziv in mana cel care ti-a sters masina ... Ai incercat polish ? Vezi sa nu fie contaminata zona cu o alta culoare (vopsea).

Modificat de iulianb2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

E posibil sa fie ros dar nu a sters nimeni masina...recent!
Nu este o alta culoare...la lumina naturala se vede negru! Doar la lumina puternica, gen blitz, se vede culoarea asta. Iar la mana se simte neted...
Eu cred ca e imposibil sa fie zgariata...e ceva auto- facut, nu stiu cum sa zic

 

P.S - poze

 

primele 3 sunt de pe partea stanga, imbinare bara cu aripa, ultima e de pe partea dreapta unde, evident, nu se vede acelasi efect pe muchie!

in ultima poza muchia e absolut curata! - chiar daca se vede o zgarietura fina de perie, probabil, nici nu se compara cu primele 3...

 

P.S 2 - uneori scriu de pe ipad si mai pot aparea litere lipsa, cuvinte lipite, etc.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se pare de 2 bani vopseaua de pe Jetta...asta asa ca posesor de Jetta...dar chiar nu am probleme cu exfolierea...m-as mira ca vw sa accepte ca defect si sa repare in garantie...nu recunosc ei ca au zgariat un plastic cand au reparat masina pe Casco dar sa revopseasca un element...sfatul meu...vinde-o :winter:  eu cred ca o dau la buy back :P

Modificat de Hayate
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Si eu...ma bate gandul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare zgaraiata, nu exfoliata, cel putin in poze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin 2008 jetta se apropia la pret de Passat acum e cu ceva mai scumpa decat un golf.Ce credeti de unde s-a facut aceasta reducere de pret?

Vezi plasticul de pe usi etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar t plangi de jetta danny ? :)) daca pana si la passat se tot plang oamenii dapai la jetta . Si referitor la ce zice colegul cu plasticul din usi sa t uiti la tiguan ca are asa de prin 2007 sau 2008 plastic din asta in usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tfv82, incerc sa fiu cat se poate de obiectiv: chiar crezi ca costurile de productie scad dramatic la o masina odata cu calitatea fetelor de usi?

Prin 2008 jetta se fabrica pe exact aceeasi platforma ca si acum, din punctul asta de vedere nu s-a schimbat nimic. E normal ca o platforma atat de veche sa scada in timp ca pret.

Apoi, Jetta asa a fost conceputa ca o masina low cost. Multe din materialele si subansamblele folosite sunt Made in Mexico. Si cat am crezut eu ca sunt facute la calitate VW s-a dovedit a nu fi asa. Standardele de asamblare din Mexic sunt jalnice. Apoi, mici probleme apar la orice masina, indiferent unde e facuta: Mexic sau Germania. Am citit pe forum si de colegi cu Passat care de noi la livrare au venit cu mici probleme de asamblare.

 

Si mie mi se pare ca masina colegului e zgariata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

dragi colegi.

am scos masina la lumina naturala! nu este zgariata sau lovita...vopseaua e lucioasa, ca si cum n-ar sari lacul ci ceva pe dedesubt!

de-asupra a ce vedeti in poze e lucios, neatins. de la 1 metru distanta se vede negru ca culoara masinii...

 

cred ca pica bucata aia cu totul :)))e ca si cum s-ar desprinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pana la urm ce este ? Se desprinde lacul .ce ai vrut sa zici "cred ca pica bucata aia cu totul "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny 2012 din cate am vazut eu doar la suprafata la jetta modelul actual nu are telescop capota ,nici la portbagaj ( celalalt model le avea) ,fetele de usi la fel,+ alte lucruri pe care nu le stiu eu.De aici reducerea costurilor

Un coleg spunea ca nici spoilerul fata nu e vopsit calumea.

Si Passat-ul e pe vechea platforma adica cea din 2008 dar cu toate astea nu s-a ieftinit.Oricum cred ca exista diferente intre a fi ansamblate in Mexic sau Germania(parerea mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

nu stiu ce este! nu are nicio margine de care sa pot trage. pe deasupra, suprafata e lucioasa, nimic zgariat sau abraziv. si totusi cand te uiti cu atentie vezi ca pe dedesubt portiunea aia si-a schimbat culoarea...n-am mai intalnit asa ceva.

 

de-aia ziceam cine mai are Jetta VI Mexico-edition sa verifice. Dar cu atentie ca de la 1 metru, ochiometric pare absolut perfecta zona.

 

e lucios, nelovit, nezgariat. in primul post e si o poza cu imbinarea din dreapta, unde nu e nimic! culoarea e neagra-neagra.

 

e ca si cum s-ar fi infiltrat ceva pe sub vopsea sau pe sub lac..foarte ciudat.

 

inca o poza afara!

daca dai cu mana peste zona respectiva e absolut lucioasa ca vopseaua...strange stuff!

 

de acord cu tfv82 + tonele de greieri.

din fericire, insa, tehnic este o masina foarte buna, foarte spatioasa, suficient de mica cat sa nu tragi de balena dupa tine prin oras...dotarile HL foarte ok...pacat insa de astfel de lucruri ca plastice, vopsea, etc.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da ! Gata stiu la ce te referi ! Asa am avut eu pe bara din fatza o pata din asta albicioasa de vreo 5cm /5cm. Da am avut asa cand am cumparat.o . Mare naivitate din partea mea. Am avut multe probleme legate de detalii cu ea. Vopsea scursa , plastice strambe ... eu am avut asa pe bara si nu mi.a mai revopsit.o intrucat am luat un iepure in a3a zi de la cumparare si am schimbat.o cu totul... oricum. Jetta abia acum au inceput sa o faca cum trebuie. Am observat ca au modificat la ele toate imperfectiunile care exista la masina mea ... mi.am dorit prea mult masina asta.. si m.am bucurat prea putin de ea ... din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Sa vedem daca se extinde...sper sa nu coboare pe muchie in jos sau s-o ia spre lateral.

Oricum nu cred c-o sa-mi pierd timpul s-o duc la vopsit pe CASCO decat daca se intinde f. urat sau daca-mi deseneaza cineva un 4x4=16 pe ea.

 

Altfel o las asa si cand se termina leasing-ul bye-bye! Imi place foarte mult VW, DSG, bordul, totul la VW...dar probabil o sa-mi iau un tiguan/touareg...depinde ce preturi vor mai avea peste 2-3 ani. Insa micutza Jetta e plina de probleme low-cost :)

 

oricum, oricat de impasibil as vrea sa fiu mi se pare usor anormala problema...ma gandesc sa nu fi intrat ceva de la spalatorie, pe la imbinare sau...nu stiu.

 

sa vedem daca mai apar posesori care observa ceva dupa "inspectie".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu se simte nimic cand dai cu mana peste, inseamna ca se desprinde vopseaua de pe bara. Lucru care tind sa cred ca tine da garantie.

Daca se simte ceva la mana insa, iti vor refuza garantia crezand ca este vorba de o zgaraietura si o sa trebuiasca sa o faci pe Casco. Eu am patit la fel pe bara spate, am o bucata care s-a desprins de bara, dar aceasta a fost revopsita la PBN, nu e vopseaua originala de fabrica...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!