Jump to content

Trimuri interior passat B7 in passat B6


costel08
 Share

Postare recomandată

Revin cu o noua intrebare! 

Stiti cumva codul pentru bucata de plastic de la ornamentul de contact/bloc lumini B7 care are si switch ul pentru intensitatea luminii din bord. Vreau sa fac complet trecerea la B7 si am inteles ca nu trebuie schimbat tot ornamentul pentru eliminarea butonului de frana de mana din bord, ci merge schimbat doar plasticul.

Poza este pentru exemplificare.

1687164.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista cod separat pentru asta...... e cineva care a facut-o dar e foarte migalos si riscant sa nu iasa cum trebuie.

Si eu ca si ceilalti care au facut modificarea, am schimbat toata bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, nykky42001 said:

Revin cu o noua intrebare! 

Stiti cumva codul pentru bucata de plastic de la ornamentul de contact/bloc lumini B7 care are si switch ul pentru intensitatea luminii din bord. Vreau sa fac complet trecerea la B7 si am inteles ca nu trebuie schimbat tot ornamentul pentru eliminarea butonului de frana de mana din bord, ci merge schimbat doar plasticul.

Poza este pentru exemplificare.

1687164.jpg

Trebuie schimbat tot

nu merge doar ornamentul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge doar plasticul pentru ca stiu pe cineva care a facut lucrul asta, chiar daca e migalos.

Voiam doar sa stiu cum gasesc plasticul ala singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar se poate schimba - dar nu cred sa vina ca piesa separata, despre are e vb. Cand am acces, verific daca apare ca PN separat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, Nu exista piesa separata, am cautat eu la vremea respectiva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mea culpa! Persoana respectiva recuperase plasticul mica de pe alt ornament. Imi cer scuze pentru confuzie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, iobau998 said:

Florin, Nu exista piesa separata, am cautat eu la vremea respectiva.

 

si eu tot asa imi aduceam aminte.... No, de desfacut se poate separa, asta e alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou!

Un tutorial pentru inlocuirea schimbatorului DSG de la cel in forma de T la cel de 2012+ imi puteti indica. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti trebuie. Este usor.

iti trebuie un pistol cu aer cald ca sa rotesti plasticul de suport.

de asemenea vezi ca rama este mai mica. Daca faci retrofit la tot bordul o lasi asa, daca nu trebuie sa desfaci pielea si sa o pui pe vechea rama

Modificat de R_a_z_v_a_n
Renunța la QUOTE.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti sa fac schimbarea schimbatorului de B6 cu cel de B7, la un pret rezonabil?

Nu dispun de scule, dar nici nu vreau sa risc, avand in vedere ca daca fortez, inlocuirea pieselor ar presupune costuri si batai de cap pe care nu le doresc, mai ales inainte de Sarbatori.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai aceasta operatiune presupune un risc destul de mare. Nu cred că iti da nimeni certitudinea ca o sa iasa perfect . Mai ales costul pieselor daca nu reușește operațiunea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea e ca sunt colegi pe forum care au utilitatile necesare (spatiu, scule), dar si experienta, in sensul ca au mai facut procedura cel putin o data cu final fericit.

Teoretic, am aflat cum se face, dar "teoria, ca teoria, practica ne omoara!"

Daca nu gasesc pe nimeni, imi iau inima in dinti si ma apuc singur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevărul e ca nu sunt multi care au făcut aceasta modificare destul de migălos. ...cei mai multi sunt cei care au schimbat consola cu totul. Plus ca nu vad cum vei prinde noile butoane cat și trim-ul aferent din spatele schimbătorului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact stiu ca si pe mine ma bate gandul la acest retrofit. Dar am deja 2 exemple de nereușită . Mai astept si eu putin sa imi iau inima in dinti sa ma apuc de aceasta operatiune 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am schimbat tot. A mai ramas doar nuca schimbatorului.

20161203_153141.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pentru inca aprox 150 lei merita sa te complici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate schimba doar tija? Nu trebuie toata timoneria? Oricum, am vazut operatiunea Frankenstein facuta la mai multi si mai bine o fac pe aia cu rabdare decat sa dau din nou tunelul jos.

Modificat de nykky42001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai da eu doar tija vreau sa schimb nu si trimul. E prea mult de lucru. Colegul Iobau a facut retrofitul complet

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu deja am schimbat tot. Iar pentru schimbarea tijei, cred ca trebuie schimbat tot ansamblul ala. Pana la urma, daca, Doamne fereste! se intampla ceva caut sa schimb tot ansamblul cu tija cu tot, dar incerc doar modificarea... Va tin la curent!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu va mai stresati aiurea. Este usor.

daca nu aveti pistol cu aer cald, merge si cu feon. 

Secretul? Este rabdarea. Tija se rasuceste usor, cu rabdare.

Incalzesti, rasucesti si tot asa. Eu nu stiu pe nimeni sa fi rupt tija. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iobau998 Ai avut perfecta dreptate. Partea cu rasucirea a dura in jur de 20 de minute, poate jumatate de ora. Multumesc tuturor pentru sfaturi, indicatii, ajutor.

Acesta este rezultatul final. Ignorati gunoaiele!

Pentru viitor, poate, daca face leoaica pui, schimb si grilele de ventilatie si volanul.

20161210_122643.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo....felicitari !!!

Intrebare: Scaunele sunt de B7 ?

Modificat de cridaia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!