Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

posibil......

omule daca stii cum sa desfac usile din spate ca nu ma pricep si nu gasesc si sa ma duc la service ma jupoie astia de banii si service in focsani de skoda nu e....pls help azoapte si azi ploua all day pls...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult decat cu asta nu te pot ajuta, dar ar trebui sa iti fie suficient, aici ai cateva pdf-uri

mersi o sa incerc sa vad... :P

LE: am 2 minute am incercat sa descfac dupa instructiunii dar nimic, maneru de la geam nu pot sa il scot desi m-am uitat la instructiunii, apoi nu pot sa scot nici maneru celalalt, daca bag surubelnita il zgarii!!!!! deci nu am ajuns niecaeri.... :vaidecapulmeu: :D :P :D sunt suparat rau....nu pot sa desfac...

Modificat de Cristian-Vn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7333

of frate,daca dai un search cu usi spate,gasesti 8 pagini si in una din ele e poza.Pana acum le verificai pe toate.E imposibil sa nu o gasesti.Primul meu pas cand m-am inscris pe forumul asta a fost sa citesc absolut tot ce este la aria despre masina mea si mi-am salvat tot ce era interesant,indiferent daca aveam nevoie seu nu atunci de informatiile respective.Eu am imaginea respectiva,dar e pe laptop,nu le mai am pe pc.Daca te uiti atent la maner usa spate,(usa fara geam electric),pe partea cilindrica a manerului aflata perpendicular pe usa, e o mica intrerupere,ce delimiteaza sigranta de plastic.Aia se trage perpendicular pe maner in directia opusa fantei sigurantei (o intrerupere pe partea cilindrica a sigurantei) si iese manerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai daca nu esti in stare, mai bine mergi la service, decat sa strici ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apai daca nu esti in stare, mai bine mergi la service, decat sa strici ceva.

nu e vrb ca nu sunt in stare, ci mai mult faptul ca daca nu stiu si nu inteleg unde e nu ma bag, desi as fi vrut...dar astept sa se deschida service skoda in focsani si o sa merg sa imi defaca dau 20 ron si gata iar toata problema sper sa o rezolv tot cu 50 ron...oricum multumesc la toata lumea ptr ajutor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e vrb ca nu sunt in stare, ci mai mult faptul ca daca nu stiu si nu inteleg unde e nu ma bag, desi as fi vrut...dar astept sa se deschida service skoda in focsani si o sa merg sa imi defaca dau 20 ron si gata iar toata problema sper sa o rezolv tot cu 50 ron...oricum multumesc la toata lumea ptr ajutor...

fratilor va rog care imi poate cumpara si mie niste cleme de alea...ptr ca aci in focsani nu am de unde sa le iau....si le platesc..pls...as zic 10 buc imi ajung, ma duc la 1 service (nu skoda ca nu e)...poate stiu aia sa desfaca si sa le zic eu ce si unde sa puna...si daca imi rupe cleme sa am de rezerva...multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa desfaci cu grija,pe rand si poate nu o sa rupi niciuna.Si chiar daca rupi 1-2buc pe usa,n-are nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am si eu o pb. sper sa nu fiu off topic.

azi dimineata am spalat parbrizul inainte sa plec, si o parte din lichid s-a scurs in masina, pe la pedale cred.

mi s-a mai intamplat cred de cateva ori, dar nu am dat importanta.

sa se fi infundat canalul de scurgere?

sa se fi spart furtunul care merge la stergatoare?

ce parere aveti?

unde sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Din cate am citit pe aici ma gandeam ca Skoda a binevoit sa rezolve problema cu usile spate.. dar se pare ca m-am inselat....

Mi-am luat anul trecut in decembrie o skodita combi 1,4 tdi (modelul vechi).. si in luna asta cum a plouat mai mult.. am descoperit ca mi se uda chederul la usile din spate(adica n-a apucat sa se scurga apa in habitaclu).. m-am cam suparat eu dar din cate am citit se putea si mai rau...

Oricum m-am dus la dealer fain frumos si s-a rezolvat.. mi-a dat fetele jos la usile spate si au siliconat pe acolo... se pare sa s-a rezolvat tot.. (normal totul pe garantie)

..urata treaba oricum...(chiar daca s-a rezolvat).. ma gandesc ca atunci cand dai 14000 euro pe o masina te astepti sa nu se scurga apa in ea.. mai ales ca la Matiz-ul pe care l-am avut inainte nici poveste de asa ceva...

anyway... water under the bridge.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Astazi a venit si rindul Skoditei mele sa desfac usile din spate, care binenteles se undau la fiecare ploaie mai serioasa. Inarmat cu shema usii din spate si sfaturile colegilor de pe forum treaba a fost simpla de facut.Multumesc tuturor. :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un seat toledo din 2001 si am aceeasi problema cu apa in usi. Dupa o ploaie zdravana s-a adunat o gramada de apa in usa din spate stanga. Se pare ca gaurile de scurgere erau astupate, nu stiu sigur dar cand am scos ghederul a inceput sa curga apa din gaurile unde intra clemele de prindere, si a curs nu gluma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu aceeasi problema la fabia combi. adik intra apa pe la geam si se uda tapiteria si sub presuri. Gaurelele alea de evacuare sunt desfundate pt ca curge apa sanatos pe acolo dar degeaba tot intra si prin alta parte si imi uda in masina. daca poate cineva sa imi explice si mie mai clar unde trebuie sa pun silicon ca sa nu mai intre apa pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau ca este in english, dar click

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun link-ul. Eu am aceeasi problema si cei care au masinile in garantie pot remedia aceasta problema la un service Skoda gratuit. eu am desfacut usile din spate pentru a monta tweeter-ele si mi s-au rupt niste cleme de plastic care tin capitonajul. Daca mai desfac odata pentru etansare se mai rup cateva. Stie cineva de unde se pot cumpara acele cleme de plastic? are cineva vreo recomandare la tipul si marca de sigilant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Compexit Trading si am cumparat clemele de plastic de la panourile de usi la pretul de 1 ron bucata (cam scump dar asta e). Luat si silicon iar daca maine ma ajuta vremea voi remedia problema apei. Mi sa recomandat sa fac etansarea si la usile din fata, cred ca mai mult preventiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E curios cum din usile fata nu curge nimic,iar din spate ti se uda tapiteria pe usa si chederul ...Am observat ca la toata lumea se intampla numai pe stanga,iar din experienta proprie,numai daca masina e putin in rampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi curge si din fatza. poate e mai greu de observat ca e plastic acolo si nu tapiterie. Iar de udat in fatza la mine nu se uda sub preshuri ci sub scaun. Azi poate o duc si eu pe la cineva, poate scoate fetzele mai bine ca mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezolvat problema, sambata am desfacut toate usile cu grija si indemanare (tot am reusit sa rup vreo 5 cleme). Ce am abservat eu e ca la imbinarea usii cu tabla de aluminiu este un fel de garnitura din ceva burete cauciucat care in partea de jos a usii e iesit inafara. Astept sa ploua la cluj mai tare si sa vad daca mai am apa inauntru. Am verificat si gaurile de scugere si sunt ok toate.

Pt. AMac: Oricat de priceputa e persoana care desface panourile niste cleme de plastic tot se rup. In rest trebuie sa fie atent cum si ce desface. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu n-am rupt nici una cand am umblat la modulul de usa :lol:

trebuie doar sa tragi gradat de panoul de plastic, nu sa-l smucesti

ce va pot spune sigur e ca clemele de cumparat sunt mai slabe decat cele originale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si totusi, o recomandare de "sigilant" pentru operatie? :( :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu va recomand sa nu faceticum arata pe site-ul postat mai sus.Daca pui siliconul asa,ramane apa intre tabla de la usa si cea de la panou,si nu e bine.Tb dat jos panoul sau slabit si bagat intre table,acolo unde-i garnitura aia

Modificat de marian_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema e doar atunci cand ploua tare si apa nu mai reuseste sa iasa pe cele 2 fante prevazute in acest scop. Atunci se prelinge printre cele 2 table prost etansate. Si daca ramane apa cumva acolo se va evapora f repede, nu cred ca prezinta o problema, oricum ajungea apa acolo, singura diferenta e ca ajungea si se prelingea in masina iar ce ramanea se evapora, acum ajunge si nu se mai prelinge si se va evapora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda am dus mashina la mecanic mi-a rupt o clema mi-a pus silicon dar tot ploua in ea, mai putin ce-i drept. DIn pacate m-a lasat fara 100ron. Asa ca azi m-am apucat frumos sa le redesfac eu, numai 3 dintre ele am apucat. Cu clemele alea eram speriat degeaba sunt destul de rezistente cu putina grija nu am rupt nici una. Tura asta am pus silicon acolo ca de la vecinu,un mic cozonac, sper sa tina. Maine ma bag si la aia de la shofer si gata. Doamne'ajuta. A sa aveti grija cand punetzi fata la loc sa ramana prins firul ala care se contecteaza la (habar n-am cum se numeste) manerul de deschis usa, ca din cauza lui a trebuit sa scot fetele de 2 ori la 2 portiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!