Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

Salut,

Din punctul meu de vedere:

1. Silicon. Banda cu burete se va îmbiba și vei avea din nou nervi.

2. Doar dacă sunt deteriorate. Benzile nu au rol izolator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MarlboroMan din ce au spus colegii exista purfix care e integral din cauciuc. Dezavantajul e ca trebuie sa desfaci panoul de tabla sa cureti banda veche si sa o lipesti pe cea noua.

La silicon ar fi mai simplu doar sa il aplici peste dar din cate inteleg si aici e recomandat sa desfaci sa cureti banda veche si sa lasi doar silicon.

Imi e greu sa ma hotarasc pentru ca nu am desfacut tapiteria sa vad cum arata garnitura aia originala.

 

2.Ele nu sunt deteriorate dar se mai slabesc in timp. Daca nu strang asa tare pe geam nu inseamna ca intra mai multa apa in usa? Poate exista cineva care a schimbat si ne poate da cateva informatii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pe la partea de jos a usii intra apa doar cand masina este parcata cu 2 roti pe bordura si sta inclinata. Si eu am aceasta problema. Iar la Audi A4 avant din 1996 apa intra in habitaclu pe la carcasa filtrului de polen aflata in dreapta jos a parbrizului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Buna.

Am observat faptul ca la usile din spate tapiteria este uda. M-am uitat mai atent si am constatat faptul ca umezeala nu vine dinspre imbinarea tablelor usii , cum se mai intampla la unii ( oricum, la imbinarea respectiva am pus mai dedemult silicon ptr. etanseizare) si nici orificiile dedicate, de scurgere a apei patrunsa intre cele doua table, nu sunt infundate. Umezeala provine de la baza chederului, tapiteria fiind in contact absoarbe apa infiltreaza, nu stiu cum, aici. Atasat poze sugestive.

De unde sau pe unde se infiltreaza apa care ajunge in zona respectiva? A mai patin cineva?

Multumesc.

Screenshot_20180214-191707.png

Screenshot_20180214-191715.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca citesti fix primul post al acestui topic o sa vezi rezolvarea. Eu am facut-o la ambele usi acum 5 ani dar la usa stanga spate deja a cedat, cand ploua gasesc mocheta umeda. Dar mi-e lene sa desfac usa din nou, cred ca o sa o duc la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am precizat faptul ca am deja siliconata imbinarea celor doua panouri metalice ale portierei precum si faptul ca orificiile de evacuare nu sunt infundate si, totusi, chederul de la prag e ud. La ambele usi spate. E mai putin de 1 an de cand am siliconat.  Ca sursa mai poate fi si chederul respectiv, care  nu mai etanseizeaza portiera cat timp sta inchisa. Sau orice altceva decat imbinarea la care faci trimitere.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noi date. Am luat masca jos  la usa spate stanga. Desi am pus silicon cu aprox 1 an in urma, se infiltreaza apa din imbinarea tablelor usii (cu rosu in poza). Nu s-a fixat bine siliconul. Chestia este ca, desi nu par infundate orificiile de evacuare dedicate,  nu se dreneaza apa prin ele, ajungand sa refuleze pe la imbinarea siliconata. 

- cum pot curata eficient orificiile de drenaj dedicate?

- cu ce sa siliconez din nou? Parca, exista mastic negru care se poate aplica si pe ud/umed.

- trebuie slabite suruburile ce tin tablele intre ele si strecurat silicon prin dedpartirea creata?

- chestia este ca punctul din imbinare pe unde refuleaza (cu rosu) nu e cu mult mai jos fata de punctul unde vine bagat clipsul de plastic al mastii (cu galben in poza) In cazul unei bune siliconari, exista riscul ca apa sa ajunga pana la acest nivel si sa refuleze pe aici?

- oare chiar intra atat de multa apa intre tablele metalice sau, mai degraba, picaturile patrunse din exterior stropesc haotic interiorul respectiv, ajungand sa se prelinga pe la imbinari?

Multumesc.

20180215_182548.png

20180215_173431.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- Cu o sarma.

- Mastic siliconic rezistent la apa.

- Da, trebuie. Vrei sa iasa un lucru elegant? Atunci vei demonta panoul, cureti elegant de resturile de silicon, dupa care aplici cordonul siliconic.

- Intra multa apa, deoarece usa a fost gandita de constructor......asa cum a fost gandita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri.

Demontarea panoului presupune si luarea jos a macaralei? Nu prea m-as complica cu macaraua.

Asa ceva o fi bun ca izolant? Ca in poza

20180216_114350.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, sigisius said:

- cum pot curata eficient orificiile de drenaj dedicate?

- cu ce sa siliconez din nou? Parca, exista mastic negru care se poate aplica si pe ud/umed.

- trebuie slabite suruburile ce tin tablele intre ele si strecurat silicon prin dedpartirea creata?

- chestia este ca punctul din imbinare pe unde refuleaza (cu rosu) nu e cu mult mai jos fata de punctul unde vine bagat clipsul de plastic al mastii (cu galben in poza) In cazul unei bune siliconari, exista riscul ca apa sa ajunga pana la acest nivel si sa refuleze pe aici?

- oare chiar intra atat de multa apa intre tablele metalice sau, mai degraba, picaturile patrunse din exterior stropesc haotic interiorul respectiv, ajungand sa se prelinga pe la imbinari?

 

-nu am vazut orificiile sa fie atat de infundate incat sa nu se poata curata cu ...orice. Sarma, surubelnita chiar si bat de acadea. Orice intra pt ca acolo e praf cu vaselina.

-cu ce ai dat si prima data dar de data asta fa-o calumea. aplici pe uscat ca nu e greu sa usuci/cureti suprafetele.

-evident ca da. aici ai gresit tu ;)

-daca ai debit de fluviu, se poate sa refuleze si pe la difuzor. sa speram ca nu ploua atat de mut in usa.

-se prelinge apa pe geam cand ploua. ea in mod normal curge prin usa, pe prag si afara.

 

ca sa iasa bine, slabeste panoul ( ca de scos complet mai e de munca si nu are rost), da cordon de silicon si lasa-l sa se usuce. 

in felul asta se formeaza un fel de garnitura (inainte de asta, curata masticul vechi). dupa aia mai da un strat fin si asambleaza panourile.

 

L.E. nu dai panoul jos de tot, nu te complica. Doar daca nu te descurci sa cureti cu el pe masina.

nu are rost cu siliconul ala, ia ceva de la bison.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info.

Un singur nu mi-e clar, curat/elimin inclusiv garnitura originala sau, chiar daca e imbatranita si fisurata, o las asa cum e lipita de panou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie pe tub:  ,,Inainte de aplicarea siliconului, suprafata de lucru trebuie curatata foarte bine, pentru ca substanta sa adere".


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Leonard_Ploiesti

Salutare colegi forumisti,

 

Dupa cca 1 an in care mochetele din spate au fost mai mereu ude sau inghetate m-am hotarat sa "gletuiesc" imbinarea dintre panoul de aluminiu si usa. Desi am si pistol pentru pilulite captive m-am hotarat sa risc de data asta. La usile din fata am inlocuit vestitele pop nituri atipice cu piulite captive M5 din cauza faptului ca macaralele pentru geamurile electrice se "duc" cam la 2 ani.

Materiale si scule  folosite:

- 1 cutter - folosit pentru a taia surplusul de garnitura uzata din zona de imbinare dintre usa si panou aluminiu.

- 1  burete vase - folosit pentru curatarea zonei de imbinare dintre usa si panou aluminiu.

- 1 spary super cleaner de la Loctite 7063 - folosit pentru degresarea zonei de imbinare dintre usa si panou aluminiu.

- 1 buc tub mastic pentru lipire si etansare puternic de la Wurth (71 ron fara TVA) + pistol clasic ptr aplicare silicon.

- 1 spaclu cel mai mic pe care l-am gasit (latime 30 mm) pentru  "gletuire" mastic.

In poze vedeti ce a iesit. Maine urmeaza inca 1 strat de mastic pentru siguranta si finisare.

 

WP_20180430_13_28_34_Pro.jpg

WP_20180430_13_28_48_Pro.jpg

WP_20180430_13_28_58_Pro.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna ziua,

Am aceeasi problema si la haion(Fabia 2006). Acolo ce se poate face?

Multumesc

Modificat de andrei neagu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca ai scurgeri de lichid de parbriz (la motoras sau pe furtun) si daca stopurile sunt montate corect (daca ai garnitura de burete sub ele)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat stopurile si sunt in re gula. Este apa nu lichid de parbriz. Gasesc apa dupa cheder langa sistemul de inchidere.

Am facut un semn (poza este informativa)

 

 

skoda-fabia-combi-teh-3m.jpg.17a58e1adbc3b02cb6464fbee59746fb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!