Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

La siliconul asta sanitar, sau de care o mai fi, ce nu-mi place...daca cumva ai vreo problema si trebuie sa dai jos panoul, foarte greu il mai dai jos....nu stiu, oare spuma poliuretanica cum s-ar comporta? O aplici rapid, strangi suruburile dupa ce se usuca tai frumos cu caterul surplusul, ar iesi o treaba faina.... :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine era un fel de guma de mestecat, cand am desfacut-o s-a intins si m-am murdarit binisor dar nici n-am pus altceva inapoi.

n-am vazut urme de apa si sper sa nu apara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din fericire inainte de a pune fata de usa stanga spate am prins o ploaie si bineinteles am avut un loc prin care se vedea un firicel de apa si am refacut izolarea. Cat despre cea din dreapta am facut la fel numai ca de data asta am simulat o ploaie dupa vreo doua ore de la aplicare turnand in usa o galeata de apa. A durat un pic pana sa scurs prin locurile special destinare dar nu a mai curs in masina. Cand turnam apa ma gandeam ca ar da bine usa transparenta cu apa in ea si cativa pesti, Asta pentru ca dupa cum spuneam un pic mai devreme am folosit silicon de lipit acvarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine bine bre sora carmina....cand am intrebat pe aicisea de silicon sanitar, toata lumea a zis ca-i bun :) puteai sa zici ca nu e ok.:P

in fine...daca nu e bun...ma chiunui, il dau jos, pun mastic din ala special-spray. Si spuma e o idee sa stii..dar daca putin asa cu simt de raspundere nici nu mai ai nevoie sa revii sa tai. Acuma nu stiu cum se comporta in timp....ca de la multa apa el se mananca :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ciclul daca ar fi fost .... Daca ar fi fost treaba bine facuta de la inceput de fabrica nu mai eram in aceste momente instalatori cu apa silicon si toate bazaconiile. Am impresia ca masina asta e ca un program open source , tot timpul iti mai da cate ceva de facut pentru a completa linia de productie. :)

Apropo de spuma, o idee proasta in contact prelungit cu apa are acelasi efect ca si garnitura originala adica zero.

Modificat de ssnyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: bine bine frate Sudsemnate.....stai linistit e bun si sanitarul :icon_cheesygrin: , oricum daca zici ca pe spuma o cam papa apa merg pe mana ta.

Ssnyper , pe tine nu te cunosc asa ca te voi contrazice :lol: , uite ce sustin producatorii:

post-25544-0-35007000-1338672521_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu spuma am vazut-o la termopane. Daca lasi o luna spuma aia fara sa faci reparatiile imediat, ai sansa de cateva ploi, o sa vezi imediat ca devine poroasa asa si se macina. Daca tu zici ca Skoda e un program open source, ce sa mai zic atunci de Dacia SuperNova ?:)) Si cred ca lista poate continua....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuma de la geamuri trebuie acoperita de tencuiala sau vopsea. Razele UV o ataca si devine sfarimicioasa.

La panoul de usa cred ca face o treaba mult mai buna siliconul sau masticul decat spuma poliuretanica. Si se aplica mai usor...

Sent from my HTC using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sudsemnatu parca te astepti la mai mult de la skoda decat de la dacia ... plus diferenta de ani de productie.

Iar cu spuma producatorii trebuie sa isi faca reclama intr-un fel. Daca aplica spuma o lasa 24 sau 72 de ore si dupa aia pune apa ok dar daca o lasa mai mult la caldura si dupa aia fac operatiunea asta ... Eu ma uit la tamplaria mea care din motive obscure nu a primit tencuiala adecvata si parca e zat de cafea. Acum nu stiu ce sa zic. Sper sa tina siliconul care l-am pus. Daca nu o desfac iar si o lipesc cu moment fix :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@snypper pai normal ca ma astept la mai mult. Plus ca nu fac comparatie intre skoda si dacia :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cam asta spuneam si eu referitor la afirmatia ta cu dacia si skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream doar la faptul ca Skoda Fabia e mic copil, cand vine vorba de program open source..daca ar fi sa compar cu Dacia Supernova...dar nu compar :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate Sudsemnatule ... :icon_cheesygrin: tii la albastruca ta, aia faina :lol:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu apa in portbagaj in partea dreapta, unde este acel buzunar la Octavia I. Am vazut ca, curge la o imbinare metal-metal aproape de reglajul la portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da tin :) Si cand te gandesti ca m-am iubit doar cu fiare din tara lui Van Gogh si cateodata ma dau in vant dupa asiatice...in special cele din tara soarelui rasare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit clipsuri in targul Vitan ( Autovit ) la un mosulica ce vindea maruntaie

am gasit si identice dar si diferite -in ceea ce priveste partea care intra in usa

de potrivit , se potrivesc toate foarte bine

4 buc la 1 leu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna ziua  ajutati-ma va rog cu un raspuns,am citit tot acest totpic,am dat cu silicon masticat,am demontat panoul acela metalic am aplicat atat in interior cat si exterior..dupa aplicare chederul din partea de jos al usei nu mai era ud,dar apa tot intra cand ploua,aveam apa atat in fata cat si in spate partea cu soferul...daca chederul nu este ud nu cred ca mai intra din usi,poate intra cumva din alte locuri,ajutati-ma sa gasesc buba ca ma luat capul dupa fiecare ploaie am baltoaca atat in fata cat si in spate...ma gandesc sa nu intre pe la pedeale ..acolo nu am desfacut acele sergatoare sa pot verifica daca gaurile de scurgere sant infundate...inainte sa desfac panoul de la usa spate acel cheder era ud la partea de jos...dupa aplicare nu mai este ud,dar apa tot am inauntru...nu stiu ce sa-i mai fac

Modificat de pancu.boss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin la problema mea,astazi am desfacut stergatoarele si am curatit zona de preluare a apei,toate bune...dar apoi am pus furtunul cu apa pe parbriz doar in zona soferului,nu inteleg pe unde intra apa pentru ca nu se vede la pedale nimic,daca aveti idee sau mai este cineva cu aceeasi problema ca a mea..ar fi bine,am citit tot topicul nimeni nu a avut in partea soferului probleme,se pare ca sant singur,dar nu stiu pe unde anume poate intra,pentru ca am curatat de mizeriile stranse acolo in fata la stergatoare..va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica:
1hpaus.jpg
6tnymq.jpg
Apa se infiltreaza prin stalp si ,,ajunge" in masina pe la clemele care fixeaza ornamentul manetei de actionare a capotei.
Uite:
6s50rs.jpg
Sau dai jos fetele de usi de pe partea stanga, rogi pe cineva sa dea cu furtunul cu apa....si tu Pancule,doar va trebui sa depistezi locul pe unde se infiltreaza apa...

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine daca ma ajuta starea vremii am sa incerc sa desfac mocheta daca reusesc,nu stiu ce anume ma asteapta acolo,dar cert este ca trebuie sa gasesc sursa pe unde intra apa,ceva a cedat..multumesc pentru raspuns,revin cu detalii poate poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
daniel11gna

Buna seara.

Referitor la problemele cu piscina marca Skoda, am cam aceleasi probleme in spate, respectiv  apa dupa orice ploaie.

Remediul meu de moment a fost să las uşile din spate închise doar pe primul prag de închidere şi atunci se scurge apa.........pe lângă cheder.

Totuşi aş dori să o rezolv problema dar aş avea două dileme:

1. Izolatul cu silicon este mai eficient pe panoul uşii montate, sau demontat panoul, pus silicon în loc de garnitură şi montat la loc?

2. Între un silicon negru din magazin de materiale de construcţii(24 lei) şi silicon negru pentru etanşare garnituri din magazin piese auto, care ar fi mai eficient?

 

Vă mulţumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa iasa un lucru ,,ca la carte"....demontat panoul. Merge si varianta mai comoda, adica vei aplica siliconul pe panoul usii (fara a demonta).

Varianta a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune silicon sanitar, nu conteaza culoarea ca oricum nu se vede, dar as merge pe din ala transparent..ia de la o marca consacrata gen bison, ceresit...nu no-name

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silicon alb sau transparent. nu mastic. ideea e sa faci o garnitura din acel silicon pt a izola panoul.

 

eu am facut operatiunea asta la golf, aveam aceeasi problema cu pragurile ude dupa ploi lungi/torentiale.

merita sa verifici/cureti si gaurile de scurgere din usa (pe partea de jos), de obicei se infunda cu vaselina,praf.

panoul nu e neaparat nevoie sa il dai jos complet, poti slabi suruburile 3-4 mm cat sa intre varful tubului de silicon' cordonul de silicon il dai pe partea de jos si urci 10 cm pe laterale, nu e nevoie sa fie de jur-imprejur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

carceacristian

Salutare,

 

Mai baieti eu nu va inteleg de ce alegeti solutii din astea...?...

Una la mana,daca vreti sa mai scoateti panoul de la usa o sa va faceti zile fripte ca iese greu...

A doua la mana,nici nu vezi unde etansezi,plus ca acolo trebuie dregresat inainte sa puneti siliconul.

A3a la mana,e inestetic,chiar daca e ascuns si nici sanse bune nu ai sa etansezi totu cum trebuie.

Eu unu aveam probleme,dar la Seat cu apa in mocheta de pe partea soferului.Am luat niste purfix ca cel de jos,din bazar(exact asa cum se vede maro).Este o banda,dar dintr-o banda de purfix,poti sa faci 2 benzi.

Asa ca am inlocuit cu purfix din asta,toate cele 4 usi.Am dat fiecare panou jos si am curatat voiniceste garnitura de fabrica,pana cand nu a mai ramas nimic din ea de pe panou.Pe urma am lipit purfixul cu lipiciul lui,nu am mai pus nimic altceva.

Vreau sa va zic ca de atunci,decand am inlocuit cu purfix toate cele 4 usile si curatat scurgerile din usi,plus cele de pe contraaripi,numai am absolut NICI o scurgere in masina,masina e super si simplu uscata inauntru.

E drept ca dezavantaju e ca tre sa dati panoul jos,dar asta e,macar stiti ca faceti o treaba buna,decat sa va chinuiti luni de zile sa stati cu scurgerile,ba nu am format cordon de silicon,ba nu am pus acolo si pe dincolo...

post-9811-0-03179800-1368522114_thumb.jp

Modificat de carceacristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!