Jump to content

Scurgeri de apa in habitaclu Fabia


saboteur
 Share

Postare recomandată

kryss782001

johnny_c clar pe acolo intra apa,asa am patit si eu.

rezolvare:

-taiat o bucata de pluta rotunda si lipita cu silicon sau mastic.

eu astazi am gasit in partea dreapta fata mocheta umezita,cand se va opri ploaia investighez.

aveti idee cum se demonteaza ornamentul de plastic interior,cel care acopera pragul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va trebui sa refaci izolatia la panoul de usa dreapta fata. Asa era si la mine. Acum e uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De 3x refacut si eu izolatia...trebuie de la inceput folosit produsul corect care izoleaza.

Am scris mai in spate ce si cum, trebuie doar cautat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si eu sa fac aceasta operatiune, imediat ce se opreste ploaia. Am doua tipuri de silicon in casa: sanitar gri si universal alb. Credeti ca nu o sa tina cu astea? Pe ambele arata ca rezista la umiditate, ca sunt bune pentru baie etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi e vreo problema daca punem silicon pe tot perimetrul panoului de usa? Ca la cat ploua cred ca se umple pana sus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai in mod normal nu ar trebui sa se umple...la ce sunt bune gaurile alea mici din usa? pentru scurgere nu? Eu cred ca apa se prelinge ...nu da pe dinafara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu frate dar m-a prins o singura ploaie mai sanatoasa afara ca restul timpului sta in garaj si deja innotam in spate.. Se prelinge cu un debit colosal..cred ca o fac sita in partea de jos. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

parerea mea este ca in prima faza sa bagi o bucatica te sarma in toate cele 3 gauri din partea de sub usa si sa le desfunzi, la mine erau pline cu vaselina amestecata cu praf

ma gandesc ca sunt destul de mari pentru a curge toata apa care se aduna in portiera

apoi, daca tot curge apa in interior, desfaci fata de portiera si toate suruburile de la macara, bagi silocon pe margine pana pe la mijlocul portierei si executi operatiunea inversa

teoretic nu mai are cum sa curga apa in interior decat daca torni cu furtunul direct in portiera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scurgerile respective au fost primele verificate ... si nu o sarma ca sunt destul de mari, a intrat chiar o surubelnita intreaga.Nu asta e problema. Astept un pic de soare sa ii aplic tratamentul de "virginizare". E apa in momentul in care ploua in ultimul hal nu la orice picatura banala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

johnny_c clar pe acolo intra apa,asa am patit si eu.

rezolvare:

-taiat o bucata de pluta rotunda si lipita cu silicon sau mastic.

eu astazi am gasit in partea dreapta fata mocheta umezita,cand se va opri ploaia investighez.

aveti idee cum se demonteaza ornamentul de plastic interior,cel care acopera pragul.

Kryss sper sa ai dreptate, am facut rost chiar de un dop original si l-am infipt acolo, acum o sa urmaresc daca mai intra apa la o ploaie mai serioasa. Oricum la ploile astea din ultima vreme am descoperit ceva din greseala. Intr-o seara nu am mai gasit loc in parcare si am urcat masina lateral pe o bordura inalta, cu partea cu probleme, partea pasagerului pe bordura. A plouat toata noaptea , iar dimineata cand am urcat in masina ,pe prag la pasager era un firicel de apa. Am deschis usa si am inspectat locul,tot chederul era ud in paartea de jos. Probabil apa curge mai abundent pe panoul macaralei daca masaina sta inclinata, e logic. Voi izola cat de curand si usa aia, dar tot nu inteleg ...daca ar fi sa intre pe acolo...de ce la pasager jos e uscat iar apa se strange in spate. O gramada de probleme au izolatiile astea la Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut fata de usa si garnitura de burete sau cauciuc atarna de sub panou. Nu pot sa inteleg cum au gandit cand au pus capetele in partea de jos dar am desfacut panoul de usa si asa ajung la problema mea. Ce dimensiune au niturile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

musai nituri? parerea mea e ca te complici, mai bine foloseste suruburi autofiletante, va fi mai usor de desfacut panoul daca vei mai avea nevoie....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt cam mari si alea daca ar fi de folosit ...

ceresit aquablock nu am gasit dar in schimb am gasit niste silicon de lipit acvarii ca tot pe aproape e. Macar daca intra apa in ea sa nu mai iasa ..:) Una peste alta am cautat un capat de nit in usa de am crezut ca imi creste barba.

Ce fel de suruburi ca sunt groase rau si tabla aia pare mult prea slaba?

Modificat de ssnyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Din pacate, asta inseamna economia... de timp si bani - au tras nituri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a pus suruburi la ce dimensiune a luat ca incep sa cred ca este cea mai buna solutie. Pana le-am dat jos am facut un pomelnic lung tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt groase deloc, banuiesc ca masina ta e fabricata dupa 2004, si de aceea la tine panoul este prins in nituri, la mine panoul este prins cu suruburi .

,,Ce fel de suruburi ca sunt groase rau ": M6X10

Uite.....poate gasesti surub autofiletant cu saiba metalica ....

Panoul din clip e prins cu suruburi, deci stai linistit la frumusete nu-i strica.

post-25544-0-96384100-1338405586_thumb.j

post-25544-0-41319900-1338407463_thumb.j

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu de frumusete .. da nu cedeaza de la vibratii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ziele astea am reusit si eu sa izolez acel paou , la mine este prins direct in suruburil ....l-am desfacut si dupa ce am curatat tot buretele acela de doi bani i-am aplicat silicon - nu mai stiu ce firma este dar era special pt lipituri care sa reziste la max 500 grade , acum sper sa fie si bun , sa nu-l "ocoleasca" apa.

Apa poate intra si pe langa acele bolturi in care este prinsa fata usii , daca acestea nu au garnitura .

Partea nasoala este ca am pierdut un bolt ... stie cineva de unde se pot achizitiona?

Multumesc

http://imageshack.us...0601155602.jpg/

http://imageshack.us...0530164652.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/442/20120530164703.jpg/

Modificat de emilnuca1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune cele de Logan :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TI-a fost greu sa dai un pic cu destu pe siliconul ala? Asa am facut eu acum vreo 2 zile si ... ieri m-a inundat din nou. De data asta dam si cu degetelu ca sa fie treaba buna. De 2 zile merg cu panoul de usa desfacut si vremea de afara ma ajuta fara a apela la furtun cu apa sticle etc.

Cat despre bolturi cred ca sunt clipsurile alea de plastic despre care vorbesti, se gasesc la reprezentanta. In megalopolisul in care locuiesc nu am gasit nituri cu dimensiunea ceruta iar de suruburi cand am cerut dimensiunea M6X10, carmina multumesc, au spus ca nu au asa ceva aratand-umi o cutie cu M4X10 ... lol. Una peste alta pe 20 de clipsuri/bolturi cum le spui si 15 nituri am dat 80 de lei la reprezentanta. Mult daca ma gandesc la o punga de nituri cu 30 de bucati care costa 5 lei.

Modificat de ssnyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ ssnyper poza am facut-o inainte ca sa intind siliconul cu degetul , nu de alta dar daca faceam dupa manjeam telefonul :)

Ma duc maine prin targul vitan poare gasesc acolo niste clipsuri -bolturi -praduti sau cum le zice

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am efectuat si eu astazi aceasta operatiune. am dat jos masticul ala cat de cat...am degresat cu 5w-40 si aplicat silcon sanitar gri, l-am intins bine si cu degetu. sa vedem la ploaie daca se mai uda fetele de usi.

nu stiu ce i-am facut cand am prins inapoi tija ca imi fac face figuri acum usa la deschidere :) cred ca dau jos fata din nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!