Jump to content

Passat 1.8T 1999 Informatii ?!


roibigabriel
 Share

Postare recomandată

roibigabriel

Buna ziua !

Locuiesc in Cipru si un coleg din Bucuresti ar dori sa aduca Passatul pe care la cumparat aici in Romania as fi interesat sa imi spuna cineva ce norma de poluare are masina si cam cat costa aproximativ taxa de poluare in Romania la ora actuala, daca merita sa o aduca sau nu ? Mentionez ca in talonul masini aici nu scrie norma de poluare sau emisiile .

Si daca stie cineva , daca face RAR-ul aici pe 2 ani si face si asigurarea , poate circula fara probleme in Romania timp de 2 ani ?

In legatura cu taxa de poluare : An fabricatie 03.06.1999, serie motor 015673 APU , VIN WVWZZZ3BZXP480864, benzina, 1800 cmc .

 

Va multumesc anticipat !

 

PS: Si  daca are cineva informatii cam cat costa sa schimbe volanul de pe dreapta pe stanga (pe viitor) si date de contact ar fi binevenite, zona Bucuresti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Passat 1.9 TDI 116c

Intra pe rarom.ro si vei gasi o lista cu toate motorizarile cu norma de poluare respectiva. S ar putea , conform practicilor romanesti, sa ti iasa o norma de poluare mai mica, dar ca idee... gasesti pe site.

Calculator pentru taxa de poluare gasesti online.

La transcrierea in Ro, daca  ITP ul facut in afara expira peste 6 luni, nu esti obligat sa faci itp ul in tara, decat daca ceri expres ( sa ma corecteze colegii ce au trecut recent prin RAR), iar cu asigurarea, sigur va trebuie sa o refaci la o societate romaneasca odata cu transcrierea.

Schimbat volan pe stanga... undeva la 1000 euro ( posibil si mai putin).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VW Passat 1.9 TDI 116c

Ti am cautat codul in lista pe care o am eu de Euro 3 si nu apare. 

Liste_euro3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu de la o Skoda 1.8 20VT tot din '99 ca e euro 2....este acelasi motor,nu cred ca difera norma de poluare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Passat benzinar nu exista Euro3. Euro2 pana in 2000 (2001, nu stiu exact), Euro4 dupa.

In cazul de fata Euro2.

 

http://vwforum.ro/topic/3259-passat-97-sau-98-benzina-nu-sunt-euro-3/?hl=%2Bpoluare#entry45541

si aici  http://vwforum.ro/topic/37590-norma-de-poluare/page-3?hl=%2Bpoluare#entry1778590

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roibigabriel

Va multumesc frumos pentru raspunsuri, atunci am sa-i spun ca este Euro2, pe calculatorul de taxe ar iesi undeva in jur de 1000 E taxa conform cc, an si norma E2, fara grame CO2/km pe care nu stiu cat reprezinta. Ar putea fi mai mare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din cate stiu eu,pentru euro 2 1.8 20VT are CO2: 204 gr/km.

Fa un calcul asa si vezi cat iti iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusjurcau

la euro doi nu mai conteaza co2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,

Un prieten si-a achizitionat un audi B5 din 2000 1.8T APU ce imi puteti spune despre acest motor "APU" care ii destul de rar.

Ce ii de verificat? Ce probleme specifice are APU-ul?

As dori orice informati din experentie personale, linkuri si impresi.

 

Merita mai mult decat un TDI de 130cp?

Consum la 1.8 T este cu mult mai mare ca si la un 1.9 TDI?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cu mare intarziere iti pot raspunde ca 1.8T apu 150 cai  este unul dintre cele mai liniare si fiabile motoare foarte pretabile de a fi tunate eu am 290000 km fara reparatii si am marit puterea la 190 cai se putea si mai mult+ca am trecut pe Gpl se comporta excelent , consum pe benzina 6.9l si 9l. motorul a fost pus pe audi de care a si fost fabricat ,Wv la mine si skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare.sunt noul posesor al unui passat b5 variant 1.8t cod motor anb si as dori sa aflu daca am facut alegerea buna si ceva sfaturi pentru motorizarea respectiva.Multumesc!

Fab 1999

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un motor reusit, daca a fost intretiunut corespunzator nu ai probleme cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns Florin.Sper sa nu mi faca probleme pe grave pe viitor,ca mi place mult masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la prietenu cu audi APU 1.8T a vrut sa il vand in RO (are numere de franta) si cineva i-a spus cum ca ar fi Euro 3. Se poate sa fie diferenta ptr ca are stema de la audi? Eu nu cred.

 

Mai are si probleme cu uleiul, ii foarte "jingasi" nu stie ce sa ii mai pune. in 15 mi de km lo schimbat deja de 2 ori.

 

Puteti sa imi dati o referinta sau un ulei bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai mam gandit la ceva mai gros intr-un prim rand, nu consuma mult dar zicea ca ii prea lichid. Acum nu stiu ce sa zic, pe alte forumuri aici in franta ziceau ca mobil ar fi scaparea. Is sensibile, de aia nu vreau audi, mai ales benzina.

 

Acum o sa mai am ocazia curand sa il conduc vreo 2 saptamani si am vrut sa ii fac un ulei bun bonus... da nu stiu norme ce le cere si care ar fi bun ptr el (190000 km).

 

Oricum nu scoate fum, merge destul de bine, si nu apare nici o eroare pe Bosch. Sa fi fost din cauza termostatului care era dus si nu se incalzea motorul de loc (apa tot pe 60)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu exista euro 3 la benzina...au sarit de la euro2 direct la euro4.eu de ex am la passat 1.8t fab1999 cod motor anb (care cred ca I cam asemantor cu apu)norma de poluare d4 care e de fapt euro2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!