Jump to content

Golf 6 - trapa panoramica


gataca
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Cum ai reusit sa cureti tot asamblul: role, chedere, etc. ?

Eu am sunat la reprezentanta la Suceava si mi-au zis ca o "ungere" de intretiere costa aproximativ 200 ron.

Mi se pare cam mult pt 2 dungi se vaselina.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Tocmai am trecut printr-o experienta neplacuta: am deschis Trapa și când am vrut sa închid se mișca ba în fata ba în spate, nu avea o mișcare cursiva, am dat din aproape în aproape și a ajuns la punctul în care trebuia să coboare, lucru care nu vroia sa îl mai facă... Se auzea butonul și motorașul cum ar vrea dar nimic, într-un final s-a închis... Dar problema rămâne.... Fir-ar ea de Trapa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol.

Tot plafonul demontat si schimbat sufele. la mine asa a fost. dar inca nu e functionala ca nu merge cum trebuie adica se inchide dar se redeschide singura cred ca trebuie o recalibrare a punctului zero. Asa ca momentan e blocata manual pe inchis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa mă duc să îi fac o diagnoza la reprezentanta ca parca știu ca a zis odată ca nu comunica butonul cu nush ce pe acolo... Gen o eroare... Dar după toată cheltuiala cu înscrisul și revizie plus cauciucuri de iarna cred ca o las pentru primăvară, dacă e asa cum zici

Modificat de gigeaky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trapa panoramica trebuie curatata periodic si unsa cu vaselinele de mai sus. Nu ai ce diagnoza sa ii faci pe tester nu va aparea nimic . Daca se inchide si se redeschide face acest lucru pentru ca intampina o rezistenta prea mare la culisare .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nasol.

Tot plafonul demontat si schimbat sufele. la mine asa a fost. dar inca nu e functionala ca nu merge cum trebuie adica se inchide dar se redeschide singura cred ca trebuie o recalibrare a punctului zero. Asa ca momentan e blocata manual pe inchis.

 

Pentru funcţionarea corectă a trapei glisante / rabatabile este necesar ca, după demontarea şi montarea la loc, respectiv înlocuirea mecanismului de acţionare pentru trapa glisantă / rabatabilă, să fie executată o aşa numită cursă de iniţializare. 
 
–   Conectaţi aprinderea şi închideţi uşile, eventual închideţi trapa glisantă. 
 
–   Trageţi comutatorul de acţionare pentru trapa glisantă / rabatabilă şi menţineţi-l în această poziţie timp de 10 secunde. 
 
–   Trapa din sticlă este ridicată, deplasată spre spate până la capăt de cursă, apoi din nou spre faţă, iar la final este închisă. 
 
t   În timpul derulării întregului proces de normare, trebuie să fie menţinut tras comutatorul de acţionare pentru trapa glisantă / rabatabilă. 
 
t   În acest fel se încheie procedura de memorare 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 10/8/2015 at 3:30 PM, CARMISA said:

Nasol.

Tot plafonul demontat si schimbat sufele. la mine asa a fost. dar inca nu e functionala ca nu merge cum trebuie adica se inchide dar se redeschide singura cred ca trebuie o recalibrare a punctului zero. Asa ca momentan e blocata manual pe inchis.

Salut

Am si eu aceeasi problema. Poti sa imi dai mai multe detalii ?

Pret piese?

Cine ti-a schimbat sufele? (Service , Electrician, Mecanic)

Cat a costat manopera ?

Cat a durat operatiunea ?

Mersi 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut tuturor.

Am si eu un Golf 6 cu plafon panoramic (stricat) si nu gasesc niciunde piese sa il pot repara,la reprezentanta costa in jur de 1000 euro,este vorba de plasticul prin care circula cablul care deschide trapa ,se afla in partea soferului. Sunt dispus chiar sa cumpar alt plafon panoramic chiar.Am atasat o poza cu ambele plastice al plafonului.

poza.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,

Ai desfacut tu si ai constatat ca asta este problema sau de unde stii ?Care au fost simptomele ?

Plasticul Alb in care este cablul ?(parerea mea este ca nu are un rol atat de important, doar protectie, ghidare , ce nu merge ? sau ce merge anormal ? )

La mine este problema cu cablul in sine,imi ramane deschisa trapa pe partea soferului .

Incearca sa il identifici http://www.vwpartswarehouse.com/a/Volkswagen_2006_Golf19L-DIESEL-MTGLS-TDI/_51505_6019036/Sunroof/9276535.html dupa cod si dupa il cauti pe google dupa cod oem .

pe site-uri din alte tari.

Uite aici informatii pentru a identifica piesa http://www.thesamba.com/vw/archives/manuals/vwsunroof_h2o/SunroofManual_WatercooledVW.pdf

Eu am incercat la cele mai mai dezmembrari din Romania si nu am gasit nimic si am trimis cel putin 100 de e-mailuri , la care am primit si raspuns, din pacate negativ . 

Daca gasesti vreo rezolvare, sa ne anunti si pe noi, suntem mai multi cu acest tip de probleme .

Mersi

 


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema panoramicului, acum nu stiu cum pot sa calibrez panza (parasolar) de panoramic.

Modificat de loghy
Anunt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca ai cumparat altul .! Poti sa imi zici de unde si care a fost pretul ? Unde l-ai schimbat ?manopera ?

As fi interesat si de piese, dar nu as vrea sa comand piesele si sa fie altceva . La mine presupun ca este cablul de tractiune de pe partea soferului,dar pana nu se desface nu stiu care e problema .!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am  cumparat altul de pe internet,eu iti pot vinde un cablu dar doar cel din dreapta este impecabil,cel din stanga este usor stramb si nu stiu daca se poate monta in stanga ,poti cumpara de la reprezentanta VW sau de la orice magazin auto setul de 2 cabluri cu pretul aprox 270 lei.

Reparatia am facuto eu cu un prieten

Modificat de loghy
quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatii .de cel de pe dreapta aveam nevoie , nu stiu daca potriveste celalalt.

Se poate sa imi zici site-ul si pretul de unde ai cumparat ? poate gasesc si eu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, OvidiuG5 said:

^_^ O sa caut si eu , poate e mai simplu asa , chiar daca mai am de asteptat 

 

Modificat de OvidiuG5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Stiti cum se poate inchide manual? Am desfacut in locul indicat in manual (plasticul cu gratar ca la difuzoare) dar nu am nici un surub in partea stanga.

La mine sta departat/deschis pe partea dreapta si e aproape inchis pe partea stanga.

A inceput cu aceleasi simptome: nu voia sa se inchida (desi nu era cald afara).

Am actionat rotita de vreo trei ori (inchis/deschis) - a treia oara s-a auzit o pocnitura.

Distanta dintre geamul panoramic si plafon (stanga/dreapta) nu este aceeasi (spre deosebire de problema mai comuna cand partea din fata este lipita de plafon si partea din spate este deschisa).

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate inchide decat daca este demontata,are pocnit un plastic prin care circula sufa,deci in concluzie sufa nu mai poate revenii la pozitia initiala.Pentru inchidere manuala trebuie are loc de inbus in motorasul electric de la panoramic.Dupa ce o desfaci poti sa ma suni pentru plastic si sufa.

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar demontata am reusit sa o inchid si eu   .

Modificat de Ioana
Nu mai da Quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut.am si eu probleme cu trapa panoramica,,functioneaza dar nu inchide etens la capat,,,si cum pot sa i fac inchiderea manuala,,daca aveti soluti va rog sa mi scrieti.mu;tumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ai toate raspunsurile mai sus .

" Nu se poate inchide decat daca este demontata. "

Daca nu se inchide in partea din fata, este posibil sa fie blocat paravantul respectiv.

Daca nu cablul sau cablurile cu ghidajele respective care sunt din plastic .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

A facut cineva intretinerea trapei la reprezentanta ? unde? As dori si un feedback!

Am cerut un pret pentru aceasta "revizie" la Darius Ploiesti si pretul mi se pare cam piperat, aprox 650 lei cu recomandarea sa o las 2 zile la ei.

Nu prea mi-a inspirat inceredere ca stiu ce fac, m-as incumeta sa o curat eu cu ajutorul instructiunilor postate pe prima pagina dar s-asa ma duce vreo 300 si ceva de lei si nici nu prea le am cu "mestereala"... oare merita sa ma duc la ei !?

Va rog un sfat, sugestie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, dupa 4 ani de zile de golfuletul meu 5...fara trapa, m-am hotarat ca e cazul sa-mi implinesc visele, ca viata e scurta si...ce o fi o fi. Asa ca mi-am cumparat mult doritul golf 6 variant cu trapa panoramica. Pot spune ca sunt foarte satisfacut de alegerea facuta in sfarsit. M-am obisnuit cu luminozitatea din masina pe timp de cer senin, acum mi se pare ca era doar obisnuinta pe care o aveam inainte, de avea deasupra capului ceva opac si nu ma deranjeaza trapa. Acum m-am obisnuit cu trapa lol. Cred ca are si o folie foarte putin opaca, pusa de neamtul fost proprietar. Acum vreau sa o intretin ca sa evit posibile neplaceri ce pot apare. Am intrebat la magazin de cele doua produse (G060751A2 și G052141A2), dar pretul mi s-a parut cam mare...180 de lei fiecare. Va rog sa-mi spuneti daca ati cumparat din alta parte mai ieftin si daca da...de unde?

Puteti sa-mi dati si PM, ca sa nu se considere reclama, desi cred ca si pe altii ii intereseaza acest lucru. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!