Jump to content

Golf 6 - trapa panoramica


gataca
 Share

Postare recomandată

https://www.emag.ro/spray-silicon-liqui-moly-300-ml-2665liquimoly/pd/DDV2V3BBM/....Acest produs il recomand(cu toata increderea) pt.intretinere si lubrifiere..si eu am avut probleme cu trapa..scartaia ingrozitor la deschidere,apoi nu se mai inchidea deloc.Am folosit acest spray si momentan nu mai am probleme..sa vedem la iarna !

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am dat comanda ASTAZI la Unix, dureaza o saptamana pana vine. Am gasit cu 277lei amandoua. G052141A2 are 20g, G060751A2 are 120g...lol

Zici ca sunt de unica folosinta. Liqui Moly face lucruri bune in general, cred ca o sa te ajute si la iarna... Daca postai ieri, sigur imi luam si eu. :-) Mult succes!

Modificat de gataca
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună ziua, îmi puteți spune va rog un cod de produs pentru cablurile metalice de acționare a trapei? La magazinele de piese auto nu am avut șanse să găsesc ce trebuie. Mulțumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K9 898 870 incearca la reprezentanta si comanda pe o serie de golf 5 cu trapa panoramica si iti da cu discount  (sant aceeleasi cabluri 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stie careva pe unde sunt situate scurgerile de la panorama la golf 6?la alea din spate,ca alea din fata le am identificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 4/11/2016 at 20:43, razvan_prv a scris:

Salut tuturor.

Am si eu un Golf 6 cu plafon panoramic (stricat) si nu gasesc niciunde piese sa il pot repara,la reprezentanta costa in jur de 1000 euro,este vorba de plasticul prin care circula cablul care deschide trapa ,se afla in partea soferului. Sunt dispus chiar sa cumpar alt plafon panoramic chiar.Am atasat o poza cu ambele plastice al plafonului.

poza.jpg

Salut cum ai rezolvat problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua!

De cand cu vremea ploioasa, masina stand in parcare o saptamana, am gasit apa in masina (partea din spate plafoniera si portbagaj). Stiti cum se curata sistemul de drenaj al trapei (in spate, in fata nu am vazut sa fie probleme) la golf 6?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu l-sm  suflat  cu  aer  de  la  compresor   si  s-a  desfundat  furtunul.  Dupa  ce  dai  cu aer  prin  gaura,  torni  o  sticla  de  apa  acolo  langa  gaura  cu  trapa  deschisa,  si  te  uiti  jos  linga  roata,  trebuie  sa  curga  pe  acolo.

 

Am si  eu  problema  cu  trapa, se  misca  in  spate  si  in  fata,  dar  cand  se  inchide  rămâne deschisa  in sus,  nu  coboară partea  din spate, a  2-a  zi  am  tot  butonat  si  s-a  inchis  pina la  urma, iar  cu  o  săptămână inainte  eram la  mecanic  cu  ea  si  dupa  3  incercari  s-a  inchis. Ar  putea  fi  ceva  contact  din  buton? Nu se  aude  nici  un  zgomot afara la  trapa  ca  si  cum ceva  ar  fi  rupt.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data incearca sa refaci procedura de reinvatare functionare trapa din buton sau din VCDS  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

https://youtu.be/dKaVJ0Ccg1k

 

In partea frontala a sticlei  există un manson de plastic care apasă pe bratul paravantului. 

În apropierea culisarii complete acesta scapă si cumva mecanismul simte asta si trimite sticla înapoi. 

Nu știu dacă să cred ca e de vina acel manson sau paravantul. Acesta din urmă este tocit în zona de contact. 

S-a mai întâmplat cuiva sa se manifesteze asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce se vede nu ii decalata .

Io asa iti recomand ,refa procedura de  invatare din buton 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poti spune cum se face asta?

Merci 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca detii un vcds sau daca nu manual actionand butonul timp de 30 sec (tras in jos) si trapa va face singura o deschidere inchidere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si VCDS. Bănuiesc că nu e nicio diferență între cele 2 metode?

 

Merci pentru răspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

serbanadrian.teo

Mi-a rămas și mie trapa deschisa. Eu am curățat șina cu spray cleaner. Am lăsat 10 min sa se evapore  și ulterior uns cu vaselina siliconica spray ambele cumpărate din Auchan. 20 lei ambele. Merge fara probleme și nici nu mai scârțâie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calint complicata metoda din buton. Nu stiu ce am facut gresit, dar ramasese deschisa. Nu voia sa mai coboare partea din spate. Nu ma intreba cum am rezolvat. am tot butonat si pana la urma a mers. Ciudat este ca pare ca s-a rezolvat si problema. Rularea pe protectia de vant pare mai OK acum. La vreo 5 deschider/inchideri nu a mai scapat. Nu am mai putut sa o deschid de prea multe ori sa o mai testez datorita ploii care nu mai vrea sa se opreasca.

@serbanadrian.teo poti sa imi dai mai multe detalii despre produse? Eu ma gandeam sa dau cu HHS2000 de la Wurth pe post de vaselina. Am inteles ca e ok si pentru balamalele usilor.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, produsele mentionate mai sus sunt pentru gresarea sinelor, da? Adica ele sunt alternativa la G 060 751 A2 - vaselina pentru sinele de ghidare trapa

Ca am inteles ca trebuie uns si chederul/garnitura... cu G 052 141 A2, pasta Krytox.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vaselina cu lithium ptr sine si vaselina siliconica pentru chedere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Cum ati reusit sa schimbați cablurile ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La lidl am gasit asa ceva. N-am folosit inca. Abia azi am luat. 

received_2245802875687372.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu 2 cabluri nou-noute pentru cei interesati. Am incercat sa le schimb pe cele vechi dar nu am reusit, iar cei de la piese auto nu au acceptat returul.

Pur si simplu nu i-am dat de cap pe unde sa le scot pe cele vechi, cu toate ca si glisierele ma mine merg foarte greu chiar si dupa gresare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Am o problema la panza de la panoramic. Nu mai ruleaza  ! partea din fata se retrage spre spate, dar in stanga spate nu mai ruleaza, asa ca panza cade in masina. Daca o inchid se intinde inapoi. Cum pot remedia problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!