Jump to content

CarFix Motors Constanta


Marian
 Share

Postare recomandată

Preturile de pe autokarma sunt in general cam cele mai mici de pe piata. Aceeasi comparatie (placute si discuri) am facut-o si eu intre autokarma si magazinul de piese auto din Bacau (deci din provincie) de unde cumpar deobicei. Pentru aceleasi produse, autokarma iesea cam cu 100 ron mai ieftin, insa acestia sunt exceptia deoarece diferentele intre magazinele din oras au fost nesemnificative (in jur de 10 ron), autokarma fiind intotdeauna cei mai ieftini din online si offline. 

Nu iau partea nici clientului, nici vanzatorului, insa e un detaliu care trebuie stiut, la fel cum si preturile mici ascund uneori detalii neplacute. 

Daca e offtopic postarea mea, rog un moderator sa o stearga. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, raducut123 said:

Pai de ce nu cumperi tu piesele si ti le schimbi in alt service?

exact asta o sa si fac

Discuri si placute la o masina din 2017 doar 712 lei?????Apoi mai zic ceva: dupa un an de zile tu schimbi discurile si placutele? Cati km ai? Hai , placutele poate, dar si discurile?

unde scrie ca masina e din 2017? masina are 4 ani si 93.000 km. 712 LEI e putin? sunt pentru un 1.2 TSI, nu pentru GTI

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe e-piesa, de ex, numai de la seturile de placute iesi cu ~60 ron mai mult, sigur diferenta se mareste si mai mult adaugand si discurile.

Am avut si eu surprize ca luand discurile si placutele de la un service sa ma trezesc cu niste preturi umflate, nu pot sa'mi dau seama daca e interesul service'ului la mijloc.

Ulterior am preferat sa fac lucrarile de genul asta in regim propriu.

650 ron poate parea mult la prima vedere, insa sigur manopera e mai mica de fapt (datorita diferentelor de pret a pieselor) si trebuie tinut cont si ca un test de frana costa minim 80 ron la service, o aerisire banala cam 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 minutes ago, z e n i t h said:

masina are 4 ani si 93.000 km. 712 LEI e putin? sunt pentru un 1.2 TSI, nu pentru GTI


Subscriu ideii ca ar trebui schimbate doar placutele. Coincidenta face ca placutele de la Superb sa le schimb tot la 93K km și acum la 160K km să schimb complet discuri și plăcuțe de frână.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

         Salut!

Revenind la oferta noastra, aceasta nu continea discuri TRW!

Din experienta noastra se ovalizeaza.

De unde concluzia ca este 650 lei manopera?  NIMIC MAI FALS!  A fost dat un pret global piese si manopera. Oferta afisata cu discuri TRW NU NE APARTINE! Noi lucram cu ATE!Mult succes la montaj!

In ceea ce priveste ofertele de pret online, o sa ne miscam intodeauna mai incet decit un magazin, avem 12 importatori la care sa cerem oferte, mai avem de comandat piese la masinile programate si pentru cele aflate in lucru.La noi tot timpul ofertele vor fi globale!Pentru cei care inteleg din acest topic ca firma Carfix ofera raport pret calitate, si nu cel mai mic pret ,evitam vizitele neplacute pentru clienti in ceea ce priveste problemele de garantie.De experienta Carfix in ceea ce priveste alegerea producatorului de piese nu ne dorim sa beneficieze decit clientii fideli Carfix.Firma noastra se bazeaza pe un  portofoliu de clienti fideli, si pe clienti noi recomandati de catre acestia.

Rog ca in acest topic sa nu mai posteze decit clientii Carfix, este un topic de feedback, nu pentru potentiali clienti!

In al doilea rind, fara sa verific preturile, par cam micute!

Pentru cei care doresc si garantie, preferabil sa achite piesele si manopera la unitatile service. Sunt putine unitatile service care stiu sa monteze corect, si mai putine care verifica eficacitatea la frinare dupa inlocuire, de aceea de multe ori acestea sunt refuzate la garantie de catre furnizori.

Daca doriti ca sa aveti pe viitor unde sa va reparati bine masinile, efectuati reparatiile si achizitiile de piese in acelasi loc, nici un service nu poate supravietui doar din manopera!

Din punctul meu de vedere, Autokarma si altii ca ei sunt pentru un segment de clienti bine definit  si anume, pentru cei care isi repara singuri masinile sau pentru cei care lucreaza pe la garajul unui prieten, fara pretentii de garantie. Altfel, Autokarma si ceilalti sa isi achizitioneze un stand de frine, aparat de schimbatul lichidului de frina, diferite prese, sa se autorizeze, sa plateasca si oamenii care repara masinile, si sa vedem daca mai pot sa vinda piese cu 5% adaos!

Rog moderatorii sa se autosesizeze, este vorba despre informatii false, si cineva "foarte bine intentionat".

Modificat de elad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am solicitat cerere de oferta pentru discuri/placute/lichid de frana pe producator trw cu preturi separate pentru fata/spate/schimbare lichid de frana piese si manopera separat.

dupa 6 ore am primit un pret sec de 1380 lei care includea tot, fara alte detalii referitoare la producator sau preturi. daca depuneati un minim efort sa si detaliati ce ati ofertat poate luam oferta in considerare. daca am solicitat oferta pe TRW ma asteptam sa obtin preturi pe TRW sau macar argumente pentru alegerea unui alt producator

mie nu mi-a trebuit mai mult de 10 minute sa fac comanda online. preturile afisate sunt de pe site-ul de unde am comandat, nu oferta CarfixMotors

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
safari hunter

Reparație capitală motor 1.8 TFSi CDAA al Skoda Superb ca urmare a creșterii accelerate a consumului de ulei. Evoluția fenomenului a fost observata de personalul Carfix Motors pe timpul reviziilor periodice și decizia reparației a venit într-un moment bun, când motorul încă funcționa fără probleme, exceptând consumul de ulei firește și o ușoară pierdere a antigelului 500 ml/ an / 15000 km.

Au fost înlocuite :

- set motor (pistoane + segmenți Kolben Schmidt / bielă Ø 23 mm generația III-a

- set lanțuri distribuție / întinzător / ghidaje lanț

- pompa de apă + curea transmisie

- set ambreiaj (uzură pronunțată și era păcat să nu fie înlocuit complet).

Durata reparație 5 zile, iar mașina (după primii 100 km) funcționează foarte bine existând premisele ca după un rodaj de 2000 - 3000 km  să își recapete funcționalitatea inițială.

S-a lucrat cu atenție la detalii pe baza unei experiențe acumulate la acest tip de motor ( 4 motoare reparate anterior ). Mai adaugă că după reparație am revenit la utilizarea uleiului 5W30, iar impresiile post reparație pe topicul   Generatia EA888 (1.8 TSI & 2.0 TSI)   https://vwforum.ro/topic/128805-generatia-ea888-18-tsi-20-tsi/

Trebuie să mulțumesc dealerilor Skoda pe care i-am contactat și care s-au abținut de la reparația motorului, în schimb pentru o sumă deloc modestă (4 cifre) se ofereau doar să efectueze doar testarea consumului de ulei.

La fel trebuie să adaug că am încercat să repar motorul la reprezentanțe Audi din Ungaria, Germania însă am fost refuzat politicos în schimb am primit oferte de piese, culmea tot generația II-a setul cunoscut cu probleme și cu care mașina a venit din fabrică.

Mulțumesc personalului Carfix Motors pentru efortul depus și perseverența demonstrată pentru calitatea lucrărilor, a pieselor folosite și costuri mai mult decât avantajoase.

Mai adaug că producătorul Skoda - Mlada Boleslav s-a arătat încântat de reușita reparației (înainte ca aceasta să înceapă ? ) și mai mult, că reparația a fost suportată prin "good will".

Dear Mr. M.....,

 Thank you very much for your information concerning engine repair of your car.

 We are pleased to learn that the repair has been completed and the goodwill has been offered to you and that you can keep using your vehicle.

 We wish you many happy and problem-free kilometres.

Best regards from Mladá Boleslav

  J... H..., VC/2 – Péče o zákazníka / Customer Experience / Kundenbetreuung
ŠKODA AUTO a.s., Tř. Václava Klementa 869, 293 60 Mladá Boleslav, Czech Republic
sks.service@skoda-auto.cz, www.skoda-auto.cz , www.skoda-auto.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat arcurile la masina din  semnatura+reglaj geometrie. 

A durat cam mult din cauza fuzetelor din aluminiu care face suruburile sa se sudeze,  am intrat la 8:30 si am iesit la 17:00 aprox. 

Vlad si baietii amabili si explicativi. 

Multumit per total! 

IMG_20180716_161822.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Reparație cablaj hayon pentru funcționare cu întreruperi la deschidere și multiple erori pentru blocurile de lumini spate + înlocuire acumulator la 5 ani.

Revizie 180K Km (12K km de la reparația capitală a motorului CDAA pentru consum excesiv de ulei). 

Concluzii deja consacrate privind eficiența și calitatea reparațiilor la prețuri foarte bune.

WhatsApp Image 2019-01-14 at 16.28.40.jpeg

WhatsApp Image 2019-01-16 at 21.42.17(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-01-16 at 21.42.17(2).jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

STIMATI CLIENTI,

CARFIX MOTORS asiguram preluarea si predarea autoturismului de la domiciliul sau serviciul dumneavoastra in perioada carantinei!

Unitatea noastra a luat toate masurile impuse de autoritati.

La finalizarea lucrarii transmitem factura si in cazul platii electronice ne trimiteti dovada platii pe WhatsApp sau email iar in cazul platii cash venim cu bonul fiscal sau chitanta la dumneavoastra, la predarea masinii.

Va rugam sa ne anuntati daca ati fost sau sunteti plasat in carantina!

Va asiguram ca folosim husele de protectie volan, scaun si igienizam interiorul autoturismului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

safari hunter

Efectuat revizia extinsă (2 ani) : ulei motor, filtre, A/C, înlocuire lichid frâne, verificare baterie. Prompt eficient cu plata cash.

Ulterior ITP fără emoții.

Mulțumesc și mă rog să ne vedem cu bine în vremuri mai bune pentru toți.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

ptr vaccinati aveti vreo oferta? :))

as dori sa verific si eu axul unei pompe de ulei la un passat b6 - 2007 148k km

nu sunt semne dar preventiv.

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut ! pentru un passat alltrak tdi 2.0 biturbo revizie completa ulei si filtre motor, dsg dq500, haldex si schibare distributie as dori sa stiu daca sunteti disponibili si eventual un pret informativ ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
On 3/25/2020 at 12:25 PM, elad said:

@elad am trimis si eu azi un mail pentru o oferta de revizie 5 ani si 65.000 km. 

Inițial lasasem mesaj pe site dar am vazut ca nu primesc nimic asa ca am trimis si pe mail. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, vad ca nu s-a mai scris pe acest topic de 2 ani.

Vreau sa merg si eu pentru prima data, ceva experiente mai recente?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!