Jump to content

filtru polen simplu/carbon activ


Musa
 Share

Postare recomandată

cred ca ar trebui sa folosesti un sprey pentru curatarea sistemului AC. Verifica sa nu ai frunze si alte chestii, mirosul ala e specific amoniacului, a descompunerilor... scoate macar filtrul de sub torpedo si scutura-l daca nu i-a venit vremea pentru schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RRS

    10

  • garfield

    7

  • KimDiesel

    4

  • goldeye3002

    2

Aveti aici un topic intreg despre mirosurile din instalatia de AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
la 37,62 lei sigur e filtru fara carbon activ

Ai dreptate. Intre timp, m-am dus la masina sa-l demontez ca sa vad. N-a fost nevoie sa ma zbat prea mult, ca nemernicul care l-a montat ieri nu s-a ostenit sa fixeze capacul corespunzator si cand am inlaturat protectia aia de plastic cauciucat, capacul filtrului a cazut pe podea si filtrul atarna in afara... Asa am vazut ca nu este cu carbon... Acum ce sa fac? O sa dau alti bani sa cumpar unul cu carbon iar pe viitor o sa-mi inlocuiesc filtrele personal, ca vad ca nu poti avea incredere in cei de la service daca nu te lasa sa stai langa ei. Probabil ca asta si este scopul acestei interdictii: sa nu vada clientii cat de "meseriasi" sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facuta revizia tot la Brady. Acelasi lucru in legatura cu filtru de polen (cred ca e un filtru ordinar). Acum simt toate mirosurile de afara. De vina sunt eu ca am acceptat in final sa schimb filtrele de aer si polen. Initial nu am vrut sa le schimb, decat la 30 000 km, dar m-am lasat aburit ca e mult praf in Romania si acum imi pare rau. Cu uleiul (Castrol) si filtru de ulei aduse de mine m-a costat per total 500 lei revizia de 15000.

Mi-au mai rupt si un cheder de geam (usa) la vopsitorie, probabil la demontat/remontat. Am avut o zgarietura (de la o javra mizerabila cum sunt multe pe la noi ce a considerat ca trebuie sa vopsesc usa). Iar baietii de la service aruncau pisica de la unu la altu, ba chiar incercau sa imi spuna ca trebuie sa inlocuiesc chederul pe asigurare, si asta dupa ce am asteptat 2 ore sa o rezolve + 2 ore revizia. Sunt TOTAL nemultumit de Brady Service. In final a trebuit sa ma intorc la ei, mi-au comandat chederul si urmeaza sa il schimbe.

Modificat de KimDiesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca uleiul si filtrul de ulei au fost aduse de tine, de ce nu l-ai adus si pe cel de polen (cu carbon activ)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca nu aveam de gand sa le schimb. Imi dau palme......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Facut ieri revizie la Brady Bucuresti, la 10.000 km. Preturile au fost urmatoarele:

- revizie tip 15.000 km_____________178,50

- mat. mici________________________13,39

- filtru ulei oct2_____________________30,52

- filtru aer oct2_____________________64,89

- filtru oct_________________________37,62

- spray frana (400 ml)________________3,49

- vaselina (400 g)____________________2,12

-----------------------------------------------------

TOTAL___________________________330,52

Uleiul a fost adus de mine. Nu am idee ce au gresat cu 400 ml de spray si 400 g de vaselina la o masina veche de sase luni...

Totodata, dupa ce am plecat de la ei, am observat ca se simt in masina fumul si alte mirosuri de pe strada, ceea ce nu se intampla inainte. Vreau sa demontez capacul filtrului sa vad daca nu cumva lipseste filtrul sau daca nu cumva l-au inlocuit cu unul fara carbon, ca nu mi s-a permis sa stau langa masina in timpul reviziei...

Sunt 2 tipuri de filtre: unu mai ieftin si unu mai scum. Cu siguranta ti l-au pus pe ala ieftin. Cumpara-ti unul scump si pune-l tu sau cauta pe cineva. Acelasi lucru l-am patit la penultima revizie. Pana nu am schimbat filtrul de polen toate gazelel de esapament erau la mine in masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un comentariu... eu am filtru polen carbon activ, si tot intra gaze de esapament, exista ceva care sa nu lase penterarea in masina cu gazel arse????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde au aparut problemele cu intratul gazelor arse ca e prima data cand aud asta din 2004 de cad a aparut masina. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_thumright: daca mergi pe recirculare tot intra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU... doar ca la semafor, cu toate ca am filtru cu carbon, intra in masina mirosul de gaze arse de la auto din fata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:rolleyes: Si eu am avut original si am si dupa revizie ( ca doar de aceea m-a costat astronomic revizia :Driver:) si daca stau in spatele unuia care are masina mai mare sau mai veche simt clar mirosul de gaze....nu e asa la toate masinile insa ?! Poate unele sa aiba filtre mai meseriase nu stiu. Parca am citit chiar in manual ca in momentul in care simti miros de gaze sa pui pe recirculare. Pentru ce ar fi aceasta functie in primul rand nu pentru asta ?. Mie imi intra si miros de fum cand trec pe langa ceva care arde pe marginea drumului sau de mici la gratar :D . Bine in cazul asta e posibil sa intre si prin alte zone mirosurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aham... deci nu numai la mine e la fel. Deciiiii....are cineva filtru si nu simte mirosurile la semafor, fara recirculare?

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai fara recirculare, normal ca intra, mai ales daca ala din fata are motor "puturos". n-am gasit masina in care sa nu intre miros de la gazele de esapament (de la alte masini) fara sa fie dat pe recirculare.

eu intelesesem miros de la propriile gaze de esapament si d-aia am fost nedumerit. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, dar atunci care e diferenta intre carbon activ si fara, din acest punct de vedere???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai din punctul asta de vedere,asta e diferenta...cel cu carbon activ trebuie sa "absoarba" mirosul gazelor! Dar iti dai seama ca nu e eficient 100%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi ati vazut grosimea stratului de carbon? E de cca 0.5 mm grosime. Ajuta la ceva, dar nu e masca de gaze!

Acum sa fim si noi rezonabili... ce pretentii ai de la un consumabil de 35Ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

35 ron?

la mine filtrul - cu carbon - e 91 ron (original) sau 72 ron (mann)

cel putin aparent ca si comportament "olfactiv" mi se pare cam overrated

probabil ca daca am sta cu sonda sa masuram noxele in habitaclu ar fi o diferenta fata de cel normal...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am luat masina am vazut ca daca trec pe langa vreo raba fumegatoare si nu dau aerul pe recirculare atunci intra gaze de esapament in masina. Initial am crezut ca am filtru simplu pentru ca la Tour, indiferent de cat de fumegatoare erau masinile din jurul meu, acest fenomen nu aparea. Insa dupa ce l-am desfacut am vazut ca din fabrica masina a venit echipata cu filtru de polen cu carbune. Cu toate astea, la O2 imi intra gaze numai cand e foarte mult fum in jurul meu (preponderent daca e vreo raba non euro pe langa :P ). Oricum, macar acel carbune absoarbe cat de cat fumul, daca as fi pus filtru de hartie probabil ca nu as mai fi putut merge prin oras fara recirculare aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o diferenta mare intre filtrul care era pe masina si asta nou, fara carbon, cu care m-am pricopsit la revizie. Inainte, pana sa simt noxele de la o rabla din fata dura cateva secunde bune. Acum, in 5 secunde deja sunt in plamani la mine.

Stie cineva cu marca de filtru vin echipate masinile din fabrica? Eventual un cod ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nicureddogsflo

cel original la mine a fost valeo si are codul 1K0 819 644 A cod VW AG

983051G-D cod VALEO

Modificat de nicureddogsflo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si al meu tot valeo a fost dar fara carbon activ!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baieti am avut pe un mondeo filtru de polen simplu si era jale tot felul de mirosuri, l-am schimbat cu carbon activ si a fost aproape OK dar mai bine era in passat

cumparasem filtrele amandoua odata din acelasi loc

nu-mi explic de ce?

in passat nu simteam mirosuri de benzina arsa cand mergeam in spatele unei dacii obosite dar in ford da

ambele cu filtru cu carbon activ

cred ca ne scapa ceva, trebuie sa fie o explicatie

Modificat de cristibt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

citesc si ma ingrozesc..in 10 zile sunt programat la revizie, se apropie 15k km..anul se implineste in decembrie...nici nu mai stiu ce sa fac, sa schimb fltru de polen sau nu..inteleg de la voi ca nici filtru original care se pune in reprezentante nu e ca cel nou.

pe celelalte clar le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ar fi sa mai fac inca o data revizia de 15 mii, nu l-as schimba, ci doar o curatite a celui original (in regie proprie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!