Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

ODO: 110mii dupa o excursie in Bucovina

 

Studiez varianta sa ii pun ulei Ravenol USVO la următorul schimb de ulei, intrebarea este dacă LL sau nu

 

Masina va merge mai puțin de acum întrucât in curand va veni un Karoq TSI 150cp FWD de serviciu, binișor configurat, sa vedem cum se comporta comparativ cu G7

Link către comentariu

Folosim in cele doua masini din familie de 3 schimburi deja. Foarte multumiti de aceasta. 5W-30 VMP merge la VW cu normele 504-507 00. Sunt uleiuri LL, eu persona nu le-as tine mai mult de max 15 000km. De fapt din cate stiu toate uleiurile USVO au si certificare LL. In cazul meu masina fiind resoftata, le schimb la 10 000km. 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Vechile (dar de incredere) UG8-uri de iarna montate, urmează un drum in Austria așa ca voi schimba și uleiul cu Ravenol 5W-30 VMP USVO. Prima data după 8 ani de Castrol LL. Și tot prima data nu merg la PoRo pentru inspecția tehnica anuală (pentru ca nu accepta schimbul cu uleiul clientului).

 

Se face ceva special la 120mii km? Tot nu găsesc un manual ceva sa văd ce se verifica și ce se schimba la nr.km/ani. Sa merg totusi la PoRo?

Link către comentariu

Eu am facut o revizie anul acesta in primavara la Brady. Pentru ca am rulat mai mult decat in trecut, m-am trezit in aceasta vara ca am si facut 10k km si dupa ce am cerut oferta la de la Brady, constatand pretul mare la uleiul Mobil 1 (ma rog, mare era si in anii trecuti iti dai seama, doar ca parca de data asta mi-a dat cu virgula..), am zis ca fac revizia in sistem DIY (un service local). Am scutit in total cred ca vreo 300 lei.. Ideea initiala era acum ca la anul, spre primavara cand teoretic ajung iarasi la vreo +10k km, sa merg la ei dar sincer..inca analizez - ma deranjeaza al naibii de mult pretul uleiului, manopera o inghit/inteleg cat de cat...

Filtrele de aer/polen oricum mi le-am inlocuit singur mereu, dar pretul uleiului nu imi aluneca bine pe gat .. :)

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Am citit multe posturi cu persoane care au verificat distributia la 8-9 ani si peste 100k si au spus ca era in regula.

La 120k trebuie schimbate bujiile la 1.4 tsi. Eu am pus originale la VW si au fost al naiba de scumpe (400 + 200 manopera). Ce am observat: ruland doar cu Mol Evo, erau incredibil de curate.

Revenind la masina: a mea are atata rugina pe ea incat incep sa nu ii mai vad valoarea asa ca nu o mai intretin la VW. Mai bine faci un schimb la ei la 20-30k km daca vrei neaparat istoric de service. Cred ca la o vanzare, jurnalul asta va conta mai mult decat istoricul VW dupa 8-9 ani.

Link către comentariu

Merci @daduvad ca am schimbat bujiile la 62400km deci se schimba la fiecare 60k. O sa le schimb după Austria ca acum am 111600 mai am pana la 120k. Acum schimb doar uleiul.

Link către comentariu

Merci @daduvad ca am schimbat bujiile la 62400km deci se schimba la fiecare 60k. O sa le schimb după Austria ca acum am 111600 mai am pana la 120k. Acum schimb doar uleiul.

 

LE: ulei cumpărat, acum sa văd unde il schimb

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

ODO: 113.000 

 

Back from Veliko Tarnovo, cam atât am ajuns de 29 nov, Austria fiind închisă atunci. Ravenolul isi face treaba totul ok. 

A9853C41-6FC5-45A0-8D81-43C2E7D5AC1E.jpeg

Link către comentariu
On 11/11/2021 at 12:07 PM, codz said:

Merci @daduvad ca am schimbat bujiile la 62400km deci se schimba la fiecare 60k. O sa le schimb după Austria ca acum am 111600 mai am pana la 120k. Acum schimb doar uleiul.

Si eu am schimbat bujiile la 60.500km, respectiv 115.000km.

Spor la cati mai multi km colegu!

Link către comentariu
  • 1 month later...

Fix la un an dupa Bansko de anul trecut cand am facut 100.000, anul asta tot in Bansko am facut 115.000

 

Uleiul Ravenol merge de minune, au trecut 3mii km si nu a mai vrut completare (cum voia cu Castrol LL din reprezentanta)

 

Las si o poza din Bansko sa fac chef celor care schiaza :) si masinuta plina de sare pe drumul de intoarcere

 

Screenshot 2022-01-28 104240.png

Screenshot 2022-01-28 104208.png

Screenshot 2022-01-28 105026.jpg

Modificat de codz
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Și după puțin timp ..

ODO 116000

Parca merg din ce in ce mai mult :)

 

B2759B1F-045D-496B-91DB-25876B24DD7D.jpeg

Modificat de codz
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!