Jump to content

Primul meu VW .. Golf 7 1.4tsi 122cp HL


codz

Postare recomandată

Merci @vali_devill & @sterescugabriel :)

 

Eu nu pot sa vad ultimele poze puse de pe Tapatalk (cu BC si tips-urile), nu se deschid, voi puteti?

Modificat de codz
Link către comentariu
Sterescugabriel

Eu pot sa le vad dupa tapatalk , am facut si un printscreen dar nu pot sa atasez la topicul tau din cauza ca nu am acces

Link către comentariu

Are ceva noua versiune de tapatalk cu attachmenturile, le mai pun o data, de pe calculator

post-1145-0-88155100-1376915784_thumb.jp

post-1145-0-33002000-1376915790_thumb.jp

post-1145-0-69760900-1376915794_thumb.jp

post-1145-0-75986700-1376915798_thumb.jp

post-1145-0-08779400-1376915802_thumb.jp

Link către comentariu

Acum se vad bine pe calculator dar pe tapatalk se vad niste iconite mici de tot nu mari cum se vedeau inainte, au modificat ceva dar tot au bug-uri la attachmenturi. Asta e, nu conteaza.

Link către comentariu

Arata foarte bine! Singurul lucru care nu-mi place, sunt rotile, parca nu sunt pentru gof 7 si din lateral se vede cam aiurea spatiu ala la aripa! In rest e superba!

Modificat de flaviusmaff
Link către comentariu

Arata f bine tips-urile, eu zic sa le pastrezi (pe langa cei 10/15cp in plus!). Jantele propuse de Rave as zice ca arata cel mai bine, urmate de a 2-a varianta propusa initial de tine. Parca sunt si unele OEM de Golf 7 care arata similar.

Link către comentariu

Daca e vorba de OEM sunt numai doua variante:

- Rotary 18", culoare antracit, de vazut cum se potriveste cu tungsten silver

- Blade 17", dar sunt argintiu cu negru, nu prea merg cu culoare deschisa, desi ele arata bine

 

Pe site-ul Rial se pot vedea cum vin modelele de jante pe G7 argintiu: http://wheel-configurator.rial.de/DE/configurator/VW/GOLF%20VII/Golf%20VII%201.4%20TSI%20BlueMotion%205-S-112/87685/00048/

 

Mi se par potrivite trei variante de Rial: Bavaro, Como si Davos, as inclina catre cele Como pe 17" (la mijloc in poze).

post-1145-0-95444200-1376988272_thumb.jp

post-1145-0-59278300-1376988278_thumb.jp

post-1145-0-01728400-1376988284_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Sterescugabriel

Pe site-ul din uk (vw.uk) poti vedea jantele oem cum arata cand configurezi masina

Link către comentariu

Eu zic sa mai astepti putin pana cand oferta de jante OEM de G7 o sa fie mai generoasa.

E o culoare pretentioasa si daca pui jante cu look de tuning o sa compromiti aspectul, zic eu.

Link către comentariu

Ai perfecta dreptate, voi urmari jantele oem, oricum anul asta nu le mai iau pentru doua luni.

Link către comentariu

Eu spun ca mai degraba pune anvelope de iarna pe jantele actuale si le vinde pe cele de vara.

Oricum pentru sezonul cald va avea alte jante si alte anvelope, asadar nu are rost sa colectioneze.

Link către comentariu

Jantele din poza 2 din setul 2 de poze arata criminal

Brgds

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Weekendul acesta am reverificat (la Agip pe Barbu Vacarescu) presiunea in roti si din cat le pusesem la 2,1 (la statia Mol de vis-a-vis de Realitatea pe DN1) la cald si apoi la rece la OMV (rond Pipera) erau sub 2. Sunt atat de prost calibrate toate manometrele din statiile de benzina de mereu iti da alta valoare, ba prea mare ba prea mica? Daca imi iau unul de la Carrefour e mai bun sau tot prost este si acela?

 

In alta ordine de idei, uleiul este la limita inferioara, cred ca am sa completez cu 300ml ulei la norma VW din cartea de service, am inteles ca motoarele turbo, chiar si mici, consuma ulei in primele mii de km. Intrebarea este, pe urma nu consuma? Sincer, ma asteptam sa nu consume ca dieselul.

 

PS: mi-am luat si presuri de cauciuc, productie Cehia/import Timisoara, inca nu le-am despachetat, o sa le pun pe la finalul lunii si va relatez cum se comporta, deocamdata pretul a fost bun (141 lei cu transport) iar livrarea super rapida (a doua zi)

 

PS: masina are aproape 6000km - inca trag speranta sa merg in tura de Germania luna asta, dar daca nu am cu cine sa merg singur nu merg :(

Modificat de codz
Link către comentariu

Presiunea trebuie facuta la rece. Este normala diferenta intre cald si rece.

Eu inca urmaresc uleiul si nu pare sa scada. Cati km are acum masina?

Modificat de Silviu_7
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

6300km .. am completat cu cca 300ml norma 507.00, tot Castrol 5W30, lumea zice ca nu e bun asta dar pana la schimbul de ulei (aprilie 2014) asta este mergem cu asta .. era la minim pe joja deci era necesara completarea .. cam naspa neamtul ca nu avertizeaza oamenii ca uleiul poate ajunge sub minim pana la prima revizie

 

Sa nu uit, am pus clips-ul pe wastegate :icon_thumleft: cred ca a fost prima montare din romanica .. se uitau un pic ciudat cei de la service la mine dar pana la urma au comandat vreo cinci piese, eu le-am zis sa comande mai bine o suta ca in curand o sa fie actiune pe tema asta (wastegate rattle). Montarea a fost un succes, zbarnaitul care se auzea din exterior (sau din interior cu geamul deschis) la sarcina pe la 2000rpm a disparut, era un stres  .. acum si pe D si pe S pot sa accelerez in liniste de la orice turatie si se aude excelent si cu geamul deschis :)

 

Poate pentru ca ma apropii de 10000km sau poate ca a veni vremea rece si a/c-ul nu mai intra, consumul in oras a mai scazut, vad tot mai des 10.0 pana la birou, 9.x si chiar 8.x cand merg mai mult si e drum liber. Mi-am dat seama ca eu de fapt pana la birou nu merg si mai mult stau - din 15 minute 5 merg, 10 stau sau caut parcare, e normal sa ia >10 (mai ales cu a/c care ia 0.5-0.7l/h). Insa tot tin sa vad cand scoate <8 in oras dupa cum scot g7-uri identice pe spritmonitor.de http://www.spritmonitor.de/en/detail/563400.html sau http://www.spritmonitor.de/en/detail/548787.html eu inca am +1/100 mai mult si in oras si pe medie (am 8,38l/100 medie la pompa pentru primii 6000km) cu cca 50/50 urban/extraurban

post-1145-0-59264100-1379319136_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu

Bre, termina cu prostiile :) Pe spritmonitor, media e trasa in jos de astia de aici, care si-au luat masina de la 0 km. si baga benzina premium. Ca sa-ti faci o idee: in Romania, in Cluj, daca merg cat de cat civilizat (fara sa-i dau talpa) scot o medie de 8% (+/-). Aici, scot fara efort 6; daca ma chinui sau daca traficul nu-mi permite sa merg mai repede de 80 km/h (cum a fost de pilda azi dimineata), de acasa pana la job am scos 4,9%. Asa sa te gandesti, ca astia de aici scot consumuri foarte, foarte apropiate de ceea ce da producatorul, cu o singura exceptie: mersul pe autostrada.

Ala impusca in sus consumul de nu-ti vine sa crezi. Un exemplu: alaltaieri am fost la franfurt, da? De la mine pana acolo-s cam 290 km. (more or less). Cand am plecat de acasa, aveam cam 290 km. de la reset si imi arata o autonomie de 690 km.; la dus am mers pe drumuri regionale si prin satuce. La Frankfurt mai aveam autonomie de 590 km. si parcursi de la reset: 580.

La intoarcere am venit exclusiv pe autostrada. Aceeasi distanta, poate 5 km. mai putin. Acasa mai aveam autonomie de... 90 km. :)

 

Morala: spritmonitor nu-i referinta pentru Romania.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!