Jump to content

DIY - Reparare/înlocuire switch portieră


lupo_bv
 Share

Postare recomandată

mersi  , cat o sa tina  o sa  tina    .   o sa vedem .  deocamdata   nu am montat nimic  , astept si clipsurile .  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

O metoda de curatare care ar fi ? fara demontare unde ar trebuie sa dau cu spray sa incerc sa o resuscitez.La fratemeu nu fuctioneaza dar am avut o data surpriza sa aud beeeep cu usa deschisa.posibil doar trebuie curatat.sau daca nu o sa fac o resuscitare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU te chinui degeaba cu alte metode, schimba switchul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/24/2016 at 0:52 AM, tttrix said:

O metoda de curatare care ar fi ? fara demontare unde ar trebuie sa dau cu spray sa incerc sa o resuscitez.La fratemeu nu fuctioneaza dar am avut o data surpriza sa aud beeeep cu usa deschisa.posibil doar trebuie curatat.sau daca nu o sa fac o resuscitare..

schimba switch - pune Saia Burgess, refa lipiturile de pe placa electrica a yalei si curata si colectorul motorasului - asa stii ca nu o sa mai ai probleme curand, cu aceasta yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 27.12.2016 at 9:25 AM, F l o r i n said:

 

Stiti cumva care sant culorile  , cablurilur din portiera ce sant folosite  de swith ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unul este maro, iar celălalt maro/galben

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am acele culori la mine in grupul de fire care ies de la iala   sant maro/galben maro/alb in principiu am rezolvato  tragand un switch  separat fara sa mai demontez tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 26.4.2016 at 2:32 PM, F l o r i n said:

se potriveste - cat de bun este, vei afla....

da  , am aflat   -a tinut  fix un an si  o luna  . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 4/25/2016 at 3:25 PM, F l o r i n said:

ca piesa - acesta este - doar ca recomand sa o repari pe a ta... sau sa cumperi una originala - cele after market sunt foarte proaste.

de aceea recomand reconditionarea yalelor OEM - cele de pe masina - dupa ce le refaci lipiturile, inlocuiesti switch si cureti colectorul la motoras, sunt mult mai ok si rezista mai mult, comparativ cu cele AM.

Cele after market, cam un an tin - din pacate - pana incep sa faca probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut baieti, am si eu o problema cu plafoniera - se aprinde cand vrea ea. Daca vreau sa o aprind de la butoane se aprinde foarte rar. De la ce poate fi, de la switch-uri sau de la altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, verifica switch-urile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare! A incercat cineva operatiunea cu un switch fara lamela? Doar asa gasesc IP67 si nu vreau sa fac alte improvizatii la el. Merci! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 19.10.2018 at 6:37, F l o r i n a scris:

Da, merge

Salut, am schimbat swich ul a tinut doi ani, a incercat cineva sa puna intrerupator clasic, cum e pe logan, buton pe stalp, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus cu lamelă?

Ca să revin cu un review, după 8 ani încă mai merge. Mai face figuri când este ger, cred că s-a adunat mizerie acolo ca nu am mai desfăcut. Din când în când mai dau cu wd 40 pe limba de la broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, am pus doar capacelul cu butonul. Dar nu era whaterproof ca ce original. Ma gandeam sa i pun buton normal,pe stalp, sa u in zona balamalelor.

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioară
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand l-ai montat, ai desfacut yala, ai refacut lipiturile de pe placa?

Cauciucul pe care calca, e in stare buna?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic, înainte dai găuri pe acolo şi să-i pui întrerupător ca la vechile frigidere, să mai faci o încercare şi să pui un microswitch cu lamelă sau dacă este cazul doar partea superioară. Analizează situaţia şi dacă limba care apasă pe microswitch are deformări sau şanţ în ea pune neapărat lamelă (citeşte cu atenţia prima postare a topicului că am explicat şi am pus şi poze). Fără lamelă se va strica destul de repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am luat dupa codul gasit pe forum "saia burgess v4nct7", de la magazin de electronice. Era fara lamela si nici nu are pinii aia de plastic,are gauri. La prima schimbare am reusit si i-am refolosit pe cei vechi,schimband doar capacelul. Broasca mea nu e cu clema de siguranta la swich. Tu ce cod de swich ai gasit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/10/2021 at 6:53 AM, F l o r i n said:

Cand l-ai montat, ai desfacut yala, ai refacut lipiturile de pe placa?

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 minute în urmă, F l o r i n a scris:

?

Am desfacut, si desi aratau foarte bine am refacut vreo doua puncte,apoi nu mai avea rost,mai rau faceam ca avea si o pasta de protectie peste si trebuia indepartata. Era de la swich l am schimbat si vreo 3 ani n am avut probleme. Aratau chiar foarte bine lipiturile, protejate si de rasina sia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa le refaci, lasa cum iti pareau. Acum e foarte posibil sa fie de la ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate daca ar fi de la lipituri ar fi si slte probleme,sa nu se incuie/descuie,dar totul functioneaza normal, o sa desfac o sa testez, si pregatesc si un intrerupator clasic. Poate incerc cu unul cu lamelela...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, marutu_2005 said:

Tu ce cod de swich ai gasit?

Am scris în prima postare tot ce trebuia despre switch, trebuia doar să citeşti

On 5/14/2013 at 4:13 AM, lupo_bv said:

- switch Saia Burgess V4NCT7-mai bun ar fi V4NST7UL care are şi garnitură la bumbic (astea se găsesc mai uşor, eu aş recomanda V4NCT7-Y1 care are şi lamelă sau şi mai bine V4NST7Y1UL care are şi garnitură şi lamelă)

- switch chinezesc cu lamelă de la care se va folosi doar lamela (în cazul în care nu găsiţi switch Saia sau Zippy cu lamelă)

 

Am  impresia că maşina în cauză nu este Lupo  ci maşina din semnătură. Dacă este aşa în topicul indicat mai jos ai toate detaliile, pe acest topic se discută numai despre Lupo

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!