Jump to content

Anvelope deformate/cu uzura neuniforma


vasi0000
 Share

Postare recomandată

La 355.000km masina are amortizoarele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu pe istoric, da, are amortizoare originale. O sa mai verific mâine încă o data. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, mihai.onu94 said:

@detinator colegul a spus ca foloseste dimensiunile astea:

iar tu in comparatiile tale ai folosit 205/55/17. Acum observi unde ai gresit?

n-am gresit, eu am comparat dimensiunile din CIV si din COC (de la mine) de la jantele de 17 cu cele tot pe 17 utilizate de coleg. Nu prea avea sens sa compar cu 16... Apropo, nu 205/55/17 am comparat eu ci 205/50/17

Am gresit insa considerand ca 235/45/17 nu ar putea fi "originale". Se pare ca nu asta e problema.

Am mai vazut nu o data persoane reclamand cauciucuri distruse pe interior, chiar si la dimensiuni mai mici, mai ales pe spate, dar se pare ca la colegul e vorba de altceva, si este si o masina care a fost verificata de mecanici (inlocuite subsansamble brate) precum si de oamenii de pe la geometrie...

un caz destul de surprinzator. Ar fi o idee ca poate datorita vechimii/kilometrajului, arcurile sau amortizoarele sa aiba ceva de-a face cu asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe spate se pot rezolva problemele cu inlocuirea bratelor (toate cele 4). In cazul meu, am schimbat bratele de "jos", cele doua, insa este necesara si schimbarea bratelor de "sus", cele care dau unghiul de cadere rotilor. Pe fata, am schimbat mai multe, insa aparent nimic nu m-a ajutat, poate doar cand am schimbat flansele s-a observat o imbunatatire. 

Din ce am observat, uitandu-ma pe sub masina, parca talpa cauciucului este efectiv trasa spre interior, unghiul de cadere are  unghi spre exterior, insa la contactul cu astfaltul, cauciucul este tras spre interior, banuiesc deformare de amortizor, tot ansamblul, naiba stie.

Ati sesizat o imbunatatire prin schimbarea amortizoarelor pe fata? Are cineva o experienta de genul? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 350.000km nu ar trebui sa-ti mai pui intrebarea daca merita schimbate amortizoarele, insa atentie de unde si ce cumperi, sunt multe produse proaste pe piata.

bucsele o parte de la brate se pot schimba doar ele, fara sa fie nevoie sa cumperi tot bratul, fiind mult mai ieftin. Tot la puntea spate, este recomandat sa cumperi suruburi noi, in special cele din care se regleaza geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!