Jump to content

Golf HL VS. Leon FR


florinrmn
 Share

Postare recomandată

1. Lumina e aproape aceeasi, arata mai bine, consuma mai putin.

2. La Golf el nu si-ar permite xenon in bugetul ala, si chiar asa, doar cele cu DRL pe led sunt adaptive, cele mai ieftine, nu sunt.

3. Costul unui bec cu xenon original este... ilar. Nu cred ca in cei 5-6 ani cat o sa tina el masina aia o sa se arda vre-unul. Si chiar asa, 4 ani sunt sub garantie.

Si dupa 4 ani, gasesti faruri second destul de decente la pret. Unele chiar mai ieftine decat un bec xenon original.

Sa nu uitam ca si la Golf, daca vrei adaptiv, farurile sunt cu DRL pe Led. Si acelea se pot arde/strica. Si atunci vorbim de inlocuit un far de Vw nu de Seat...

Uita-te acum sa vezi cat e, pe Ebay sau in dezmembrari, un far cu xenon de Golf VI si cat e unul cu xenon de Leon sa intelegi cat inseamna sigla aia de pe capota.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • florinrmn

    48

  • Rave

    39

  • Cristian

    29

  • The_Ego

    14

oferta celor de la mazda e best-buy.de restul banilor te plimbi cu ea 2 ani cu costuri 0. am un prieten care si-a cumparat anul trecut  o astra noua de toti banii care ii avea.a venit iarna si nu a avut bani de cauciucuri noi.masina a stat degeaba 3 luni.sa iti iei o masina cu care sa mergi.degeaba cumperi un golf sau leon bine echipat daca o sa o lasi sa stea in parcare. daca in studentie nu va fi o problema 500-600 de lei pe luna pentru benzina si intretinere atunci mergi pe leon(pe rosu arata foarte bine).e pacat sa cumperi o masina noua si sa nu te bucuri de ea..bafta la achizitie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LED-urile dau o lumina si mai aproape de cea naturala.

 

Partea cu adaptivul nu stiu daca au implementat-o, la bmw au reusit sa faca cu led si adaptive.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca sunt reglabile sus-jos automat, la fel ca cele xenon.

Si in configurator scrie ca odata cu farurile astea se dezactiveaza functia cornering de pe proiectoare. Acum logica spune ca se muta functia pe faruri, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 bi-xenonul e adaptiv pe viraje si totusi functia cornering nu se dezactiveaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functia cornering e una si faruri adaptive e alta. Nu se exclud una pe alta.

Daca se arde un led din pozitie/DRL nu e bai, poti merge noaptea si ziua fara probleme. Daca in schimb se duce un LED din far ai o problema...

Am vazut si un Audi A7 cu ledurile arse... Deci e un fenomen normal.

Apoi LED nu exista alb (nu se pot construi LED albe) ci bat in alte nuante mai deschise de alte culori astfel incat sa para alb.

Xenonul e cel mai apropiat de lumina zilei din ce am citit.

Modificat de nsm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu renunta la leduri, fac jumatate din masina si pretul e destul de mic la ce ofera. La Golf e 1.300 de euro pachetul si acolo vorbim doar de xenon, nu de faruri full-led.

Nu prea sunt de acord cu tine referitor la faruri, nu cred ca este un capat de tara daca nu are leduri. Tocmai ce am vorbit cu un consilier de vanzari de la PBN si am rugat-o sa imi dea un pret pt inlocuit far, sau un cost in caz de defect la faruri. O sa vad cat ma impresioneaza de la 1 iunie, o sa vin la Buc sa le vad pe amandoua.

 

oferta celor de la mazda e best-buy.de restul banilor te plimbi cu ea 2 ani cu costuri 0. am un prieten care si-a cumparat anul trecut  o astra noua de toti banii care ii avea.a venit iarna si nu a avut bani de cauciucuri noi.masina a stat degeaba 3 luni.sa iti iei o masina cu care sa mergi.degeaba cumperi un golf sau leon bine echipat daca o sa o lasi sa stea in parcare. daca in studentie nu va fi o problema 500-600 de lei pe luna pentru benzina si intretinere atunci mergi pe leon(pe rosu arata foarte bine).e pacat sa cumperi o masina noua si sa nu te bucuri de ea..bafta la achizitie!

Crede-ma ca nu sunt genul, in primul rand... merg doi ani cu costuri zero si apoi raman cu un consum de 8,... poate 10 real urban pt 100 CP. Iar in al doilea rand bugetul pt masina am zis ca este 17000, bineinteles ca am marja ~1500-2000 euro pt toate costurile: Roti iarna, casco, asigurari etc.

 

Ce sa zic... sunt de acord cu ideea de emblema de pe capota. Ma tot gandesc ca iarna o sa imi fie tare bine cu caldura la fund :icon_rendeer:  si 122 cai

Sa vedem ce o iesi, poate renunt la leduri si adaug culoare metalizata si tot scutesc 400 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai garantie 4 ani la masina si normal ar fi sa intre sub incidenta garantiei si farurile led.

Selling point-ul Leon-ului nu sunt neaparat farurile, ci faptul ca primesti mai multe optionale in aceeasi bani + un motor mai performant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu sunt un capat de tara, dar sunt spectaculoase si utilitatea nu e de discutat. Si pretul e decent pentru ce ofera, si altceva nu prea mai merita luat din lista.

Pe termen lung o sa te bucuri mai mult de faruri decat de 4-500 de euro economisiti si din lista aia, cea mai frumoasa culoare tot rosu e, metalizat sau nu, dar asta tine de gusturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci LED-urile sunt adaptive sau nu? Urmeaza directia sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt adaptive :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci LED-urile sunt adaptive sau nu? Urmeaza directia sau nu?

Avand in vedere ca nu scrie nicaieri ca ar fi, si VW s-ar mandri cu asa ceva, cred ca asta e raspunsul corect:

Nu sunt adaptive :(

Suna la un dealer si intreaba, cel mai bine.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la Leon, coboara oglinda din drepta cand mergi cu spatele(oglinzi rabatabile)?

Am vb deja la PBN mi-au facut o oferta, ramane sa ma duc sa vad masina :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca la Leon, coboara oglinda din drepta cand mergi cu spatele(oglinzi rabatabile)?

Avand in vedere ca nu scrie nicaieri ca ar fi, si VW s-ar mandri cu asa ceva, cred ca asta e raspunsul corect:

 

Adica banuiesc ca nu! :(

Felicitari! Sper sa-ti placa si sa o si iei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa cer o oferta si la Golf... ca sunt totusi detalii diferenta intre masini:)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si vreo 3-4.000 de euro la dotari comparative. Decat un Golf chel mai bine un Leon bine dotat imho!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

http://youtu.be/u8o0zYd7FpA

Se pare ca oglinda din dreapta coboara cand dai cu spatele. Sunt 99% sigur de ce voi alege.

Ce mai vreau de la leon sunt door warning lights si puddle lights.

 

De la 3.34 ->

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puddle lights ar trebui sa vina odata cu oglinzile retractabile electric. Door warning lights nici Golful nu stiu daca are.

Eu as zice sa accepti masina si fara ele, daca nu sunt in lista de optiuni. Avantajele sunt mult, mult peste aceste 2 dezavantaje.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost la PBN am intrebat si nici nu a priceput doamna de acolo la ce ma refer :dry:

Sunt de acord cu tine, din pct meu de vedere ... doar ce am zis as mai putea imbunatati la seat + eventual cate o functie cu vag com-ul

 

O intrebare: oare acel detector de oboseala nu este doar ceva software => activat tot din vag com?... ma gandesc ca analizeaza cum franezi, cum corectezi directia si anunta.

 

EDIT: Multumesc @Rave pt tot sprijinul acordat. Trebuie doar sa mai luam tichetul remat si sa dam comanda de masina.

Modificat de florinrmn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

99% cred - cu accentul pe cred - ca se poate activa si dupa.

Sigur e doar software, analizeaza miscarile volanului, acceleratia, senzorii ESP etc si cand sesizeaza miscari bruste, gresite atentioneaza ca atare.

 

Dar nu sunt foarte multe informatii despre noile modele deocamdata asa ca nu prea stie nimeni ce si cum. Oricum e o prostie, daca mergi linistit pe autostrada si bruschezi masina sa eviti o groapa, piatra, ceva o sa-ti zica ca esti obosit, meh!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, detectorul de oboseala e ceva care se poate activa si dupa, insa nu prea inteleg exact ce presupune instalarea acestei functii:

 

http://www.oemvag.es/de/seat-leon-sc-5f-2013/1511-mudigkeitserkennung.html

 

"The function of the fatigue detection helps to reduce the risk of accidents due to lack of concentration from the driver. The purchased license allows the activation of the sensors on your vehicle, which determine the behavior of the driver and set some standards. Occur while driving performance on other than the prescribed standards, the system activates an audible and visual alarm for 5 seconds. Keeps the driver in the next 15 minutes the vehicle is not for a break in, the alarm will sound again. The system is programmed so that during long distances at 4 hours of continuous driving indicating take a break. The system serves to prevent the driver's fatigue, however, warn the driver not if it falls asleep."

 

In sfarsit exista si pe Leon functia de mirror down la marsarier. Felicitari pentru alegere, oricare ar fi modelul intre Golf si Leon.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In niciun caz nu as da bani pe acel detector de oboseala... sunt bani aruncati pe fereastra dupa parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca e disponibil si in catalogul de accesorii, asa ca se poate pune sigur dupa cumpararea masinii. Poate fi o chestie utila, de siguranta activa.

 

http://www.seat.fr/content/medialib/seat/fr/downloads/catalogues/accessoires/accessoires-nouvelle-leon/_jcr_content/renditions/rendition.file/catalogue_accessoires_nouvelle_leon.pdf

 

La pagina 20 se gaseste ca accesoriu aceasta functie.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca mai exista ceva pe langa software daca este accesoriu... ma gandesc. Mi s-ar parea ciudat sa iti vanda o codare cu asa pret :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rave Cum ai calculat tu aia 3-4000 de euro ca la mine au iesit mai putin de 2000 la aceeasi motorizare si Golful HL este clar mai bine dotat decat Leon Style. (Sigur, era de comparat motorizarea 1.4 TSI 122CP de pe Golf cu Leon FR, dar chiar si asa diferenta nu este atat de mare. In plus, la Golf VII ai suspensie spate multilink incepand cu aceasta motorizare.)

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!