Jump to content

Piese din SUA


tibimakai
 Share

Postare recomandată

sa recapitulam

BA - vrea un delco - 100 usd

Tonic - vrea un set motor de 83 mm, un delco si un radiator de ulei - 150 usd + 180 usd = 330 usd

hai sa ne mai adunam unul-doi ca sa stim pe ce contam - o valoare finala a pieselor si o greutate finala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca lucrurile stau deja asa cum este prezentat in situatia provizorie, as recomanda celor care mai vor sa comande, sa o faca dintre piesele mai usoare si mai putin voluminoase disponibile conform ofertei, ca sa nu avem surprize de genul - colet trimis prin caraus - > vama etc. etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as baga si eu la un set motor din acela de 83 alezaj, da trebuie sa mai vaz un pic ca cica :

There is however a "big-bore" set specifically designed for the 1200 engine - the 83mmCIMAs which uprate the capacity to 1385cc and which install without machining to heads or case. It should be noted however that these only fit 1200 cases up to engine number D0540002 (after 1971 a "universal" case was introduced where the case spigot size was the sae for all type 1 engines).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as baga si eu la un set motor din acela de 83 alezaj, da trebuie sa mai vaz un pic ca cica :

There is however a "big-bore" set specifically designed for the 1200 engine - the 83mmCIMAs which uprate the capacity to 1385cc and which install without machining to heads or case. It should be noted however that these only fit 1200 cases up to engine number D0540002 (after 1971 a "universal" case was introduced where the case spigot size was the sae for all type 1 engines).

<{POST_SNAPBACK}>

Intrebare pt. Mike RG: esti sigur ca acest set motor il pot monta la mine fara alte modificari? Nu de alta dar nu vreau sa dau banii de pomana.

Merci,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pt. Mike RG: esti sigur ca acest set motor il pot monta la mine fara alte modificari? Nu de alta dar nu vreau sa dau banii de pomana.

Merci,

<{POST_SNAPBACK}>

pai...ca sa n-ai surprize.... e mai simplu saintrebi direct la sursa....

http://www.thesamba.com/vw/classifieds/detail.php?id=155319

e si adresa lor acolo B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare pt. Mike RG: esti sigur ca acest set motor il pot monta la mine fara alte modificari? Nu de alta dar nu vreau sa dau banii de pomana.

Merci,

<{POST_SNAPBACK}>

ce serie are blocul tau motor? este cea orginala? ma pot uita in How to rebuild your aircooled engine si sa iti raspund - nu m-as hazarda dar daca masina are motorul original din 1963, sunt sanse sa poata fi upgradat.

precizarea lui Kastillio este corecta - difera deschiderea in bloc la baza cilindrilor, cu mentiunea ca blocurile mai noi de 1200 (post 71) nu pot beneficia de acest upgrade - si ajungem si la concluzia corecta ca in mare, post 71, toate blocurile motor sunt quasi identice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce serie are blocul tau motor? este cea orginala? ma pot uita in How to rebuild your aircooled engine si sa iti raspund - nu m-as hazarda dar daca masina are motorul original din 1963, sunt sanse sa poata fi upgradat.

precizarea lui Kastillio este corecta - difera deschiderea in bloc la baza cilindrilor, cu mentiunea ca blocurile mai noi de 1200 (post 71) nu pot beneficia de acest upgrade - si ajungem si la concluzia corecta ca in mare, post 71, toate blocurile motor sunt quasi identice

<{POST_SNAPBACK}>

seria motor: 7147715

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

seria motor: 7147715

<{POST_SNAPBACK}>

cu litera sau fara in fata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai...ca sa n-ai surprize.... e mai simplu saintrebi direct la sursa....

http://www.thesamba.com/vw/classifieds/detail.php?id=155319

e si adresa lor acolo B)

<{POST_SNAPBACK}>

http://www.bfyobsoleteparts.com/volkswagen...set-p-3178.html

225 usd

http://www.aircooled.net/new-bin/viewprodu...EPS0001&cartid=

249 usd

If you have a 40hp engine, these will increase your displacement RELIABLY with no machining required! Fits 61-65' Type 1 engines, and 6/59'-7/63' Type 2 engines.

intr-adevar, pentru motoarele de 1200 de pana in 65 merge brici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225 usd

<{POST_SNAPBACK}>

haha.. .supercool... diferenta dintre torrance (unde zicea ca sunt piesele) si LA este de 60USD ....si aia din LA nici nu negociaza scorurile.....Deci toata treaba e sa shtii de unde sa le iei.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu litera sau fara in fata?

<{POST_SNAPBACK}>

fara nici o litera, exact asa cum am scris. Ai putea tu sa intrebi ca eu nu m-am descurcat...nu inteleg undesa intreb. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara nici o litera, exact asa cum am scris. Ai putea tu sa intrebi ca eu nu m-am descurcat...nu inteleg undesa intreb. Merci

<{POST_SNAPBACK}>

Mike RG ai reusit sa afli daca se poate monta la mine sau nu?

Te rog sa imi zici si mie cand sa iti dau banii, preferabil pana pe 18 august.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mike RG ai reusit sa afli daca se poate monta la mine sau nu?

Te rog sa imi zici si mie cand sa iti dau banii, preferabil pana pe 18 august.

<{POST_SNAPBACK}>

ai mai aflat ceva noutati Mike?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1963 (1 august 62 pana la 31 Iulie 63)

Sasiu: 4,846,836 - 5,677,118

Motor: 3,942,915-3,959,303

6,935,204 - 7,893,118

Sistem de incalzire tip

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

eu iti voi putea da banii dupa 5 septembrie, deoarece sunt plecat pana atunci. Sper ca nu este nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem ce mai zice si BA si discutam dupa 5...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Broscarul amator
sa vedem ce mai zice si BA si discutam dupa 5...

<{POST_SNAPBACK}>

Ramane cum am stabilit dar plec si ma intorc pe 16. Daca ma puteti astepta, pe 17 vin cu banii :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As comanda si eu, o chiulasa, doua, un set motor, dar probabil ca va fi in a doua transa - daca va exista, si sper asta - intrucit acum am niste investitii majore si de neocolit :rolleyes: de facut ... deci probabil ca prin iarna, inceputul anului viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut MikeRG, m-am intors.

Daca nu e prea tarziu as vrea sa iau si o galerie de admisie de 1200. Cam cat costa?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu au asa ceva...1200le este preistorie in SUA; poate noua de la HS sau s/h de la noi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinut doua saptamani cu gaz in el imposibil sa nu se degreseze - probat!

<{POST_SNAPBACK}>

problema nu sunt grasimile sau rasinile, ci aschiile metalice minuscule de la motorul distrus care se intepenesc acolo si nu le mai scoate nime si nimic........

kzm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Broscarul amator

Eu sunt disponibil, cand vreti sa comandam doar sa-mi spuneti... :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!