Jump to content

Funcționarea acestui site este susținută de cele 3-4 firme ce afișează bannere între posturi. Ar fi o plăcere pentru noi dacă ar fi adăugat site-ul nostru în lista de excepții ad-block. Ne-ar ajuta foarte mult susținerea acestei comunități. Promitem și veți vedea că nu avem reclame intruzive și nici deranjante. Mulțumim! :) 

adi

Lichid Parbriz. De unde ? De care ? De ce ?

654 postări în acest subiect de discuţie

adi

Cand am achizitionat Fabia,de noua,avea o solutie pt.spalat parbrizul f.buna:curata,degresa si mirosea f.bine.

Am cautat in magazine si asa ceva,cu asemenea calitati n-am gasit,nici macar la un pret mai ridicat.

De la prieteni am aflat ca nu sunt singurul care am aceasta problema.

Ma poate orienta cineva in acest sens?

Multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri
miriamtoyo
Cand am achizitionat Fabia,de noua,avea o solutie pt.spalat parbrizul f.buna:curata,degresa si mirosea f.bine.

Am cautat in magazine si asa ceva,cu asemenea calitati n-am gasit,nici macar la un pret mai ridicat.

De la prieteni am aflat ca nu sunt singurul care am aceasta problema.

Ma poate orienta cineva in acest sens?

Multumesc!

<{POST_SNAPBACK}>

Mergi la un dealer vw/seat/skoda

Link către postare
alexrosiu

Cel mai bun lichid de spalat parbrizul pe care l-am folosit vreodata este cel de la OMV. Se amesteca 1/10 cu apa si spala excelent parbrizul (insecte etc. CHIAR dispar).

Link către postare
nadir@boosted.ro
Cel mai bun lichid de spalat parbrizul pe care l-am folosit vreodata este cel de la OMV. Se amesteca 1/10 cu apa si spala excelent parbrizul (insecte etc. CHIAR dispar).

<{POST_SNAPBACK}>

da dar cel de la omv are un miros spirtos daca nu ma insel !

Link către postare
godoroja

nup. eu am cu miros de portocale, nici vorba de spirt ;)

Link către postare
Akebono
nup. eu am cu miros de portocale, nici vorba de spirt  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Este util si pentru temperaturi scazute? Adica tine loc si de solutie anti-inghet pe timp de iarna?

Link către postare
redeagle

Exista special pentru iarna. Tot de la OMV, in aceleasi sticle de plastic numai ca scrie Winter in loc de Summer!!!! Se gasesc numai iarna!

Link către postare
s_c

Nu e nici pe departe o problema specifica Skoda, a.i. se muta la Generale.

Mai mult, adi, ai deschis doua topic-uri pe aceeasi tema in arii diferite, ceea ce este interzis de regulament: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=7693&hl=

Te rog insistent sa manifesti mai multa grija la deschiderea de topic-uri!

Link către postare
gorrocs

Cine stie cat costa lichidul "original" de spalat parbrizul Aral - 1l concentrat ?

Mi-au pus la revizie acum 4 luni si cred ca e pe terminate (am mai completat intre timp ca mi-au lasat sticla in portbagaj) .E cea mai buna solutie dupa parerea mea . Pe locul 2 e OMV iar pe 99 licihidul albastru ieftin din carrefour care daca-l tii mai mult timp in rezervor se "strica" :banghead:

Link către postare
s_c

Exista la Augsburg niste flacoane cu 10 doze care se dilueaza 1:100 (cam 1 masura / rezervor normal) Liqui Moly la 4-5EUR. Raportul pret/performanta mi se pare excelent.

Link către postare
Bogdan_wrc

eu folosesc de obicei cea de la OMv..la sticle de plastic de 1 litru= aprox 30.ooo lei..dar am gasit de curand una la Petrom la 45 concentrata si care miroase si curata super bine...ceva gen 100ml/1 litru e diluare ideala...e de culoare albastra!

Link către postare
Akebono
eu folosesc de obicei cea de la OMv..la sticle de plastic de 1 litru= aprox 30.ooo lei..dar am gasit de curand una la Petrom la 45 concentrata si care miroase si curata super bine...ceva gen 100ml/1 litru e diluare ideala...e de culoare albastra!

<{POST_SNAPBACK}>

Cel de la OMW 1l = 3 RON este tot concentrat? Se dilueaza 1/10?

Link către postare
Bogdan_wrc

nu..cel la 30.000 e deja diluat...dar mie imi place cum miroase... :banghead:

Link către postare
Jhonny

Folosesc Wynn's, 1 litru solutie concentrata, culoare roz,raport dilutie 1:20, pret aprox. 7,5 lei.

Spala foarte bine, miroase la fel.

Link către postare
Bogdan_wrc

roz..hmmm.seamana cu ala original?? ca tot se intreba cineva de el...si la reprezentanta am gasit ceva produse de intretinut masina, si normal si lichid de geamuir..dar nu mai stiu exact preturi :D

Link către postare
godaro

am si eu o intrebare pt cei ce folosesc solutie CONCENTRATA de spalare a parbrizului: voi cu ce o diluati, cu apa distilata sau cu apa de la robinet?

eu personal folosesc apa distilata, insa la 2 RON/L parca nu imi da mana sa folosesc tot timpul

Link către postare
F l p

Eu consum destul de multa solutie, asa ca o completez cu apa normala, de la robinet. Pana la urma circuitul e simplu si e format din furtunase de plastic, plus o pompa ... nu prea are ce sa-i faca rau apa de la robinet ... o lasi putin sa curga si daca vezi ca are pietricele sau noroi, mai incerci odata :offtopic:

Link către postare
deocamdata

ARAL este no 1 dar nu prea gasesc ....

OMV (indiferent vara sau iarna) miroase urat si face prea multa spuma

RAINX e ok

Link către postare
godoroja

pana la urma cred ca-mi pun o palinca de baia mare si dupa aia sa ma cautati dupa miros prin Bucuresti :unsure: :)

Link către postare
Yul
am si eu o intrebare pt cei ce folosesc solutie CONCENTRATA de spalare a parbrizului: voi cu ce o diluati, cu apa distilata sau cu apa de la robinet?

eu personal folosesc apa distilata, insa la 2 RON/L parca nu imi da mana sa folosesc tot timpul

<{POST_SNAPBACK}>

Daca vrei apa distilata "de casa" cand dezgheti frigiderul pune gheata sa se topeasca, strecoar-o si, voila, ai apa de condens, fara piatra.

Link către postare
MIGUEL
Daca vrei apa distilata "de casa" cand dezgheti frigiderul pune gheata sa se topeasca, strecoar-o si, voila, ai apa de condens, fara piatra.

<{POST_SNAPBACK}>

Ba mai mult ,te vei bucura de o apa deosebita,cu aroma de sarmalute in foi de vitza si peste cu usturoi :mellow:

Link către postare
AdiG
pana la urma cred ca-mi pun o palinca de baia mare si dupa aia sa ma cautati dupa miros prin Bucuresti  :)  :(

<{POST_SNAPBACK}>

Sa stii ca nu e gluma :P ...acum vreo citiva ani, cind nu prea erau alte variante decit ce gaseai la PECO, si nu toata lumea (posesorii de Dacia in special) cumpara solutie de parbriz, din principiu, se folosea un produs rezultat din "fierberea" sau "intoarcerea" palincii - aproximativ primul litru care iese si oricum trebuie separat de palinca ce urmeaza. Se dilua cu apa si avea miros de mere, pere, prune sau mix! Se rezolvau doua probleme dintr-o data: se curata dintr-o data parbrizul si se inveselea atmosfera din masina dupa fiecare apasare pe maneta! :mellow:

Link către postare
Laurg4
Folosesc Wynn's, 1 litru solutie concentrata, culoare roz,raport dilutie 1:20, pret aprox. 7,5 lei.

Spala foarte bine, miroase la fel.

<{POST_SNAPBACK}>

unde se gaseste solutie Wynn's?

Link către postare
almanah

ce fac daca mai am solutie de vara in rezervor si da iarna peste mine. in mod normal ar trebui sa pun solutie de iarna concentrata peste cea existenta. dar cum mai nimeresc concentratia? :)

Link către postare
X-Ecutor

Stai linistit ca mai este pana da inghetul afara! Si pe urma poti sa faci ce vrei tu!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Important Information

Acest site folosește cookie-uri. Continuarea navigării reprezintă acceptul dvs. pentru această folosință. Pentru mai multe detalii privind gestionarea preferințelor privind cookie-uri, vedeți Politica de utillizare cookie-uri